Lakierowanie samochodu sprayem - 6 przydatnych wskazówek jak pomalować samochód

Lakierowanie samochodu sprayem - 6 przydatnych wskazówek jak pomalować samochód

Jak lakierować auto sprayem - 6 najważniejszych zasad


lakierowanie auta sprayem - przygotowanie powierzchni

Przygotuj powierzchnię samochodu pod lakier

Przed przystąpieniem do lakierowania powierzchnia musi być dokładnie przygotowana. Usuń stare resztki lakieru i odłuść naprawiany obszar. Pamiętaj o zamaskowaniu pobliskich elementów. Sprawdź etykietę aerozolu, żeby dowiedzieć się, jak przygotować podłoże dla danego produktu.

lakierowanie auta sprayem - temperatura 20-25 stopni

Zadbaj o optymalne warunki do lakierowania samochodu

Idealna temperatura pracy mieści się w zakresie 20-25°C. Nigdy nie dokonuj natrysku lakieru w pełnym słońcu. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Unikaj lakierowania w dużej wilgotności.

spray do lakierowania samochodu - mieszanie zawartości puszki

Wymieszaj zawartość puszki z lakierem

Zawartość pigmentów lakieru samochodowego musi być bardzo dokładnie wymieszana. Przed użyciem energicznie wstrząśnij puszką przez około 2 minuty (dwie kulki w pojemniku muszą być dobrze słyszalne).

Natrysk Wykonuj z Odległości 25cm

Zadbaj o optymalną odległość natrysku

Przed wykonaniem właściwego natrysku zrób test lakieru na dowolnym, metalowym elemencie (np. denko od słoika). Optymalna odległość puszki od lakierowanego obszaru to 25-30cm. Taki odstęp pozwoli uniknąć zacieków i przyciemnienia koloru.

Lakieruj samochód na Zmianę w Kierunku Prawo-Lewo i Góra-Dół

Nałóż lakier na karoserię w prawidłowy sposób

Spray zawsze trzymaj pionowo. Nałóż dwie lub trzy cienkie warstwy lakieru z odstępami 2-3min. Natrysk powinien być dokonany "na krzyż". Pierwszą warstwę lakieru nałóż od lewej do prawej strony, a następną prowadząc puszkę z góry do dołu.

Oczyść dyszę puszki lakieru samochodowego

Oczyść dyszę, aby wykorzystać spray w przyszłości

Po zakończeniu pracy w celu oczyszczenia zaworu rozpylającego obróć puszkę "do góry nogami". Naciśnij na chwilę dyszę usuwając pozostałości lakieru znajdującego się w zaworze.

lakier samochodowy w sprayu zastosowanie

Kiedy stosować lakier samochodowy w aerozolu?

Lakier samochodowy w sprayulakiery samochodowe spray e-lakiernik.net świetnie sprawdzają się do szybkiego uzupełnienia drobnych ubytków lakieru. Aby precyzyjnie nanieść farbę na uszkodzoną powierzchnię, najlepiej spryskać nią nakrętkę opakowania od wewnątrz, a następnie nabrać wykałaczką potrzebną ilość i delikatnie wypełnić nią suchą, odtłuszczoną powierzchnię odprysku.


Preparaty tego typu nadają się również do zamaskowania większych usterek – np. na zderzaku – pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać Ci różnica odcieni fabrycznego i uzupełnienia lakieru. Po farbę w sprayu sięgnij także wtedy, gdy chcesz w całości przemalować któryś z niewielkich elementów pojazdu: atrapę chłodnicy, boczne lusterka, kołpaki itd.

lakier samochodowy w sprayu zalety

Zalety lakierów samochodowych w sprayu

Argument ekonomiczny nasuwa się niemal od razu: ceny lakierów w sprayu zaczynają się już od 20-30 zł, a koszt zakupu pełnego zestawu z akcesoriami do lakierowania – np. zestawu naprawczego e-lakiernike-lakiernik zestaw do lakierowania premium – wciąż zamyka się w dwucyfrowej kwocie. Pracując samodzielnie oszczędzasz także czas: aby wykonać cały zabieg, wystarczy Ci kilka godzin. Zarówno przygotowanie powierzchni pod lakier - oczyszczenie naprawianej powierzchni i zabezpieczenie jej neutralizatorem rdzye-lakiernik neutralizator rdzy pod lakier w sprayu - jak i samo lakierowanie nie powinny sprawić problemu nawet osobom początkującym.

e-lakiernik zestaw naprawczy - lakier + dodatki

farba samochodowa w sprayu

Kiedy warto oddać samochód do lakiernika?

Samodzielne korekty lakieru za pomocą farby w sprayu służą przede wszystkim zamaskowaniu usterki i zabezpieczeniu blachy przed korozją. Musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie przywrócić lakieru do stanu sprzed usterki, a kolor naniesionej farby będzie zauważalnie odcinać się od fabrycznej barwy lakieru. Im większa jest odnawiana powierzchnia, tym trudniej o zadowalający efekt – lakier w sprayu ma uproszczoną formułę, a podczas aplikacji nie rozprowadza się równomiernie. Jeśli chcesz polakierować dużą powierzchnię – np. cały zderzak lub błotniki – i zależy Ci na wysokiej estetyce, oddaj pojazd w ręce fachowców.