Polerki samochodowe dla amatorów i profesjonalistów

Polerki samochodowe dla amatorów i profesjonalistów

polerka samochodowa - co to jest?

Z tego wpisu dowiesz się:

Do czego służą polerki samochodowe?

Polerki samochodowe to specjalistyczne urządzenia stosowane w car detailingu do usuwania rys, hologramów, zmatowień i innych defektów powłoki lakierniczej. Przy ich pomocy możemy przeprowadzić korektę, która pozwoli przywrócić lustrzany blask naszej karoserii. W ofertach sklepów dostępnych jest wiele urządzeń – na co więc zwrócić uwagę przy zakupie, by wybrać najlepsze z nich?

Rodzaje polerek samochodowych - jaka polerka

Maszyny polerskie możemy podzielić na dwie główne kategorie. To, która będzie lepsza dla Ciebie, zależy od stopnia Twoich umiejętności, stanu lakieru i docelowego efektu, który chcesz uzyskać.

maszyny polerskie rodzaje

Polerka rotacyjna

Wykonują ruch wyłącznie rotacyjny, obrotowy. Rozwiązanie to gwarantuje dużą siłę tnącą, przez co stosowane jest głównie do pierwszego etapu korekty. Za jej pomocą możesz pozbyć się największych rys, jednak wymaga to większego doświadczenia i wprawy. Oczywiście możesz używać past lekkościernych i delikatnych padów polerskich, dzięki czemu praca z maszyną obrotową będzie bezpieczniejsza.

Polerki rotacyjne dostępne w e-lakiernik.net:


evoxa HDR 200
polerka rotacyjna evoxa hdr 200

Mała polerka rotacyjna, przeznaczona do pracy w trudno dostępnych miejscach i na małych elementach: reflektory, słupki drzwi, ranty felg itd.

maszyna polerska rotacyjna evoxa hdr 200

Polerki Dual Action

Wykonują ruch orbitalny, eliptyczny, wymuszony dzięki sile odśrodkowej ruch obrotowy. Taka charakterystyka pracy maszyny jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Dzięki szerszemu zakresowi ruchu jest bezpieczniejsza w użyciu. Wielkość skoku ruchu orbitalnego również określa główny charakter i przeznaczenie urządzenia:

  • 8 mm: przeznaczona do finiszu i końcowego nabłyszczenia. Idealnie sprawdza się jako maszyna wykończeniowa, drugie urządzenie w garażu profesjonalisty lub najbezpieczniejsze rozwiązanie na start przygody z polerowaniem lakieru.
  • 10mm: uniwersalne urządzenie przeznaczone do polerowania. Za jego pomocą przeprowadzisz pełny etap polerski – szczególnie, gdy powierzchnia nie będzie mocno zniszczona – a przy użyciu delikatnej pasty wykonasz także finish. Idealne do one-stepu, czyli jednoetapowego odświeżenia lakieru.

  • 15mm: przeznaczona do cuttingu, agresywnego wycinania rys. Pozwala stosunkowo bezpiecznie usunąć głębokie zarysowania. Idealnie sprawdzi się na twardych lakierach, w połączeniu z agresywną pastą i twardą gąbką.

Polerki Dual Action dostępne w sklepie e-lakiernik.net:


evoxa HDF8polerka dual action evoxa hdf8

Świetnie wyważona polerka umożliwiająca osiągnięcie skutecznej siły cięcia i perfekcyjne wykończenie lakieru. Polecana dla początkujących car detalilerów.

evoxa HDP 10polerka dual action evoxa HDP 10

Przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, wyposażona w mocny silnik, który pozwala na ciągłą pracę w trudnych warunkach.

Polerka orbitalna


Łączą cechy polerek rotacyjnych i DA. Wywoływany w nich ruch orbitalny oraz obrotowy daje dużą moc ścierną przy bardzo dobrym wykończeniu lakieru. Polerka orbitalna to zdecydowanie najbardziej praktyczna i uniwersalna maszyna, idealna do polerowania powierzchni wklęsłych, obłych i przetłoczeń.

Polerki orbitalne dostępne w sklepie e-lakiernik.net:


evoxa HDX8polerka orbitalna evoxa hdx8

Ergonomiczna, solidnie wykonana polerka do zastosowań profesjonalnych, umożliwia przeprowadzenie korekty lakieru w jednym etapie. Polecana jako „pierwsza” maszyna w salonach car detailingowych.

Polerki specjalistyczne

To najczęściej niewielkie, poręczne maszyny rotacyjne. Z racji niższej wagi idealnie sprawdzą się do długotrwałej pracy, np. przy polerowaniu reflektorów. Ze względu na dedykowane użycie z małymi głowicami i gąbkami polerskimi można stosować je jako napęd do wszelkich przedłużek, dzięki którym skutecznie wypolerujemy miejsca trudno dostępne. Stosowane często do punktowego polerowania elementów po zaprawkach lakierniczych.

jak wybrać maszynę polerską?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrej polerki samochodowej?

  • Regulacja prędkości obrotów z funkcją „łagodny start”– pozwoli optymalnie dobrać zakres pracy maszyny do konkretnego etapu korekty. „Soft start” pomoże delikatnie rozprowadzić pastę bez ryzyka rozrzucania jej po okolicznych elementach.
  • Silnik dużej mocy i stabilizacja obrotów – jeżeli moc silnika będzie wynosiła minimum 800W, polerka będzie w stanie utrzymać żądaną prędkość niezależnie od nacisku na maszynę. Pozwoli to utrzymać stały i stabilny efekt każdego przejazdu.
  • Waga polerki – cecha niezwykle istotna, jeśli chodzi o komfort pracy. Maszyny zbyt lekkie mogą stanowić problem w prowadzeniu oraz niewielką samoistną siłę docisku. Zbyt ciężka natomiast nadmiernie obciąża ręce, szczególnie przy długotrwałej pracy. Optymalna waga polerki samochodowej to 2-2,5 kg.

  • Możliwość montażu głowic o różnej wielkości – olbrzymią zaletą maszyny jest możliwość użycia głowic małych (75 mm) oraz dużych (125 i 150 mm). Pozwala to w pełni wykorzystać możliwości urządzenia zarówno przy pracy na większych elementach, jak i w miejscach o wąskiej, podłużnej budowie.

  • Długi i elastyczny przewód zasilania – często pomijany szczegół, który ma duży wpływ na komfort pracy. Najlepsze urządzenia na rynku posiadają kabel o długości 5 metrów, co umożliwia komfortową pracę w sporej odległości od przedłużacza lub źródła zasilania.

Jaka polerka samochodowa – podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym car detailerem, a przy tym pasjonatem samochodów, który chce osobiście zadbać o własny pojazd, najlepszą maszyną na start przygody będzie urządzenie Dual Action. Maszyna o skoku 8 lub 10 mm gwarantuje skuteczną, a jednocześnie stosunkowo bezpieczną pracę. Wiele z tych polerek sprzedaje się w zestawach zawierających komplet produktów niezbędnych do przeprowadzania korekty lakieru.

Jeśli zajmujesz się polerowaniem profesjonalnie, na pewno zdajesz sobie sprawę, że ciężko przeprowadzić wartościową usługę przy użyciu jednej maszyny. Oczywiście uda się tak wykonać wiele prac, jednak dla jak największej elastyczności warto posiadać zarówno maszynę rotacyjną, jak i DA. Gwarantuje Ci to idealny dobór konfiguracji pod konkretny lakier i jego defekty. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo czasu i doprowadzisz lakier do perfekcji. Maszyną godną uwagi będzie tutaj również polerka orbitalna – swoista hybryda urządzeń rotacyjnych i DA.

polerowanie karoserii - porady

Pamiętaj, polerka to nie wszystko!

Wybór odpowiedniego urządzenia oczywiście jest istotny. Warto jednak pamiętać, że to zaledwie jeden z wielu elementów układanki, której celem jest idealnie lśniąca karoseria Twojego samochodu. Kluczowe w przypadku każdej sytuacji będzie dobranie odpowiedniej gąbki oraz pasty polerskiej. Szerzej przyglądamy się temu w innych poradnikach:

Dodatkowo w ofertach sklepów znajdziemy szereg akcesoriów, które pozytywnie wpłyną na komfort i czas pracy. Szereg różnych przedłużek i odpowiednich głowic w różnych rozmiarach pozwoli Ci znacznie rozszerzyć zakres wykonywanych czynności.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, przed przystąpieniem do polerowania należy także umyć ręcznie samochód – najlepiej metodą „na dwa wiadra”, którą opisujemy dokładnie w naszym poradniku. Zabieg ten pozwoli Ci usunąć z karoserii drobinki piasku, błota, soli i innych zanieczyszczeń, które mogłyby zarysować lakier podczas polerowania.

maszyny polerskie evoxa e-lakiernik

Co wyróżnia polerki samochodowe evoxa na tle konkurencji?

Dostępny w ofercie sklepu e-lakiernik asortyment evoxapolerki samochodowe evoxa e-lakiernik.net to idealne rozwiązanie dla osób szukających najwyższej jakości w przystępnej cenie. Każda z maszyn polskiej marki jest starannie przemyślanym, ergonomicznym urządzeniem, wykonanym z niespotykanych u konkurencji materiałów wysokiej jakości. Dbałość o detale, które podnoszą komfort pracy, to kolejna mocna strona produktów evoxa.

Kluczowy atut producenta to wsparcie serwisowe, gwarantowane przez 24 miesiące od daty zakupu. Dodatkowo przy posiadaniu kilku polerek evoxa można dołączyć do rozszerzonego programu gwarancyjnego Evo+, dzięki któremu nie tylko przedłużysz wsparcie, ale również otrzymasz sprzęt zastępczy na czas naprawy. Jest to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów i salonów car detailingu.