Glinka do lakieru samochodowego - jak używać?

Glinka do lakieru samochodowego - jak używać?

Sposób Użycia Glinki


 

Glinkowanie to niezwykle skuteczny zabieg mający na celu dogłębne oczyszczenie lakieru z trudnych zabrudzeń. Proces ten jest niezbędny przed polerowaniem i woskowaniem karoserii. Za pomocą glinki w błyskawiczny sposób pozbędziesz się drobinek asfaltu, żywicy z drzew, nalotu z klocków hamulcowych i innych zanieczyszczeń trudnych do usunięcia standardowymi metodami. 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój samochód wymaga zabiegu z użyciem glinki, to zrób prosty test: przejedź wierzchnią częścią dłoni po umytej i osuszonej karoserii. Wszelki opór stawiany przez lakier świadczy o zanieczyszczeniach ukrytych w jego porach. Lakier po zabiegu glinkowania zmieni się z chropowatego na idealnie gładki i śliski. 

 

 

 

 

W tym miejscu warto wymienić zalety, które posiada lakier oczyszczony za pomocą glinki:

  • Głębszy połysk lakieru, lepsze odbicie światła
  • Efekt Hydrofobowy (woda w postaci kropel spływa z lakieru)
  • Gorsza przyczepność brudu do śliskiej, gładkiej karoserii
  • Sprawniejsze mycie karoserii (brud znacznie łatwiej odchodzi)
  • Lepsze wiązanie wosku z lakierem i dłuższa trwałość nałożonej powłoki

 

 

Ceny glinek dostępnych na naszym rynku rozpoczynają się od 35 zł. Miękkie glinki są bezpieczne dla lakieru, jednak wolniej wykonują swoje zadanie. Szczególnie polecamy je początkującym użytkownikom. Glinki o większej twardości szybciej usuwają zanieczyszczenia, ale ryzyko zarysowania lakieru przy ich pomocy jest wyższe. 

 


Zrób To Sam: Glinkowanie

Poniżej prezentujemy poradnik w którym za rękę poprowadzimy Cię przez proces czyszczenia lakieru za pomocą glinki. Podpowiedź: w taki sam sposób możesz oczyścić również szyby.

Krok 1

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy przygotować niezbędne produkty. Do pary z glinką będzie Ci potrzebny jeszcze środek nadający poślizg. Jako lubrykant możesz użyć gotowy płyn poślizgowy lub ciepłą wodę z niewielką ilością szamponu samochodowego.Dodaj niewielką ilość szamponu do ciepłej wody w atomizerze. Jako lubrykant możesz również użyć gotowy preparat typu TENZI  Clay Spray.

 


Krok 2

Oderwij 30-40 gramowy kawałek glinki. Niektórzy producenci oferują glinki w mniejszych kawałkach, którymi możesz pracować w całości.

Oderwij 30-40 gramowy kawałek glinki

 


Krok 3

Uformuj z niej płaski półokrąg. Jeśli używasz twardego rodzaju glinki – zanurz ją na chwilę w ciepłej wodzie.

 


Krok 4

Przed użyciem glinki karoseria musi być dokładnie umyta i osuszona. Tak przygotowany lakier spryskaj przygotowanym wcześniej środkiem nadającym poślizg

 


Krok 5

Delikatnie przecieraj glinką w miejscu zabrudzeń co jakiś czas zraszając obszar przygotowanym wcześniej "poślizgiem". W trakcie wykonywania pracy nie stosuj dużej siły nacisku. Początkowo glinka może stawiać opór, ale odrobina wyczucia i umiejętne stosowanie lubrykantu sprawi, że po chwili zadanie będzie wykonywane półautomatycznie.

 


Krok 6:

W momencie, kiedy glinka zbierze odpowiednią ilość zabrudzeń…

 


Krok 7

…zagnieć ją zanieczyszczoną stroną do środka i ponownie uformuj płaski dysk. Glinkę, która znalazła się na ziemi należy koniecznie wyrzucić do śmieci. Nie wolno ryzykować zarysowania lakieru przyczepionym do produktu ziarenkiem piasku.

 


Gotowe!

Gdy przestaniesz odczuwać pod powierzchnią glinki opór drobinek brudu proces czyszczenia można uznać za zakończony. Powierzchnia lakieru powinna zostać idealnie gładka, śliska i wolna od zanieczyszczeń. Tak przygotowaną powłokę możesz teraz zabezpieczyć dowolnym woskiem.