Glinka do lakieru samochodowego - jak używać?

Glinka do lakieru samochodowego - jak używać?

Glinka do lakieru: poradnik

e-lakiernik glinka do lakieru wstęp poradnika

Glinka samochodowa to plastyczna masa zawierająca cząsteczki polerskie stosowane również np. w pastach polerskiche-lakiernik pasty polerskie. Pozwala na przeprowadzenie niezwykle prostego i skutecznego zabiegu, który dogłębnie oczyszcza lakier z brudu zalegającego w jego mikroszczelinach. Proces ten obowiązkowo wykonujemy przed polerowaniem i woskowaniem auta. Za pomocą glinki do lakierue-lakiernik oferta glinek do lakieru w błyskawiczny sposób usuniesz drobinki asfaltu, żywicy z drzew i nalotu z klocków hamulcowych. Poza wymienionymi pozbędziesz się także innych zanieczyszczeń trudnych do usunięcia standardowymi preparatami używanymi podczas mycia auta.

Glinkowanie samochodu stanowi ostatni etap procesu dekontaminacji lakieru. W pierwszej kolejności samochód powinien zostać solidnie umyty* i doczyszczony z wykorzystaniem preparatów do usuwania smołye-lakiernik oferta preparatów do usuwania smoły oraz deironizerówe-lakiernik oferta deironizerów. Dopiero tak przygotowany lakier nadaje się do przeprowadzenia procesu glinkowania.
*Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o ręcznym myciu samochoduporadnik o gąbkach polerskich
.

Jak sprawdzić czy lakier wymaga użycia glinki

Dzięki możliwości łatwego formowania glinka jest bardzo precyzyjnym i dokładnym narzędziem pracy. Jej elastyczne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona podczas doczyszczaniu zakamarków felg, zderzaków i lusterek. Glinka równie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji szyb i reflektorów.

Glinka do lakieru - zdjęcie użycia

Czego dowiesz się z tego wpisu?

Jak sprawdzić czy lakier wymaga użycia glinki

Jak sprawdzić, czy Twoje auto wymaga użycia glinki do lakieru samochodowego?

Zrób prosty test! Przejedź wierzchnią częścią dłoni po umytej i osuszonej karoserii. Wszelki opór stawiany przez powłokę świadczy o zanieczyszczeniach ukrytych w porach lakieru. Jego powierzchnia po zabiegu glinkowania zmieni się z chropowatej na idealnie gładką i śliską

Z naszego doświadczenia wynika, że glinkownanie to zabieg pielęgnacyjny, który daje najlepszy zwrot z zainwestowanego czasu i pieniędzy. W zamian za kilkadziesiąt złotych i jedno sobotnie popołudnie możemy spektakularnie poprawić blask, śliskość i czystość lakieru. Ciężko znaleźć drugi, tak prosty zabieg z zakresu pielęgnacji samochodu, który da porównywalne efekty.

Zalety stosowania glinki do lakieru

6 zalet stosowania glinki do lakieru samochodowego:

  • Głębszy połysk lakieru, lepsze odbicie światła
  • Efekt hydrofobowy (woda w postaci kropel spływa z lakieru)
  • Gorsza przyczepność brudu do śliskiej, gładkiej karoserii
  • Sprawniejsze mycie samochodu (brud znacznie łatwiej odchodzi)
  • Lepsze wiązanie wosku z lakierem i dłuższa trwałość nałożonej powłoki
  • Najlepsze przygotowanie do przeprowadzenia polerki lakieru samochodowego.*
    *Więcej informacji na temat korekty lakieru znajdziesz w poradniku o pastach polerskichartykuł o pastach polerskich, i gąbkach polerskich.

Ceny glinek do lakieru

Glinka do lakieru - ile kosztuje? 

Zakres cenowy dostępnych na polskim rynku glinek do lakieru rozpoczyna się od 35zł za 100 gramową sztukę, a kończy w okolicach 80 zł. Oczywiście najbardziej wymagający pasjonaci doszukają się droższych produktów o unikatowych właściwościach. Ofertę sklepu e-lakiernik można znaleźć pod tym linkiem: glinki do lakierue-lakiernik glinki samochodowe

Wpływ twardości na cechy glinki

e-lakiernik glinka do lakieru infografika

Miękkie glinki są bardziej bezpieczne dla lakieru, jednak wolniej wykonują swoje zadanie. Szczególnie polecamy je początkującym użytkownikom. Glinki o większej twardości szybciej usuwają zanieczyszczenia. Z drugiej strony, ryzyko zarysowania lakieru przy ich pomocy jest wyższe. Dlatego ich użycie warto rozważyć przed korektą lakieru. Najczęstszym wyborem naszych klientów są glinki uniwersalne o średniej twardości. Ich największe zalety to połączenie szybkiego działania i względnego bezpieczeństwa pracy (które zależy również od innych czynników w tym czystości otoczenia)

Glinka do lakieru - jak używać?

Glinka do lakieru - jak używać?

Zrób to Sam!

Poniżej prezentujemy poradnik w którym za rękę poprowadzimy Cię przez proces czyszczenia karoserii za pomocą glinki do lakieru. Podpowiedź: w taki sam sposób możesz oczyścić również szyby.


Krok 1

Przed rozpoczęciem zabiegu należy przygotować niezbędne produkty. Do pracy z glinką będzie Ci potrzebny jeszcze środek, który nada jej poślizg i ułatwi pracę. Jako lubrykant możesz użyć gotowy płyn poślizgowy do glinki samochodowejoferta lubrykantów do glinek lub ciepłą wodę z niewielką ilością szamponu. W tej roli całkiem dobrze spisują się również quickdetailery.

Dodaj niewielką ilość szamponu do ciepłej wody w atomizerze. Jako lubrykant możesz również użyć gotowy preparat typu TENZI  Clay Spray.


Krok 2

Oderwij 30-40 gramowy kawałek glinki do lakieru. Niektórzy producenci oferują glinki w mniejszych kawałkach, którymi możesz pracować w całości.

Oderwij 30-40 gramowy kawałek glinki


Krok 3

Uformuj z niej płaski półokrąg. Jeśli używasz twardego rodzaju glinki – zanurz ją na chwilę w ciepłej wodzie.


Krok 4

Przed użyciem glinki karoseria musi być dokładnie umyta i osuszona. Tak przygotowany lakier spryskaj przygotowanym wcześniej środkiem nadającym poślizg


Krok 5

Delikatnie przecieraj glinką do lakieru w miejscu zabrudzeń co jakiś czas zraszając obszar przygotowanym wcześniej "poślizgiem". W trakcie wykonywania pracy nie stosuj dużej siły nacisku. Początkowo glinka może stawiać opór, ale odrobina wyczucia i umiejętne stosowanie lubrykantu sprawi, że po chwili zadanie będzie wykonywane półautomatycznie.


Krok 6

W momencie, kiedy glinka samochodowa zbierze odpowiednią ilość zabrudzeń…


Krok 7

…zagnieć ją zanieczyszczoną stroną do środka i ponownie uformuj płaski dysk. Glinkę, która znalazła się na ziemi należy koniecznie wyrzucić do śmieci. Nie wolno ryzykować zarysowania lakieru przyczepionym do produktu ziarenkiem piasku.


Gotowe!

Gdy przestaniesz odczuwać pod powierzchnią glinki opór drobinek brudu proces czyszczenia można uznać za zakończony. Powierzchnia lakieru powinna zostać idealnie gładka, śliska i wolna od zanieczyszczeń. Jeśli w którymś miejscu jej stan nie spełnia tych wymagań to należy bezwzględnie poprawić niedokładnie wykonaną pracę ;)

Glinkowanie lakieru zakończone i co dalej?

Tak przygotowaną powłokę możesz teraz zabezpieczyć dowolnym woskiemwoski samochodowe w sklepie e-lakiernik.net lub powłoką ochornną. Jeżeli natomiast Twoje ambicje sięgają dalej i chciałbyś aby samochód nabrał detailingowego blasku to możesz teraz przejść do korekty za pomocą past polerskich.* Pamiętaj, że to nie wosk, a brak rys w powłoce lakieru w największym stopniu odpowiada za odbicie światła od jego powierzchni i zapewnienie mu blasku.
*Więcej informacji na temat korekty lakieru znajdziesz w poradniku o pastach polerskich, i gąbkach polerskich.

Pamiętaj, Twoje auto na to zasługuje!

Produkty wykorzystane w poradniku