Jakie pasty polerskie wybrać?

Jakie pasty polerskie wybrać?

Każdy posiadacz samochodu dąży do tego, by jego pojazd był sprawny nie tylko pod kątem mechanicznym, ale również wizualnym. Poruszanie się autem, którego lakier jest zadbany i błyszczący to prawdziwa przyjemność. Jak jednak to osiągnąć, gdy nasz samochód nie należy już do najnowszych, a zmatowiały i widocznie wyeksploatowany lakier nie wzbudza zachwytu wśród innych uczestników ruchu drogowego? Warto zastanowić się nad zastosowaniem past polerskich, które przywrócą blask karoserii, a dodatkowo zabezpieczą samochód przed drobnymi zarysowaniami i mikrouszkodzeniami. Jak wybrać właściwe pasty polerskie do naszych potrzeb? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tej kwestii i doradzimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu past polerskich.

Pasty Polerskie Menzerna - Autoryzowany Sklep

Uwaga: Jeżeli nie masz czasu na czytanie obszernego wpisu to przejdź od razu do interesującego Cię rozdziału. Możesz np. pominąć teorię i sprawdzić 4 najbardziej popularne scenariusze w jakich nasi klienci poszukują odpowiednich past polerskich lub dowiedzieć się czym kierować się podczas doboru specyfików. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że cały artykuł oparty jest o pasty polerskie menzerna. Oto dlaczego:

  • Sklep e-lakiernik.net jest jedynym w Polsce autoryzowanym sklepem niemieckich past polerskich menzerna i z pełną odpowiedzialnością rekomenduje właśnie te produkty.
  • Pasty polerskie menzerna należą do najbardziej popularnych produktów tego typu na świecie. Najlepiej o ich jakości świadczy fakt, że stosują je takie koncerny jak Mercedes-Benz, BMW i Volkswagen.
  • Artykuł pisany jest dla osób rozpoczynających pracę z polerowaniem lakieru i średnio zaawansowanych. Wpis ograniczono do jednego systemu polerskiego, aby ilośc informacji i produktów polerskich nie przytłoczyła odbiorców.

 TL;DR

Jazda błyszczącym i wypielęgnowanym samochodem to prawdziwa przyjemność. Niestety, warunki drogowe oraz czynniki środowiskowe robią swoje – lakier na kilku lub kilkunastoletnim aucie zwykle nie będzie już wyglądał jak nowy. Również nieodpowiednie mycie samochodu może powodować zarysowania powłoki lakieru. Jedynym rozwiązaniem na przywrócenie pierwotnej głębi koloru karoserii jest wypolerowanie jej z użyciem profesjonalnej pasty polerskiej. Wybierając produkty do przeprowadzenia korekty lakieru skupmy się na tym, by były one dostosowane do naszych potrzeb i doświadczenia. Dobór odpowiednich past polerskich zależy od stanu powłoki lakieru, naszych zdolności manualnych oraz efektu jaki finalnie chcemy osiągnąć. Jedne produkty znajdą zastosowanie dla szybkiego odświeżenia samochodu na sprzedaż, a inne dla przeprowadzenia pełnej korekty lakieru. Warto przemyśleć także czas, jaki chcemy poświęcić na polerowanie – jeśli zależy nam na ekspresowym efekcie, zastosujmy produkty typu AIO (all in one) łączące kilka funkcji w jednym produkcie. Jeżeli natomiast chcemy doprowadzić lakier do kolekcjonerskiego stanu, weźmy pod uwagę zakup kompletu past polerskich, który umożliwi przeprowadzenie pełnej korekty lakieru.

W jaki sposób wypolerujemy lakier samochodowy?

Na początek zacznijmy od sposobów na wypolerowanie karoserii samochodowej – możemy to zrobić na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie (za pomocą polerki elektrycznej). Pierwsza metoda jest czasochłonna, a do jej prawidłowego wykonania musimy włożyć sporo wysiłku. Jej zaletą jest prostota – nawet początkujący kierowca poradzi sobie z polerowaniem ręcznym. Niestety, ten rodzaj pielęgnacji lakieru, poza pracochłonnością, ma jeszcze jedną, zasadniczą wadę – usuwa jedynie powierzchowne zarysowania. Podczas ręcznej korekty lakieru prawdopodobnie nigdy nie osiągniemy takiego efektu, jaki może zagwarantować polerowanie mechaniczne. Czasami jednak jest to jedyny sposób na odświeżenie powłoki - np. w sytuacjach, kiedy musimy wypolerować trudno dostępną przestrzeń pod klamkami drzwi. Odnawianie lakieru z użyciem polerki samochodowej umożliwia szybkie i efektywne wypolerowanie karoserii. Oczywiście, aby wykonać je prawidłowo, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pasty polerskiej – powinien to być produkt wybrany z palety profesjonalnych środków. Nigdy nie stosujmy specyfików niskiej jakości, typu „magiczny produkt z supermarketu”, gdyż możemy narazić nasz lakier na powstanie hologramów, zmatowienia i inne defekty. Najlepiej sięgać po preparaty sprawdzone, uznanych producentów, które są dedykowane do maszynowego polerowania lakieru, np. niemieckiej marki Menzerna.


Polerowanie Maszynowe Lakieru

Czym jest polerowanie maszynowe lakieru za pomocą pasty polerskiej?

Polerowanie mechaniczne polega na obróbce wykańczającej powłoki, której celem jest uzyskanie pełnego połysku i idealnej gładkości lakieru. Proces ten odbywa się poprzez mechaniczną likwidację rys i defektów z wykorzystaniem polerki elektrycznej, past polerskich i odpowiednich padów. Głównym składnikiem past ściernych przeznaczonych do polerowania maszynowego jest sproszkowane ścierniwo, zwane potocznie ziarnem polerskim. Cząsteczki te pod wpływem nacisku pada polerskiego ścierają wierzchnią warstwę lakieru likwidując rysy. Proces ten można porównać do złuszczania naskórka za pomocą pillingu do ciała.


Poniższy rysunek przedstawia przekrój lakieru zawierającego defekty o różnej wielkości - od mikrorys do głębszych zarysowań. Przerywana linią zaznaczono poziom do którego należy zetrzeć lakier, aby usunąć większość z nich.

Proces Polerski Rysunek Poglądowy


Szkic poniżej przedstawia powłokę lakieru po przeprowadzeniu procesu polerowania za pomocą pasty polerskiej o umiarkowanej mocy. Wierzchnia warstwa lakieru została ścięta, a ryski i małe rysy usunięte. Zostały głębsze rysy, których usunięcie wymagałoby zastosowanie agresywnej pasty polerskiej.

Proces Polerski Rysunek Poglądowy

4 Najbardziej popularne scenariusze w których potrzebne są pasty polerskie:


1. Przygotowuję samochód do sprzedaży i chcę zaprezentować go z najlepszej strony.

Jedna z najczęstszych sytuacji w której nasi klienci sięgają po pasty polerskie. Cel jest prosty - odmłodzić samochód o kilka lat, oszczędzając przy tym czas, wysiłek i pieniądze. W takich okolicznościach należy sięgnąć po jeden, uniwersalny produkt, który pozwoli usunąć 90% rys i doprowadzić lakier do optymalnego połysku. 

Polecany produkt: Menzerna 3in1
Uniwersalne właściwości pasty Menzerna 3in1 sprawiają, że idalnie sprawdzi się w tym zadaniu. Za jej pomocą usuniesz 90% rys (o średniej i małej wielkości) oraz nawoskujesz karoserię. Na powierzchni lakieru pozostaną co prawda większe rysy, ale nie będą miały większego znaczenia na wizualny odbiór lakieru przez potencjalnego klienta. Samochód zostanie odmłodzony do niemowlęcego wieku, a zawarty w produkcie wosk dodatkowo podbije głębię koloru i nada mu pięknego blasku.. 

2. Kupiłem kilku (lub kilkunastoletni) samochód w dobrym stanie technicznym i chcę sprawić, aby wyglądał jak egzemplarz kolekcjonerski.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem auta sprawnego pod kątem mechanicznym,  ale jego wygląd pozostawia trochę do życzenia? W takich okolicznościach zakładamy, że Twój budżet będzie odrobinę większy niż w pierwszym scenariuszu i na zadanie będziesz mógł poświęcić trochę więcej czasu (najlepiej cały weekend). W tym przypadku wybór może być tylko jeden:

Polecany produkt: Zestaw 3 past menzerna
Zestaw past polerskich menzerna umożliwia pełną korektę lakieru i doprowadzenie pojazdu do kolekcjonerskiego stanu. Stosując produkty adekwatne do rys i defektów znajdujących się na danym elemencie karoserii przeprowadzimy kompleksowy proces polerski. Większe rysy usuniemy agresywną pastą, całość karoserii odświeżymy uniwersalnym produktem, a pasta wykończeniowa nada karoserii ostatecznego blasku. Tylko zastosowanie takiej strategii pozwoli usunąć wszelkie defekty i doprowadzić lakier do stanu, w jakim kilka lat wcześniej opuszczał fabrykę.

3. Posiadam rysę w lakierze i chciałbym się jej pozbyć.
Gałęzie mijanych drzew okazały się być bliżej niż podejrzewałeś? Pożyczyłeś samochód żonie, która przytarła samochód o kosz na śmieci? Jeśli tylko defekty znajdują się w powłoce lakieru bezbarwnego to wiele z nich można bezpowrotnie usunąć lub zminimalizować ich widoczność. 

Polecany produkt: Menzerna HCC400
Ta flagowa pasta polerska menzerna jest najlepszym rozwiązaniem na większe rysy w powłoce lakieru. Wystarczy jeden produkt w połączeniu z twardą gąbką i w kilku przejazdach usuniesz niemal każdy możliwy do eliminacji defekt lakieru. Jako ogromny plus menzerny hcc 400 należy użnać fakt, że w kategorii agresywnych past polerskich pozostawia bezkonkurencyjny poziom wykończenia lakieru.

4. Posiadam całkiem nowy samochód, którego lakier ma pełno mikrorys widocznych przy odpowiednim świetle.

Hologramy, czyli mikrorysy, które zobaczymy przy mocnym źródle światła, najczęściej powstają od nieprawidłowego mycia i suszenia samochodu. Jest to rodzaj drobnego defektu lakieru, często otrzymywany w prezencie wraz z samochodem odbieranym z salonu. Praktycznie każdy samochód posiada hologramy, ale bardzo łatwo możemy się ich pozbyć za pomocą odpowiedniej pasty polerskiej menzerna.

Polecany produkt: Menzerna SF3500
Produkt bezkonkurencyjny w zakresie usuwania niewielkich defektów i wykańacznia lakieru na głęboki połysk. Pasta stosowana jako ostatni etap całego procesu polerskiego lub pojedynczy preparat do usuwania mikrozarysowań. Może być używana ręcznie za pomocą mikrofibry lub mechanicznie na miękkim padzie polerskim. Produkt bardzo łatwy w użyciu - nie pyli, nie brudzi uszczelek i nie posiada żadnych wypełniaczy. 

Co warto wiedzieć o pastach polerskich?

Wielkość i twardość ziarna polerskiego

O sile usuwania rys przez pasty decyduje rodzaj zastosowanego w produkcie ziarna polerskiego. Większe ścierniwo zastosowane w agresywnych pastach polerskich sprawia, że siła cięcia i tym samym usuwania głębszych rys jest optymalna. Tego typu ziarno polerskie używane jest w celu likwidowania najtrudniejszych defektów lakieru i śladów po pracy papierem ściernym o dużej gradacji. Niestety, wraz ze wzrostem mocy pogarsza się jakość wykończenia pozostawionego po pracy danym produktem. Pasty agresywne pozostawią matową powłokę z kolistymi ryskami, która będzie wymagała zastosowania kolejnego środka polerskiego w celu nadania warstwie optymalnego połysku. Ścierniwo umiarkowanej wielkości usunie średniej wielkości rysy, jednak pozostawi po sobie znacznie lepsze wykończenie powierzchni. Pasty polerskie uniwersalne zawierające ten rodzaj ziarna używane są do polerowania powierzchni na których wcześniej stosowano agresywne produkty lub do samodzielnego odświeżenia lakieru. Produkty polerskie wykończeniowe, które zawierają ścierniwo o małej wiekości, usuwają najbardziej delikatne zarysowania i hologramy, doprowadzając lakier do pełnego połysku. Pasty finishowe o których mowa stosuje się na samym końcu procesu polerskiego lub w celu szybkiego odświeżenia lakieru.

Ziarno polerskie o zmiennej wielkości.

Wiele nowoczesnych past polerskich oparte jest o ścierniwo zmiennej gradacji. Ziarno polerskie rozciera się w trakcie pracy i zamienia w coraz mniejsze cząsteczki. Technologia ta pozwala w jednym produkcie łączyć bardzo dobre właściwości ścierne i wykańczające. W pierwszym etapie pasta polerska usuwa większe defekty lakieru, a następnie, przy użyciu roztartego na mniejszy rozmiar ścierniwa, wykańcza powłokę do optymalnego połysku. Produkty tego typu potocznie nazywane są One Step Polish - Jednoetapowe Pasty Polerskie. Przykładem środka polerskiego zawierającego ścierniwo o zmiennej gradacj jest Menzerna HCC 400.


Poniżej film prezentujący działanie ścierniwa o zmiennej wielkości (dla niecierpliwych od 0:59).

Rodzaje past polerskich

Możemy wymienić kilka rodzajów past polerskich, które powstały wskutek odpowiedniego doboru ziarna polerskiego.

1. Pasty agresywne – charakteryzują się dużym współczynnikiem ścieralności, umożliwiają ekspresowe oraz precyzyjne wyeliminowanie nawet największych rys, np. Menzerna Heavy Cut Compound 1100, Menzerna Super Heavy Cut Compound 300.

2. Pasty uniwersalne – pozwalają na zniwelowanie średniej wielkości rys, jednocześnie nadając lakierowi połysk oraz przygotowując podłoże do następnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być stosowane samodzielnie lub jako etap pełnego procesu polerskiego np. Menzerna Medium Cut Polish 2500

3. Pasty wykończeniowe – ich głównym zadaniem jest nadanie lakierowi jak największego połysku, bez hologramów i innych defektów, które pojawią się po wcześniejszych produktach polerskich, np. Menzerna Super Finish 3500.

4. Woski ochronne - proces polerowania warto zakończyć nałożeniem wosku polerskiego lub innej powłoki ochronnej, która zapobiegnie przyklejaniu się do powierzchni lakieru drobinek brudu i zabezpieczy go przed czynnikami drogowymi. Taki preparat podbije głębię koloru, nada mu blask i zapewni warstwę hydrofobową, która zapewni doskonałe odprowadzenie wody z karoserii.


Dobór Pasty Polerskiej Do Głębokości Rys

Na co zwrócić uwagę, wybierając pastę polerską?

Decydując się na pastę polerską, powinniśmy brać pod uwagę następujące elementy:

  • poziom własnego doświadczenia w tym zakresie
  • stan powłoki oraz wielkość defektów lakieru
  • efekt wykończenia, jaki chcemy uzyskać
  • czas jakim dysponujemy na zadanie

Osoby, które nie mają doświadczenia z polerką mechaniczną powinny unikać stosowania agresywnych past polerskich na całej powierzchni lakieru w pierwszym kontakcie z maszyną. Lekcje polerowania najlepiej rozpocząć od produktów o umiarkowanej lub lekkiej mocy i nabrać wprawy w prowadzeniu polerki na elementach karoserii o różnej wielkości i odmiennych kształtach. W dalszym etapie prac, kiedy opanujemy podstawowy ruch polerką, można włączyć agresywne produkty. Podczas pierwszej korekty lakieru najlepiej ograniczyć pracę pastami polerskimi o dużej mocy ścierania do punktowego wycinania głębyszch rys.  

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym car detailerem, czy zupełnym amatorem, zawsze powinieneś przestrzegać jednej zasady - rozpoczynać polerowanie od mniej agresywnych środków polerskich. Zastosowanie pasty o umiarkowanej mocy w pierwszym podejściu do nowego panelu pozwoli sprawdzić, jak radzi sobie ona z rysami na Twoim lakierze. Jeśli okaże się miękki, a rysy niezbyt głębokie, to produkt o uniwersalnej sile cięcia może zapewnić optymalne efekty, bez potrzeby używania agresywnych środków.

Uwaga! O bezpieczeństwo procesu polerskiego należy zadbać jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Wszystkie krawędzie i delikatne, nielakierowane elementy powinny zostać oklejone papierową taśmą. Ponadto, zachowaj szczególną ostrożność na wszelkich newralgicznych punktach tj. przetłoczenia, wybrzuszenia i plastikowe, lakierowane elementy. Wszędzie tam stosuj mniejszą siłę docisku, mniej agresywne pasty i delikatniejsze tarcze polerskie. 


Zabezpieczenie Taśmą Newralgicznych Punktów

Stan powłoki lakieru oraz wielkość defektów które się na nim znajdują ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiednich preparatów. W przypadku nowych lakierów, które posiadają małe rysy, stosuj pasty uniwersalne i wykończeniowe. Środki polerskie o większej mocy ścierania używaj jedynie w celu usunięcia pojedynczych, głębszych rys. Odwrotną strategię przyjmij w przypadku bardziej wiekowych powłok, które posiadają dużą liczbę głębokich zarysowań. W tym przypadku proces korekty lakieru możesz rozpocząć od użycia najbardziej agresywnych produktów na całej powierzchni karoserii. Następnie wykorzystaj pasty uniwersalne do usunięcia rys powstałych po pastach o dużej sile cięcia i doprowadź lakier do pełnego połysku za pomocą past finiszowych.

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest efekt wykończenia jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na doprowadzeniu lakieru do kolekcjonerskiego stanu to najprawdopodobniej potrzebne będą 3 rodzaje produktów polerskich. W tym wypadku pasty agresywne zostaną użyte do usunięcia większych defektów lakieru, uniewersalne do przeprowadzeniu polerki po wycinaniu rys, a wykończeniowe do zapewnienia ostatecznego blasku. Jeśli jednak zależy nam tylko na szybkim odświeżeniu lakieru na lato (lub do sprzedaży) to możemy rozważyć zakup środka o umiarkowanej mocy lub AIO. Usuną one większość rys pozostawiając jedynie głębsze zarysowania. Różnica w wyglądzie powłoki po zastosowaniu produktów tego typu i tak będzie kolosalna - 95% rys które odpowiadają za brak odpowiedniego połysku lakieru to właśnie małe i drobne defekty lakieru.

Czas jakim dysponujemy na wykonanie pracy polerskiej ma równie ważne znaczenie dla dobrania optymalnych preparatów. Korekta piętnastoletniego, twardego lakieru na osobowym samochodzie może zająć od 8 do kilkudziesięciu godzin podczas których samochód będzie "uziemiony" w garażu. Jeżeli więc Twój czas jest ograniczony do jednego popołudnia to powinieneś brać pod uwagę jedynie zakup past polerskich uniwersalnych lub wykańczających. Zakup pełnej gamy preparatów polecamy osobom dysponującym garażem, które mogą spędzić weekend lub kilka popołudni przy polerowaniu samochodu.

Przegląd past polerskich wartych uwagi

Poniższa tabelka zawiera kilka wariantów produktowych podzielonych ze względu na posiadany budżet i wielkość defektów powłoki lakierowej.

Przegląd Past Polerskich menzerna
Defekty → Małe Ryski Średnie Rysy Głębokie Rysy Wosk 
Wariant ↓ Nowe i prawie nowe samochody Kilkuletnie auta utrzymane w dobrym stanie Samochody posiadające duże defekty lakieru. Opcjonalnie po wypolerowaniu lakieru
Ekonomiczny SF 3000 MCP 2500 SHCC 400 SW PROTECTION
Optymalny SF 3500 MCP 2500SF 3000 SHCC 400 + SF 3500 LIQUID CARNAUBA
Premium
SF 3500 MCP 2500 +  SF 3500 HCC 1100 + MCP 2500 + SF 3500 POWER LOCK

Czy warto rozważyć zakup zestawu past polerskich menzerna ?

Wybierając pastę polerską do polerowania maszynowego warto wziąć pod uwagę zakup zestawu, który składa się z kilku preparatów o różnym zakresie działania. W ten sposób krok po kroku wypolerujemy karoserię wykorzystując produkty adekwatne do defektów znajdujących się na danym elemencie. Przyjęcie tego typu strategii pozwala wykorzystać agresywną pastę na najbardziej zniszczonych obszarach, a produkty wykańczające na elementach pozbawionych dużych rys. W niektórych kompletach znajdziemy także woski do zabezpieczenia lakieru po pracach polerskich. W przypadku doboru środków do polerki maszynowej, warto pamiętać o padach polerskich, bez których nie obejdzie się podczas polerowania maszynowego. Pady polerskie należy dobierać według prostej zasady - twarde do past agresywnych, średnie do uniwersalnych, a miękkie do wykończeniowych i wosków. Wielkość pada powinniśmy dostosować do polerowanego elementu. Warto mieć zarówno większe gąbki polerskie służące do pracy na dużych elementach, jak i mniejsze, aby móc precyzyjnie dotrzeć do wszystkich miejsc. 

Prezentowane w naszym sklepie zestawy są tańsze średnio o 15%-20% w stosunku do sumy cen produktów oferowanych pojedynczo:

Charakterystyka najbardziej popularnych past polerskich menzerna

Menzerna Heavy Cut Compound 400 – polerowanie oraz wykończenie za pomocą jednego produktu. Ta pasta jest agresywnym produktem, który nie tylko usuwa nawet bardzo trudne rysy, ale też ma działanie wykończeniowe. Dzięki temu jednym produktem wyeliminujemy głębokie rysy, wypolerujemy powierzchnię i wykończymy ją na wysoki połysk znacznie szybciej niż wtedy, gdy będziemy używać kilku specyfików. Maszynowa metoda polerowania – z maksymalną prędkością w zakresie od 900-1200 obr./min. Pasta pozwala na wykonanie procesu polerowania w trzech krokach – eliminacja rys, spolerowanie powierzchni oraz wykończenie lakieru na wysoki połysk.

Menzerna Super Heavy Cut Compound 300 – mocniejszy odpowiednik pasty polerskiej Menzerna HCC 400. Jest przeznaczona do najbardziej zniszczonych i twardych lakierów samochodowych. Dzięki specjalnej, nowoczesnej formule pasta ta bardzo szybko usuwa głębokie rysy, a także inne nieprawidłowości lakieru, którym inne konkurencyjne produkty nie dają rady. Główną funkcją tego specyfiku jest pozbycie się nawet bardzo głębokich rys. Nie ma ona jednak funkcji wykończeniowych. Podczas maszynowego polerowania – używajmy maksymalnej prędkości w zakresie 900-1200 obr./min.

jak wybrać pastę polerską

Menzerna 3in1 – pasta polerka typu 3w1. Została opracowana w taki sposób, aby łączyć w sobie działanie pasty polerskiej oraz wosku – najpierw eliminuje rysy, następnie wykończa lakier aż do połysku, by ostatecznie zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych. W paście zmieszano mikrocząsteczki ścierne wraz z profesjonalnymi woskami, dzięki czemu po jej zastosowaniu lakier jest nie tylko pozbawiony defektów, ale też chroniony przed przyleganiem brudu. Producent sugeruje, by nakładać tę pastę na pad polerski (w pierwszej kolejności dobierając pad twardy) i rozprowadzać na karoserii za pomocą polerki orbitalnej lub rotacyjnej, ustawiając obroty w zakresie między 1500-2200 obr./min. W drugim etapie należy wykorzystać średnio twardą gąbkę polerską, która ułatwia wykończenie, a następnie, w ostatnim etapie pracy, użyć miękkiego pada polerskiego, który doskonale nabłyszcza i woskuje lakier. Resztki wosku usuńmy z karoserii miękką mikrofibrą. Oczywiście ten typ pasty polerskiej możemy z powodzeniem wykorzystać także w polerowaniu ręcznym.

Menzerna Power Protect Ultra – to produkt typu 2w1 – pasta polerska + wosk ochronny. Dzięki właściwościom ściernym produkt ten usunie niewielkie defekty na lakierze, po czym stworzy na nim powłokę ochronną i atrakcyjny połysk. Idealny dla samochodów, których lakier nie jest mocno zniszczony. Poza pojedynczymi pastami polerskimi, które charakteryzują się kilkustopniowym działaniem, zawartym w jednym preparacie, zdecydowanie wartymi uwagi są zestawy kilkustopniowe, składające się z kilku (3 lub 4) past, które należy używać w odpowiedniej kolejności. Ich działanie jest bardziej kompleksowe i precyzyjne. Stosowanie preparatów z zestawu, zaczynamy od najsilniejszego, skończywszy na tym, którego celem jest perfekcyjne wykończenie i ochrona lakieru.

Zestaw Menzerna HCC1100 + MCP2500 + SF3500 składa się z następujących past:

Menzerna Heavy Cut Compound 1100 – pasta polerska została stworzona po to, by eliminować duże rysy. Umożliwia szybkie oraz dokładne usuwanie nawet największych defektów na lakierze. Niweluje rysy, a także przygotowuje powierzchnię do kolejnych działań wykończeniowych. HCC 1100 jest stworzona w taki sposób, by pracować z twardym padem lub futrem polerskim. Menzerna HCC 1100 charakteryzuje się równym efektem ścierania. Zastosowanie maszynowe – pasta powinna być używana z twardym padem polerskim i obrotami z zakresu między 1500-2200 obr./min.

Menzerna Medium Cut Polish 2500 – łączy w sobie właściwości ścierne oraz wykończające. Jej moc jest wystarczająca, by usunąć małe i średnie rysy z lakieru, a dodatkowo nadać piękny połysk polerowanej powierzchni. Ponadto przygotowuje karoserię do kolejnych prac pielęgnacyjnych. Praca tą pastą powinna być wykonywana z użyciem średnio twardego pada polerskiego przy użyciu obrotów z zakresu 1500-2200 obr./min.

Menzerna Super Finish 3500 – ten preparat idealnie wykończa powierzchnię. Został stworzony z użyciem nanotechnologii, która oprócz lekko ściernego działania, umożliwia także osiągnięcie perfekcyjnego wyglądu i połysku lakieru, nie pozostawiając przy tym oczywiście hologramów. Do użycia tej pasty dedykowany jest miękki, czarny pad polerski. Kompletny zestaw tych trzech past polerskich powinien zawierać profesjonalne pady polerskie, które umożliwią efektywne korzystanie ze specyfików.

Wybierając zestaw preparatów do polerowania lakieru, weźmy pod uwagę także ten, w którym dodatkowo dołożono jeszcze jeden specyfik – profesjonalny wosk polerski, który nie tylko nabłyszcza, ale także chroni powierzchnię lakieru po zabiegu polerowania:

Menzerna Sealing Wax Protection – łatwy w użyciu, lecz skuteczny wosk polerski, który zabezpiecza lakier przed przyklejaniem się drobinek brudu do karoserii, a także nadaje lakierowi połysk. Podczas polerowania samochodu, warto wziąć pod uwagę precyzyjne wykończenie naszych działań odpowiednim woskiem.

zestaw polerski

Decydując się na polerowanie naszego samochodu, nie zapomnijmy o zachowaniu środków ostrożności. Jeżeli jesteśmy początkującymi entuzjastami car detailingu to warto rozpocząć pracę od past wykończeniowych i tych o średniej mocy ścierania. Agresywne środki polerskie należy stosować z wyczuciem i rozwagą po przeprowadzeniu testów słabszymi produktami. Zawsze pamiętajmy o zabezpieczeniu newralgicznych punktów takich jak krawędzie i ranty za pomocą taśmy maskującej. Pilnujmy tego, czy panel na którym pracujemy nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy, a jeśli tak się dzieje, dajmy mu parę minut na schłodzenie. 

Obsługa e-lakiernik.net z chęcią pomoże w doborze specyfików do polerowania i wykończania karoserii samochodu.Jesteśmy jedynym w Polsce autoryzowanym sklepem internetowym marki Menzerna, niemieckiego producenta past polerskich. Produkty tej marki wykorzystywane są w największych koncernach samochodowych świata takich jak Mercedes-Benz, czy BMW.