Rozcieńczanie piany aktywnej w pianownicy PA
Skoncentrowane preparaty do mycia karoserii samochodowej (i nie tylko) mogą być używane za pomocą ręcznych spryskiwaczy lub pianownic mocowanych do pistoletów myjek ciśnieniowych. Sposoby te gwarantują najbardziej ekonomiczne wykorzystanie produktu i jego wygodną aplikację.
Nasi klienci często zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi sposobu rozcieńczania pian aktywnych. W poniższej fotorelacji zaprezentujemy krótki poradnik na temat używania lancy typu PA z przykładowym środkiem myjącym.
Krok 1: przygotuj lancę do pianownicy i środek myjący
Przygotuj pianownicę, upewniając się, że zbiornik został wypłukany po wcześniej stosowanych w nim środkach. Lepiej uniknąć sytuacji, w której delikatny lakier pokryty naturalnym woskiem zostanie potraktowany mocnym środkiem do mycia TIR-ów, który wcześniej znajdował się w pojemniku ;)
Krok 2: sprawdź proporcje rozcieńczenia piany aktywnej
Informacje dotyczące stosunku, w jakim powinno się rozcieńczać koncentrat myjący z wodą, znajdziesz na etykiecie preparatu. Odczytasz tam również pH produktu i wszelkie inne uwagi związane ze stosowaniem danego środka - koniecznie się z nimi zapoznaj! Bezpieczeństwo podczas pracy z użyciem chemii to podstawa.
W przypadku prezentowanej przez nas piany myjącej Tenzi Neutral Clear Foam zalecane przez producenta proporcje mieszania z wodą wynoszą od 1:10 (1 część piany na 10 części wody) do 1:100.
Większe stężenia koncentratu piany będą stosowane w zimowym okresie, na trudnejsze zabrudzenia lub na trwałe, odporne na chemię powierzchnie.
Mniejszych stężeń preparatu używamy w lecie, podczas usuwania lżejszych zabrudzeń z karoserii samochodu. Mniejsza zawartość chemii będzie również wskazana w sytuacjach, gdy preparat stosujemy na delikatnej powierzchni lub na lakier pokryty woskiem czy powłoką ochronną.
Krok 3: Uzupełnij zbiornik na aktywną pianę ciepłą wodą
Wypełnij zbiornik czystą, ciepłą wodą do odpowiedniego poziomu - w naszym przypadku uzupełniliśmy go do kreski na wysokości 300ml miarki. Woda może być również zimna, ale każdy produkt myjący będzie lepiej pracował w ciepłym roztworze.
Krok 4: wlej koncentrat piany aktywnej do zbiornika
Do zbiornika zawierającego 300ml wody dolewamy 300ml koncentratu środka myjącego. Otrzymaliśmy 600ml mieszanki o proporcjach 1:1 (roztwór roboczy 50%).
Producent środka Tenzi Neutral Clear Foam zaleca stosowanie roztworu od 1:10 (10%) do 1:100 (1%). Dlaczego więc tak słabo rozcieńczyliśmy naszą pianę?
Wyjaśnienie: każda lanca dodatkowo rozcieńcza chemię zawartą w zbiorniku strumieniem wody przechodzącym przez pistolet. Lance typu PA umożliwiają regulację rozcieńczenia podawanej chemii od 1:5 do 1:10.
Jeżeli więc nasz 50% roztwór lanca rozcieńczy jeszcze pięciokrotnie, to otrzymamy 10% roztwór roboczy.
Jeżeli ilość podawanej chemii rozcieńczymy 10-krotnie, otrzymamy 5% roztwór roboczy.
Krok 5: zamocuj pianownicę do pistoletu
Zbiornik z pianą wkręcamy do lancy, którą następnie mocujemy do pistoletu myjki. Pokrętło zamontowane w pianownicy pozwoli nam w wygodny sposób regulować ilość podawanej chemi.
Ostatecznie w każdej chwili możemy zdecydować, czy nałożymy na samochód pianę o większym (10%) lub mniejszym (5%) stężeniu!
Krok 6: nałóż pianę aktywną na samochód
Pianę nakładamy na suchy samochód, zaczynając od dolnej części pojazdu, a kończąc na górnej. Radzimy nie spłukiwać brudu drogowego z samochodu przed nałożeniem środka myjącego - piana będzie nam wtedy spływała z mokrej i oczyszczonej karoserii.
Krok 7: pdczekaj kilka minut, aby piana mogła wykonać swoją pracę
Rozpuszczanie brudu to zadanie, które może zająć środkom myjącym do kilku minut. Czas, w jakim piana powinna leżeć na karoserii samochodu lub innej powierzchni zależy od użytego koncentratu temperatury otoczenia i rodzaju usuwanych zabrudzeń.
Uwaga! Nigdy nie dopuszczaj do całkowitego wyschnięcia jakiejkolwiek piany na karoserii.
W słoneczne, gorące dni spłukuj pianę szczególnie szybko, a samochód myj w zacienionym miejscu.