Rozpuszczalniki do lakieru
Rozpuszczalnik do lakierów to nazwa potoczna pod którą może kryć się szereg produktów przeznaczonych do odeminnych celów. Rozcieńczalnik do lakierów samochodowych, zmywacz silikonowy, rozpusczalnik nitro, benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik do cieniowania to tylko kilka przykładów całkowicie różnych środków chemicznych. Każdy z nich spełnia odrębne zadanie w procesie renowacji powłoki lakierniczej.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno produkty idealne do czyszczenia, jak i przeprowadzenia perfekcyjnego lakierowania samochodu w swoim garażu. Warto podkreślić, że rozpuszczalniki z naszego sklepu sprawdzą się także w domowych pracach renowacyjnych. Wykorzystując odpowiedni zmywacz przygotujesz do renowacji bramę wjazdową, metalowy płot lub stary rower. W pierwszej kolejności musisz jednak zrobić pełne rozeznanie w zakresie tego czym jest rozcieńczalnik do lakieru samochodowego.
Czym jest rozcieńczalnik do lakieru samochodowego?
Zgodnie z słownikową definicją nazwy rozpuszczalnik i rozcieńczalnik nie powinny być stosowane zamiennie gdyż określają produkty o nieco odmiennych właściwościach i zastosowaniu. Z drugiej strony rynek weryfikuje słownik języka polskiego w praktyce i frazy te często używane są zamiennie. Datego na potrzeby opisu kategorii produktów skupimy się na konkretnym działaniu poszczególnych środków chemicznych. Podstawowy produkt, czyli rozcieńczalnik do lakierów samochodowych służy do przygotowania gotowej mieszanki przed jej aplikacją z wykorzystaniem pistoletu lakierniczego.
Rozpuszczalnik do lakieru samochodowego może również służyć do usuwania powłok lakierniczych. Przykładem może być rozpuszczalnik nitro, produkt nabity w puszkę spray lub w formie nakładanej pędzlem. Rozpuszczalnik lakierniczy tego typu może być stosowany do oczyszczenia karoserii z starej powłoki lakieru przed nałożeniem nowej lub czyszczenia pistoletu.
Kolejną grupą produktów są wszelkie zmywacze i odtłuszczacze. Taki rozcieńczalnik lakierniczy służy do odtłuszczenia powierzchni przed nakładaniem szpachlówki lub lakieru samochodowego. Przykładem może być zmywacz silikonowy lub benzyna ekstrakcyjna. Rozpuszczalnik do lakierów tego typu doskonale usuwa smary, tłuszcze i oleje pozostawiając idealnie czystą powierzchnię. Jest to warunek niezbędny w celu osiągnięcia trwałej naprawy niezależnie od tego czy element będzie pokrywany szpachlówką, odrdzewiaczem, podkładem czy lakierem.
Rozcieńczalnik do cieniowania wykorzystywany jest w niwelowaniu różnicy między starą a nową warstwą lakieru bezbarwnego. Produkt o takim przeznaczeniu najczęściej pakowany jest w puszkę spray. Rozcieńczalnik do cieniowania stosujemy po aplikacji nowej warstwy lakieru bezbarwnego w miejscu łączenia starej i nowej powłoki. Produkt rozpuszcza powierzchnię starego lakieru bezbarwnego. Działanie rozcieńczalnika sprawia, że nowy i stary lakier mogą połączyć się z sobą w taki sposób, że miejsce przejścia nowego lakieru w stary nie będzie widoczne.
Jaki rozpuszczalnik do lakieru?
Odpowiedni rozcieńczalnik do lakierów samochodowych musi zostać dobrany na podstawie wskazań producenta ujętych na etykiecie lub w karcie technicznej produktu. Środek chemiczny zmienia gęstość i lepkość lakieru tworząc gotową do aplikacji mieszankę. Jeśli nie masz pewności jaki typ lakieru posiadasz możesz wykorzystać rozcieńczalnik uniwersalny. Tradycyjny rozcieńczalnik do lakieru samochodowego jest przeznaczony do przygotowania mieszanki nadającej się do aplikacji z wykorzystaniem pistoletu lakierniczego.
Rozcieńczalnik bazowy przeznaczony jest do rozcieńczania lakierów bazowych, czyli wszystkich nowoczesnych barw typu perła i metalik. Zwykle przed aplikacją pistoletem lakierniczym dodajemy jedną część rozpuszczalnika na dwie części lakieru bazowego. Rozpuszczalnik do farb akrylowych samochodowych dodawany jest do tradycyjnych lakierów akrylowych. Rozcieńczalnik akrylowy stosowany jest również do lakierów bezbarwnych. Proporcje mieszania znajdziesz na etykiecie produktu, zwykle rozpuszczalnik akrylowy stanowi 10% mieszanki.
Rozpuszczalnik w sprayu – doskonały do czyszczenia elementów układu hamulcowego
Elementy układu hamulcowego, sprzęgła, łańcuchy czy części maszyn wymagają czyszczenia i konserwacji. W ten sposób można wyeliminować pojawiające się piski czy zgrzyty. Tutaj świetnie sprawdzi się rozpuszczalnik w sprayu, który usuwa zanieczyszczenia, stare płyny, oleje czy smary, a jednocześnie czasowo chroni przed ponownym osadzaniem zabrudzeń. Ostatnio na naszym rynku pojawia się coraz wiecej rozpuszczalników dostępnych w puszkach spray które stale będziemy dodawali donaszej oferty.
Przeprowadź perfekcyjny zabieg odnowienia powłoki lakierniczej przy użyciu rozpuszczalnika do lakieru
Tylko od Ciebie zależy dobór odpowiednich rozcieńczalników lakierniczych, które pomogą w przeprowadzeniu półprofesjonalnej naprawy. Odpryski, rysy, pojawienie się korozji lub otarcia powłoki lakierniczej powodują konieczność ponownego lakierowania. Pierwszym etapem naprawy zawsze jest właściwe oczyszczenie wybranego elementu. Tutaj sprawdzi się rozpuszczalnik do lakieru, którym usuniesz starą powłokę lakierniczą. Papier ścierny i odpowiedni neutralizator pomoże w usunięciu rdzy. Zmywacz silikonowy oczyści zanieczyszczenia takie jak stary wosk, smary czy oleje. Odtłuszczacz tego typu jest absolutnym niezbędnikiem w każdej pracy lakierniczej, gdyż zapewnia lepszą przyczepność nowej powłoki i daje gwarancję trwałej naprawy.
Rozpuszczalnik do akrylu może być elementem lakieru dwuskładnikowego i takowy również można zakupić w naszym sklepie lakierniczym. Wisienkę na torcie każdej naprawy wymagajacej aplikacji nowego lakieru bezbarwnego stanowi odpowiednie użycie rozcieńczalnika do cieniowania. Decydując się na rozpuszczalnik w sprayu tego typu zredukujesz przejście pomiędzy starą a nową powłoką lakierniczą. Dobrze użyty produkt sprawi, że naprawa będzie niemal niedostrzegalna.
Warto pamiętać, że przy użyciu rozpuszczalników należy stosować środki zabezpieczające drogi oddechowe oraz oczy, takie jak maska do lakierowania.