Jak usunąć rysy z lampy samochodowej?
Codzienna eksploatacja pojazdu ma bardzo duży wpływ na stan reflektorów. Często zdarza im się oberwać kamieniem i wyłapać w ten sposób kolejne rysy. W tym poradniku poznasz 2 sposoby na pozbycie się najpowszechniejszej usterki lamp. Dowiesz się, jak zlikwidować rysy na lampach samochodowych oraz jak zapobiec ich ponownemu powstawaniu. Zapraszamy!
Jak ocenić stopień uszkodzenia i rysy na lampie samochodowej?
Podstawowy test swoich reflektorów wykonujesz prawdopodobnie codziennie. Jakość oświetlenia sprawdzasz w ramach każdego wyjazdu. A to zdecydowanie najważniejszy parametr do zbadania. Jeśli zauważyłeś, że Twoje lampy świecą coraz słabiej – czas działać.
Przyczyn słabych świateł w aucie może być mnóstwo. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu warto poznać źródło problemu. Dlatego na początek dokładnie przyjrzyj się swoim lampom od strony czysto wizualnej. W ten sposób szybko zweryfikujesz, czy to zarysowania są problemem.
Może okazać się, że to żarówka jest do wymiany bądź odbłyśnik wymaga naprawy. W najgorszym przypadku konieczna będzie wymiana całego reflektora. Nie dowiesz się, dopóki nie sprawdzisz.
Po pierwszej ocenie wykonaj kolejną. Tyle że tym razem z włączonymi światłami. Spójrz na swoje reflektory przy uruchomionym oświetleniu. Postaraj się zdiagnozować element reflektora, który sprawia, że lampy słabo świecą. Widzisz, że to zarysowany reflektor jest problemem? W takim razie pomocnym zabiegiem będzie usuwanie rys z lamp samochodowych. Na początek wyposaż się w niezbędne narzędzia.
Jakie narzędzia i środki stosować do usuwania rys z lamp samochodowych?
Niezależnie od metody usuwania rys z lamp samochodowych będziesz musiał zakupić:
-
papier ścierny do szlifowania na mokro o gradacjach: P800, P1500 i P2000,
-
taśmę malarską,
-
zmywacz antysilikonowy bądź alkohol izopropylowy.
Wybór kolejnych narzędzi i środków zależy od metody usuwania rys na reflektorach samochodowych. Masz do wyboru dwie opcje.
Pierwsza z nich to polerowanie lamp samochodowych. To stosunkowo tani i skuteczny sposób na usuwanie rys z lamp samochodowych. Charakteryzuje się jednak przeciętną trwałością. W przypadku tej metody do wyżej wymienionego zestawu niezbędna będzie jeszcze pasta polerska do reflektorów samochodowych i środek, którym zabezpieczysz wypolerowane reflektory. W takiej roli sprawdzi się specjalny wosk, lakier bezbarwny oraz środki utwardzające.
Drugim sposobem na usuwanie rys na reflektorach samochodowych jest lakierowanie. To droższa metoda, która wymaga nieco większego wysiłku. W zamian zyskujesz znacznie trwalszy efekt (względem polerowania). Jeśli stawiasz na trwałość efektów – wyposaż się w lakier 2k do lamp samochodowych. To najwygodniejsze narzędzie do lakierowania lamp, dzięki któremu stosunkowo szybko wykonasz zabieg, a efekty będą piękne i trwałe.
Przy tworzeniu listy zakupowej możesz się nieco zdziwić. Co pomiędzy specjalnymi środkami robi… taśma malarska? W praktyce taśma za kilkanaście złotych jest elementem, bez którego nie powinieneś rozpoczynać zabiegu z uwagi na potencjalne koszty. Jej pominięcie może Cię naprawdę sporo kosztować.
Jak przygotować lampę samochodową przed usuwaniem rys?
Taśma malarska to tani i skuteczny sposób na ochronę maski, błotnika oraz zderzaka. Wystarczy, że okleisz reflektor taśmą i gotowe – możesz przystępować do polerowania lamp samochodowych. Taśma pełni rolę zabezpieczenia przed nieostrożnymi ruchami. W pierwszym etapie polerowania będziesz szlifował reflektor przy pomocy papieru ściernego. Gdyby przypadkiem coś poszło nie po Twojej myśli i przejechałbyś papierem ściernym np. po masce – nie byłoby miło. Konieczna byłaby wizyta u lakiernika.
W przypadku drugiego sposobu na usuwanie rys na reflektorach samochodowych taśma malarska nie wystarczy. Wygodny i szybki w użyciu lakier ma formę sprayu. Dlatego będziesz musiał zastosować dokładniejsze zabezpieczenie. Sprawdzą się choćby stare gazety. Okryj nimi okoliczne elementy lakierowania i wszystko przytwierdź taśmą.
W kolejnych etapach polerowania/lakierowania będziesz pracował już na samym reflektorze.
Jak usunąć drobne rysy z lampy samochodowej samodzielnie?
Wiesz już, jak przygotować reflektor na polerowanie/lakierowania. Przyszła pora na konkretne działania w obrębie lampy. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku dla obu sposobów na usuwanie rys z lamp samochodowych.
Jak wykonać polerowanie lamp samochodowych?
1. Dokładnie umyj klosz reflektora.
2. Odtłuść jego powierzchnię przy pomocy zmywacza antysilikonowego lub alkoholu izopropylowego.
3. Przejdź do szlifowania klosza. Zacznij od papieru o gradacji P800. Następnie wykorzystaj papier P1500 i na samym końcu papier z gradacją na poziomie P2000. Pamiętaj o Wykonuj jedynie naprzemienne pionowe i poziomie ruchy.
4. Po szlifowaniu zastosuj pasty polerskie. Wygładź za jej pomocą powierzchnię reflektora.
5. Starannie pozbądź się pozostałości pasty. Warto wykorzystać w tym celu delikatną i skuteczną ściereczkę z mikrofibry.
6. Teraz ponownie odtłuść powierzchnię klosza.
7. I zabezpiecz ją zakupionym preparatem – specjalnym woskiem, lakierem bezbarwnym bądź środkiem utwardzającym.
Szlifowanie i polerowanie możesz wykonać na dwa sposoby. Ręcznie, co jest męczące i czasochłonne. Lub przy pomocy polerki, która znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Dla osób posiadających (bądź planujących zakupić) takie urządzenie stworzyliśmy zestaw do polerowania lamp samochodowych. Znajdziesz w nim wszystkie narzędzia do polerowania reflektorów. Sprawdź sam!
Lakierowanie reflektorów na początku niczym nie różni się od polerowania. Różnice pojawiają się w późniejszych etapach zabiegu. Dla osób stawiających na trwałość efektów, jaką gwarantuje lakierowanie, przygotowaliśmy zestaw do lakierowania lamp samochodowych. To łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym stosunkowo szybko wykonasz lakierowanie. Jak to wygląda w praktyce? Po umyciu, odtłuszczeniu i szlifowaniu (co opisaliśmy wyżej):
1. Nałóż dwie cienkie warstwy lakieru podkładowego i poczekaj aż wyschną. W 20°C czas ten wynosi od 8 do 10 minut.
2. Po wyschnięciu podkładu przejdź do przygotowania lakieru bezbarwnego. Na początek wyciągnij pierścień wewnętrzny z kapy ochronnej i włóż go do szpilki. Teraz pociągnij za zawleczkę i obróć ją o 360°. Pozostało energicznie wstrząsnąć puszką lakieru i gotowe – produkt przygotowany do użytku.
3. Teraz nanieś dwie warstwy przygotowanego lakieru na powierzchnię klosza i poczekaj aż wyschnie. Po 6 minutach lakierowana powierzchnia jest już pyłosucha. Natomiast całkowite wysuszenie trwa około 7 godzin. To wartości czasowe dla temperatury 20°.
Do naszych zestawów dorzucamy instrukcje prowadzące przez zabieg krok po kroku. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na reflektorze – bez zbędnych przeszkadzajek.
Poznałeś dwa sposoby na to, jak zlikwidować rysy na lampach samochodowych. Po zakończonym usuwaniu rys na reflektorach – po ujrzeniu pięknego efektu prac – pomyślisz, jak zapobiec powstawaniu nowych zarysowań? Jest na to sposób!
Zastosowania powłoki ochronnej na lampy samochodowe – czy warto?
Powłoka ochronna na lampy samochodowe to świetny sposób na ochronę efektu Twojej pracy. Taka powłoka ochrania reflektory przed:
-
promieniowaniem UV,
-
czynnikami kwasowymi,
-
kamieniami itp. podobnymi elementami.
Dzięki temu Twoje reflektory stają się odporne na wszelkie usterki. Nie zagraża Ci:
-
porysowanie,
-
zmatowienie,
-
zżółknienie.
Folia ochronna pozwoli Ci na długo zapomnieć o konieczności usuwania rys z lamp samochodowych. Ponadto podniesie wartość Twojego samochodu i sprawi, że reflektory będą się świetnie prezentować.
Zabieg oklejania reflektorów folią ochronną to koszt kilkuset złotych. To cena za kilkuletni spokój z usuwaniem rys na reflektorach. Jeśli uważasz, że to za duża kwota, ale jednak chciałbyś mieć reflektory w świetnej kondycji przez 365 dni w roku – konieczna będzie regularna konserwacja lamp samochodowych. Czyli bieżące usuwanie powstających zarysowań. W ten sposób uchronisz swój reflektor przed głębokimi rysami, których usunięcie wymaga polerowania/lakierowania. Postaw na Formula 1 Scratch Out - usuwanie mikrorys i polerowanie lamp. Na bieżąco usuwaj małe zarysowania i ciesz się pięknymi reflektorami.
W ramach bieżącej konserwacji warto zadbać również o szyby samochodowe. Świetne i trwałe efekty gwarantują profesjonalne środki do czyszczenia szyb samochodowych. Sprawdź sam!