Jaka gąbka polerska do lakieru samochodowego?

Jaka gąbka polerska do lakieru samochodowego?

Korekta lakieru za pomocą polerki samochodowej to skuteczny sposób na przywrócenie salonowego blasku każdego auta. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najbardziej popularnym tarczom polerskim. Na celownik weźmiemy gąbki z pianki poliuretanowej oraz futra i filce wykonane z wełny naturalnej.

Czego dowiesz się z tego wpisu:

- Jak działa tarcza polerska?
- Gąbki polerskie z pianki poliuretanowej
- Futro polerskie - plusy i minusy.
- Filc polerski: zalety i wady
- Rozmiary tarcz polerskich
- Rodzaje mocowania gąbek polerskich

TL;DR

Szeroki wybór tarcz polerskich dostępnych na naszym rynku sprawia, że osoby zaczynające przygodę z car detailingiem mają problem z doborem odpowiednich wyrobów. W poniższym artykule przyjrzymy się najbardziej popularnym akcesoriom: gąbce polerskiej oraz tarczom wykonanym z wełny naturalnej. Dowiesz się, które produkty najlepiej usuwają głębokie rysy, a które stosowane są do wykańczania powłoki lakieru i nakładania wosków. W artykule postaramy się również doradzić jakie gąbki polerskie wybrać na początek przygody z nabłyszczaniem karoserii. Ostatnią część wpisu poświęcimy różnym rodzajom mocowania tarcz i podzielimy się wskazówkami w zakresie doboru optymalnego rozwiązania.

Jak działa tarcza polerska?

Zadaniem gąbki polerskiej w połączeniu z odpowiednią pastą, jest mechaniczne starcie warstwy powłoki lakieru, w której znajdują się rysy i defekty. Ogólna zasada dotycząca siły tarcz polerskich brzmi: im twardszy pad polerski, tym większa jest jego moc ścierna. Odstępstwem od tej reguły jest siła cięcia futra polerskiego – na pozór miękkie, w rzeczywistości posiada dużą siłę cięcia i używane jest z agresywnymi produktami polerskimi. Warto tutaj nadmienić, że im twardszy pad polerski, tym gorsze wykończenie lakieru pozostawia. Agresywne tarcze polerskie doprowadzają powłokę do stanu, która wymaga dalszej pracy.

Jaka gąbka do polerowania lakieru?

Gąbki polerskie z pianki poliuretanowej

Gąbki polerskie wykonane z pianki poliuretanowej to najbardziej popularny rodzaj tarcz wykorzystywanych w polerowaniu lakierów samochodowych. Pady cechują się odmienną twardością, przepustowością powietrza, trwałością, średnicą oraz kształtem. Rodzaj wykorzystanej w produkcji pianki przekłada się również na wytrzymałość pada.

Największą zaletą tradycyjnych gąbek polerskich jest ich zróżnicowana twardość. Szeroki wybór stopni twardości pozwala na użycie odpowiedniego dla naszych celów pada. Twarde gąbki polerskie stosowane są wraz z agresywnymi produktami polerskimi. Taka kombinacja w najbardziej efektywny sposób wykorzystuje ich siłę cięcia. Współpraca ostrej pianki i ścierniwa o dużej mocy pozwala w najszybszy sposób pozbyć się głębokich zarysowań. Produkty, które najlepiej pracują w połączeniu z twardymi gąbkami to m.in. menzerna hcc1000, shcc300, hcc400

Gąbki polerskie o średniej twardości wykorzystywane są z uniwersalnymi pastami polerskimi. Takie połączenie gwarantuje usunięcie defektów o średniej wielkości i optymalne wykończenie lakieru. Średnio twarde gąbki polerskie używane są często z produktami wielozadaniowymi typu „One Step Polish” lub „All In One”. Tarcze uniwersalne prezentują najlepszy stosunek mocy ściernej do pozostawionego wykończenia powłoki. Pady polerskie o średniej twardości doskonale radzą sobie w pracy z produktami menzerna mcp2500 lub 3in1

Miękkie gąbki polerskie stosowane są do ostatecznego wydobycia połysku lakieru przy pomocy past wykończeniowych. Delikatna pianka w połączeniu z pastą finiszową usuwa hologramy pozostawiając lakier w głębokim połysku. Miękkie pady polerskie znajdują również zastosowanie podczas nakładania płynnych wosków takich jak menzerna power lock. Przykładowe pasty współpracujące z wykończeniowymi gąbkami to np. menzerna sf3500 lub sf3000

Jaka gąbka do polerowania lakieru?

Odmienna gradacja twardości padów polerskich daje szerokie możliwości w zakresie regulacji siły cięcia pasty polerskiej. Jeśli w pracy z uniwersalną pastą, zamiast średniej gąbki, wykorzystamy twardy pad polerski, to zwiększymy jej moc ścierania. Odwrotna sytuacja będzie miała miejsce w sytuacji, gdy agresywną pastę polerską połączymy z padem uniwersalnym. Taka kombinacja osłabi moc ścierniwa użytego w środku polerskim i pasta będzie działała z mniejszą siłą.

Kolejną zaletą padów polerskich jest optymalny poziom wykończenia lakieru pozostawiony po wykonanej pracy. Agresywna pasta polerską w połączeniu z twardą gąbką da lepszy efekt wykończenia lakieru, niż ta sama pasta w pracy z futrem polerskim.

Jako minus używania pianek polerskich można zaliczyć kiepską wentylację lakieru podczas wykonywanej pracy. Pianka polerska słabo odprowadza ciepło z panelu, co powoduje jego szybkie nagrzewanie. Z tego względu należy kontrolować temperaturę polerowanego elementu, aby uniknąć ryzyka przypalenia lakieru. Problem ten został zminimalizowany w najnowszych, otwartokomórkowych gąbkach polerskich firmy ABW. Zastosowana w nich technologia otwartej celi pozwala zwiększyć siłę cięcia przy lepszym odprowadzeniu ciepła z polerowanej powłoki. Rozwiązanie to umożliwia utrzymanie stałej i bezpiecznej dla polerowanego elementu temperatury.

Dla kogo gąbki polerskie?

 • początkujący
 • średniozaawansowani
 • zaawansowani

Do czego stosować gąbki polerskie?

 • powierzchnie lakierowane
 • wszystkie etapy korekty lakieru
 • nakładanie płynnych wosków

Zalety gąbek polerskich:

 • relatywnie niska cena
 • szeroka dostępność rodzajów mocowań 
 • najbardziej bezpieczne na początek przygody z polerowaniem lakieru 
 • szeroka dostępność różnych twardości, rozmiarów, kształtów i rodzajów pianek
 • niezastąpione podczas wykańczania powłoki na wysoki połysk.

Wady gąbek polerskich:

 • zwykle posiadają gorszą wentylację niż futro polerskie (większe ryzyko przypalenia lakieru)
 • mniejsza siła cięcia niż wełna naturalna lub filc polerski

Futro polerskie - plusy i minusy

Futra polerskie stanowią świetną alternatywę dla twardych i ostrych padów polerskich. Największą ich zaletą jest duża moc cięcia przy równoczesnym zachowaniu doskonałej wentylacji. Futro polerskie przeznaczone jest do agresywnego, zgrubnego polerowania lakieru. Wełna naturalna w porównaniu z tradycyjnymi padami polerskimi cechuje się znacznie lepszym odprowadzeniem ciepła. Praca za pomocą futra polerskiego umożliwia szybkie usunięcie głębokich defektów lakieru bez ryzyka jego przypalenia. Nie ma jednak róży bez kolców – futro polerskie pozostawia gorsze wykończenie powłoki niż tradycyjne gąbki. Z jednej strony praca z wełną naturalną pozwala zaoszczędzić czas, a z drugiej, wymaga większego wysiłku podczas kolejnego etapu korekty lakieru. Zalety futra polerskiego będą najlepiej dostrzegalne we współpracy z pastą menzerna hcc1100.

Kiedy używać futro polerskie?

Dla kogo futro polerskie?

 • zaawansowani
 • średniozaawansowani

Do czego stosować futro polerskie?

 • twarde lakiery
 • punktowe wycinanie rys
 • pierwszy etap korekty bardziej zniszczonych powłok

Zalety tarczy polerskiej z wełny naturalnej: 

 • wyższa moc cięcia
 • szybsze usuwanie głębokich rys 
 • świetna wentylacja i niewielkie ryzyko przypalenia lakieru

Wady futra polerskiego:

 • pozostawia gorsze wykończenie niż gąbka polerska
 • wysoka moc cięcia zwiększa ryzyko przetarcia lakieru 
 • zwykle droższe niż gąbki o podobnej średnicy
 • brak na rynku futer mocowanych na gwint

Filc Polerski: zalety i wady

Filc to tarcza polerska wykonana ze sprasowanej wełny naturalnej. Jest najbardziej agresywnym rodzajem z omawianych akcesoriów polerskich. Filc polerski najczęściej stosowany jest do wydobycia blasku z nielakierowanych metali, szkła i twardych tworzyw sztucznych. Przykładowo, za pomocą filcu wypolerujemy stal nierdzewną, aluminium lub klosze przednich reflektorów samochodowych. Charakteryzuje się bardzo wysoką ścieralnością i używany jest z agresywnymi produktami polerskimi. Filc polerski z jednej strony umożliwia polerowanie wyjątkowo twardych powierzchni i wycięcie najgłębszych rys. Z drugiej strony, słaba wentylacja i wysoka moc cięcia w nieodpowiednich rękach mogą przyczynić się do przypalenia lub przetarcia lakieru.

Do czego używać Filc Polerski?

Dla kogo filc polerski?

 • zaawansowani
 • średniozaawansowani

Do czego stosować filc polerski?

 • nielakierowane elementy metalowe i z twardych tworzyw sztucznych
 • głębokie defekty i twarde powierzchnie

Zalety filcu polerskiego:

 • bardzo wysoka moc cięcia
 • szybkość pracy i skuteczność działania
 • niezastąpiony podczas polerowania metali i twardych tworzyw sztucznych

Wady filcu polerskiego:

 • kiepska wentylacja i podwyższone ryzyko przypalenia powłoki lakieru
 • duża siła cięcia może doprowadzić do przetarcia lakieru

Rozmiary tarcz polerskich

Gąbki, futra i filce polerskie występują w różnych średnicach. Im większa powierzchnia panelu, tym większy rozmiar tarczy należy wykorzystać. Najbardziej popularna średnica gąbek polerskich to 150mm. Tarcze w tym rozmiarze są niezwykle praktyczne i pozwalają na korektę zarówno większych i mniejszych elementów karoserii. Gąbki o średnicy 150mm idealnie sprawdzą się w polerowaniu dachu, maski, drzwi i błotników. Podczas usuwania rys ze zderzaków, lusterek i słupków drzwi przydatne okażą się gąbki polerskie w rozmiarze mini. Ich średnica zwykle wynosi 80mm, chociaż na rynku możemy spotkać nawet mniejsze pady. Do polerowania samochodów dostawczych, przyczep kempingowych, czy jachtów, stosowane są tarcze o średnicy 180mm i większe.

Rodzaje mocowania gąbek polerskich

Istnieją dwa wiodące rozwiązania stosowane w zakresie mocowań padów polerskich. Tarcze posiadają gwint, który nakręca się na śrubę polerki lub rzep, przylepiany do głowicy maszyny. Pierwsze rozwiązanie zapewnia idealne trzymanie pada i nie wymaga zakupu dodatkowej uchwytu do tarcz polerskich. Mocowanie tarcz na rzep zapewnia większą wygodę – poszczególne rodzaje gąbek polerskich możemy błyskawicznie wymieniać odlepiając pad od mocowania. Tego typu tarcze wymagają jednak zakupu głowic amortyzujących o różnych średnicach. Tutaj znajdziesz uchwyty do mocowania tarcz polerskich w dowolnym rozmiarze.

Wybór odpowiedniej kombinacji pasty i pada polerskiego to najważniejsza decyzja, którą należy podjąć przed rozpoczęciem korekty lakieru. Dobrze jest posiadać kilka wariantów i sprawdzić w praktyce, który z nich najlepiej sprawdzi się na danej powierzchni. Jeżeli zastanawiasz się, jaką pastę polerską wybrać na początek przygody z car detailingiem to sprawdź ten wpis. Pamiętaj, że obsługa sklepu e-lakiernik.net zawsze chętnie Ci pomoże w dobraniu optymalnych akcesoriów polerskich.

Jakie Mocowanie Gąbki Polerskiej Wybrać?