Z tego wpisu dowiesz się:
- dlaczego warto wykonać konserwację podwozia samodzielnie;
- jak oczyścić i przygotować podwozie do konserwacji;
- jakie środki do konserwacji podwozia oraz akcesoria będą Ci potrzebne.
Zabezpieczenie podwozia samochodu przed zimą
Mróz, wilgoć, piasek, sól drogowa... W zimie podwozie samochodu jest znacznie bardziej narażone na uszkodzenia i wystąpienie korozji, niż w pozostałych porach roku. Aby zminimalizować ich szkodliwy wpływ, należy zadbać o stan audta – zabezpieczenie podwozia pomoże Ci zachować je w doskonałym stanie przez długi czas.
Konserwacja podwozia – samemu czy w profesjonalnym warsztacie?
Oddając samochód w ręce fachowców mamy pewność co do prawidłowego wykonania zadania, ale musimy wyłożyć na to znacznie więcej funduszy i uzbroić się w cierpliwość. Konserwacja podwozia na własną rękę przebiega szybciej i jest znacznie tańsza. Oczywiście, w warunkach garażowych mamy do dyspozycji ograniczony wybór preparatów i narzędzi, ale nawet tak przeprowadzona konserwacja pozwoli Ci zabezpieczyć podwozie przed korozją.
Konserwacja podwozia film instruktażowy:
Konserwacja podwozia samochodu przed korozją krok po kroku
Krok 1: mycie podwozia
Przed rozpoczęciem pracy podwozie należy dokładnie wyczyścić, co może nastręczać problemów ze względu na utrudniony dostęp do wszystkich jego zakamarków. Optymalnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z kanału lub, jeśli nie masz takiej możliwości, uniesienie auta na podnośniku. Samo mycie najwygodniej będzie przeprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej.
Krok 2: usuwanie rdzy z podwozia samochodu
Po usunięciu błota i plam z podwozia możemy odkryć na powierzchni ślady korozji. Należy bezwzględnie je usunąć, aby nie dopuścić do dalszego rdzewienia podwozia. Najlepsze efekty przyniesie Ci czyszczenie skorodowanej powierzchni szlifierką oscylacyjną i szczotką drucianą.
Po zakończeniu pracy przetrzyj oczyszczone miejsce odtłuszczaczem i zabezpiecz je neutralizatorem rdzy. Preparat ten trwale łączy się ze skorodowaną powierzchnią i przekształca ją w stabilną warstwę podkładową, gotową do nakładania szpachli, lakieru i innych powłok malarskich. Neutralizator rdzy zwiększa także odporność powierzchni na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.
Krok 3: przygotowanie podwozia do konserwacji
Przed przejściem do kolejnego etapu pracy upewnij się, że wszystkie elementy podwozia wyschły po myciu. Jeśli dysponujesz sprężarką, możesz użyć jej do usunięcia ewentualnej wilgoci z wąskich szczelin. Koniecznie osłoń także układ wydechowy, hamulce i wahacze – elementy te nie powinny mieć kontaktu z preparatem konserwującym. Wystarczy okleić je folią malarską lub/i taśmą malarską.
Krok 4: nakładanie preparatu konserwującego podwozie
Polski producent Ranal oferuje do konserwacji podwozia w formie masy lub sprayu. Pierwszy z nich – Ranal Rubber Protex – wymaga aplikacji za pomocą pędzla lub pistoletu do mas gęstych. Preparat na bazie żywic fenolowych i wypełniaczy mineralnych tworzy na powierzchni podwozia twardą powłokę, która skutecznie zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.
Produkt dostępny jest także w zestawie do konserwacji podwozia z pistoletem.
Alternatywą dla Ranal Rubber Protex jest bitumowy preparat do konserwacji podwozia w sprayu, równie skuteczny w swojej funkcji ochronnej, łatwy w aplikacji i niewymagający używania dodatkowych akcesoriów.
Godny polecenia jest także preparat do konserwacji podwozia Presto: spray łatwo się rozprowadza i zapewnia dobre krycie, a po wyschnięciu zapewnia profesjonalne zabezpieczenie podwozia przed działaniem żwiru, kamieni, soli i wody.