Ręczne Mycie Samochodu Krok Po Kroku

Ręczne Mycie Samochodu Krok Po Kroku

Ręczne Mycie Samochodu Krok Po Kroku.

Z uwzględnieniem niezbędnych akcesoriów i preparatów.

Wiele osób ze względu na oszczędność czasu i wygodę dba o czystość swoich samochodów jedynie na myjniach automatycznych. Niestety, korzystanie z tej opcji ma więcej minusów niż plusów. Chemia używana na takich myjniach niszczy lakier, uszczelki, chromy i delikatne plastiki. Dodatkowo stosowane tam szczotki rysują karoserię, a efekty samego mycia rzadko kiedy można uznać za optymalne. Jako jedyną słuszną alternatywę proponujemy dokładne i bezpieczne mycie ręczne. Wykonanie tej pracy zapewni nie tylko doskonałą czystość karoserii, ale będzie również stanowiło przyjemnie spędzony czas dla każdego właściciela samochodu. W dzisiejszym wpisie Krok Po Kroku zaprezentujemy pełen zakres prawidłowego mycia ręcznego karoserii pojazdu.

Ręczne Mycie Karoserii Krok po Kroku

 


1. Od czego zacząć ręczne mycie samochodu?

 

Pracę powinieneś rozpocząć od wybrania odpowiedniego stanowiska, które nie może znajdować się w nasłonecznionym miejscu. W ten sposób unikniesz zbyt szybkiego zasychania środków chemicznych na powierzchni karoserii. Stosowanie tej podstawowej zasady bezpieczeństwa uchroni lakier, plastiki, chromy oraz uszczelki samochodu przed szkodliwym działaniem chemii. 

Konieczne będzie przygotowanie niezbędnych akcesoriów:

 • Dwa wiadra, najlepiej z separatorem brudu

Pozwoli Ci to zastosować metodę mycia „na dwa wiadra”, do jednego z nich wlej ciepłą wodę z szamponem, drugie z zimną wodą będzie służyło do opłukiwania gąbki lub rękawicy z brudu. Ograniczy to ryzyko porysowania lakieru.

 

 • Gąbka do mycia lub rękawica

 

Umożliwią dokładne usunięcie brudu w myciu zasadniczym. Oba rozwiązanie są optymalne, jednak rękawica zapewni lepszy komfort i bezpieczeńswo pracy. Mikrowłókno lub delikatne włosie stosowane w rękawicach ma lepsze właściwości czyszczące i niweluje ryzyko zarysowania karoserii.

 

 

Pomoże Ci dotrzeć w trudno dostępne miejsca oraz zadbać o emblematy znajdujące się na samochodzie. Dzięki takiej precyzji auto będzie idealnie czyste w każdym zakamarku. Pędzle detailingowe najlepiej sprawdzają się w myciu trudno dostępnych miejsc jak np. kratka grilla, ramiona felg, uszczelki, plastiki i elementy wnętrza pojazdu.

 

Ręczne Mycie Karoserii Pędzel Detailingowy

 • Opryskiwacz lub myjka ciśnieniowa z pianownicą

 

Niezbędne w celu przeprowadzenia wstępnego mycia bezdotykowego z użyciem piany aktywnej. Pozwoli usunąć film drogowy i większość zaschniętego brudu. Ponadto wykorzystanie aktywnej piany zmiękczy pozostałe na karoserii zanieczyszczenia, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć w myciu zasadniczym.

 

 

Dzięki niemu w szybki i bezpieczny sposób pozbędziesz się wody. Osuszanie karoserii zapobiegnie powstaniu brzydko wyglądających zacieków, tzw. „water spotów”.

 

 

Przydadzą się, jeżeli planujesz nałożyć wosk, dressing lub preparat typu „quick detailer”. Aplikator gąbkowy pozwoli nabłyszczyć plastiki i opony, a mikrofibra będzie niezbędna podczas mycia szyb oraz aplikacji wosku w płynie.

Ręczne Mycie Karoserii Akcesoria


2. Wstępne mycie karoserii tzw. pre-wash

 

W tym punkcie krok po kroku prześledzimy mycie wstępne, które zdecydowanie ułatwi Ci pracę przy myciu zasadniczym pojazdu.

 • Jeżeli posiadasz myjkę ciśnieniową lub spieniacz, rozpocznij od nałożenia piany aktywnej. W tym poradniku podpowiadamy jak rozcieńczyć roztwór oraz nałożyć pianę aktywną. Jeżeli samochód posiada powłokę ochronną lub planujesz taką nałożyć, zalecamy użycie środków o neutralnym pH. Do pojazdów terenowych, dostawczych i tych eksploatowanych w trudnych warunkach możesz użyć nieco bardziej agresywnego preparatu. Pianę nałóż równolegle na całym samochodzie, pozostaw na kilka minut i bardzo dokładnie spłucz.

 • Progi i błotniki są szczególnie narażone na zabrudzenia, będące pozostałościami asfaltu. Najlepiej usunąć je za pomocą preparatu typu „tar and glue remover”.

 • Grill i maska są podatne na zabrudzenia organiczne, będące pozostałościami po owadach. Są one trudne do usunięcia, bez uprzedniego „rozmiękczenia” odpowiednimi środkami. Tego typu zabieg zalecamy po każdej dłuższej trasie, ponieważ resztki insektów potrafią uszkodzić lakier.

Ręczne Mycie Karoserii Usuwanie Owadów

 

 • Felgi posiadające silne zabrudzenia należy czyścić z pomocą mocnego preparatu. Na mniej uporczywe zanieczyszczenia, tj. osad z klocków hamulcowych, wystarczą środki typu „krwawa felga”.

Do wymienionych powyżej zabiegów niezbędny będzie pędzelek, który sprawi, że  praca stanie się bardziej efektywna i precyzyjna. Po nałożeniu wybranych środków chemicznych, odczekaj maksymalnie kilka minut i spłucz czyszczone miejsca za pomocą myjki ciśnieniowej, lub węża ogrodowego.

UWAGA! Nigdy nie dopuszczaj do pełnego wyschniecia chemii do mycia na karoserii pojazdu. Może ona naruszyć strukturę lakieru, chromów i elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Ręczne Mycie Karoserii Czyszczenie Felg

 


3. Mycie ręczne karoserii – perfekcyjnie czysty samochód bez zarysowań.

 

W tym punkcie skupimy się na zasadniczym myciu pojazdu w taki sposób, aby nie porysować lakieru. Pomoże nam w tym zastosowanie techniki mycia „na dwa wiadra”.

 • Przygotowanie: Pierwsze wiadro wypełnij ciepłą wodą z dodatkiem szamponu samochodowego. W drugim wlej zimną, czystą wodę do płukania gąbki lub rękawicy. Minimalizuje to ryzyko, że zarysujesz lakier zebraną wcześniej z karoserii drobinką piasku lub innego brudu.

 • Mycie: Lakier myj zaczynając od dachu, schodząc stopniowo do dołu samochodu. Na samym końcu powinieneś umyć zderzaki i progi, aby ewentualnym brudem nie porysować wyższych partii samochodu. Pamiętaj przy tym, aby często i dokładnie płukać rękawicę - najlepiej po każdym elemencie.

 • Suszenie: Umytą karoserię możesz osuszyć za pomocą ręcznika o wysokiej gramaturze. Bardzo szybko wchłonie on nadmiar wody pozostały na powierzchni samochodu, dzięki czemu unikniesz „water spotów”. Krótką instrukcję z osuszania karoserii możesz obejrzeć tutaj!

 • Glinkowanie: W tym miejscu możesz przeprowadzić proces glinkowania, który pozwoli dogłębnie oczyścić karoserię z brudu, utrzymującego się w mikroporach lakieru. Zabieg ten jest elementem mycia niezbędnym przed polerowaniem karoserii i nakładaniem powłok ochronnych. Temat glinkowania szerzej opisujemy w tym artykule.

Ręczne Mycie Karoserii Osuszanie

4.  Woskowanie – ochroń i podbij blask lakieru

 

Po zakończonym procesie mycia pojazdu warto rozważyć nałożenie wosku. Na rynku dostępnych jest wiele produktów gwarantujących bardzo dobre właściwości ochronne i wizualne. Aby wybrać najbardziej odpowiedni, powinieneś się zastanowić jaki efekt i jakim nakładem pracy chcesz uzyskać. Przed nałożeniem wosku koniecznie wykorzystaj glinkę i odpowiedni cleaner, a po zakończonej pracy całość odtłuść za pomocą alkoholu izopropylowego. Jeżeli chcesz, aby samochód był bliski kolekcjonerskiego stanu to przeprowadź pełen proces korekty lakieru. Na tak przygotowanym podłożu każdy wosk będzie trzymał się znacznie dłużej.

 • Zdecydowanie szybciej nakłada się woski w płynie i produkty typu „quick detailer”. Mają one płynną konsystencję, przez co w łatwy sposób możemy nałożyć je na nasz lakier. Wystarczy spryskać karoserię, dotrzeć mikrofibrą i gotowe!

 • Spektakularne efekty zapewnią powłoki o nieco gęstszej konsystencji lub twarde woski. Preparaty te nakładamy ręcznie aplikatorem lub maszynowo przy użyciu miękkiej gąbki polerskiej. Następnie należy odczekać odpowiednią dla danego wosku ilość czasu i dotrzeć go za pomocą mikrofibry. Proces woskowania warto przeprowadzić w dobrym świetle, aby podczas docierania usunąć wszelkie smugi.

UWAGA! Szczególnie na tym etapie istotne jest, aby nie wykonywać pracy w pełnym słońcu. Woski będą szybko zasychały, przez co trudniej będzie je dotrzeć!

Ręczne Mycie Karoserii Woskowanie Czystego Pojazdu


5. Konserwacja delikatnych elementów pojazdu

 

Warto również zabezpieczyć nie tylko karoserię samochodu. Wszelkie preparaty konserwujące nadają elementom piękny wygląd, oraz właściwości ochronne.

 • Opony: w tym celu użyj dedykowanych preparatów, które nadadzą wyglądu tzw. „nowej opony”. Odpowiedni dressing dodatkowo zabezpieczy gumę przed mikropęknięciami, które mają wpływ na jej wytrzymałość.

 • Zewnętrzne plastiki: dedykowane kosmetyki przywrócą pierwotną barwę i połysk elementów z tworzyw sztucznych, nadając jednocześnie tzw. „wet look”. Warstwa ochronna pozwoli na utrzymanie efektu wizualnego przez co najmniej kilka tygodni.


Auto lśni jak nowe! Podsumowanie.

W dzisiejszym poradniku prześledziliśmy krok po kroku jak powinno wyglądać kompleksowe mycie samochodu z zewnątrz. Czysta i nawoskowana karoseria cieszy oko właściciela oraz wzbudza zazdrosne spojrzenia przechodniów. Warto, przynajmniej raz na jakiś czas, zafundować swojemu pojazdowi przydomowe spa.

Pamiętaj, Twoje auto na to zasługuje!

Lista produktów opisanych w tym poradniku:

Glinki do lakieru samochodowego:

Glinki
Wiadra do mycia samochodu: Wiadra do mycia samochodu
Szampony samochodowe: szampony do mycia auta
Gąbki i rękawice do mycia auta: rękawica do mycia auta do mycia auta
Ręczniki do osuszania karoserii: ręczniki do osuszania samochodu
Krwawa felga i produkty do mycia kół: krwawa felga
Piany aktywne: aktywna piana
Szmatki z mikrofibry: krwawa felga
Pędzelki detailingowe: pędzelki detailingowe
 ikona e-lakiernik logo e-lakiernik