Jak dbać o lakier samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu zimą?

Kierowcy, którzy starannie dbają o swoje auta, najchętniej w październiku przykryliby je plandeką, a na drogi wyjechali dopiero w kwietniu. Nic dziwnego – zima nie jest dla samochodów łaskawym czasem. Sól drogowa, piasek, błoto pośniegowe, poranne odgarnianie zasp z nadwozia i skrobanie szyb – wszystko to niekorzystnie wpływa zwłaszcza na kondycję lakieru. Zimową porą troskliwiej zadbaj więc o karoserię swojego samochodu. Jak? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak zadbać o karoserię samochodu w zimie?
  • Jak myć samochód zimą?
  • Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przez okresem zimowym?

 TL;DR

O lakier samochodu zadbaj jeszcze przed nadejściem zimy. Dokładnie umyj karoserię i wyczyść ją za pomocą glinki – pozbędziesz się dzięki temu najmniejszych zabrudzeń, a następnie nawoskuj. Wosk utworzy na lakierze warstwę ochronną, która zabezpieczy go przed osadzaniem się drobinek zanieczyszczeń. Mimo to w okresie zimowym regularnie myj samochód: jeśli temperatury są plusowe, ręcznie albo w myjni bezdotykowej, jeśli minusowe – odstaw auto do zaufanej myjni ręcznej. Ostrożnie również odśnieżaj nadwozie, używając szczotki z miękkim włosiem, która nie porysuje lakieru.

 

zimowa konserwacja lakieru samochodu

 

Przygotuj samochód do zimy

Przygotowania do sezonu zimowego rozpocznij, jeszcze zanim nadejdą pierwsze mrozy, a śnieg jak zwykle zaskoczy drogowców. Aby dobrze zabezpieczyć lakier swojego samochodu przed szkodliwym działaniem mrozu, marznącego deszczu czy soli drogowej, dokładnie umyj, wypoleruj i nawoskuj karoserię. Dzięki temu pokryje się warstwą ochronną, która – jak gruba, zimowa kurtka – ochroni ją przed szkodliwym działaniem warunków drogowych.

Na błysk! Dokładne mycie auta

Na początek: mycie. Podstawą udanego woskowania i polerowania jest bowiem dokładne pozbycie się wszystkich zabrudzeń. Zacznij od opłukania samochodu strumieniem czystej wody – z węża ogrodowego lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki temu usuniesz z karoserii drobinki piasku, które mogłyby porysować lakier w trakcie czyszczenia. Jeśli dysponujesz pianownicą albo opryskiwaczem, do mycia wykorzystaj aktywną pianępiana aktywna e-lakiernik, której składniki rozpuszczą wyjątkowo uporczywe zabrudzenia: film drogowy, zaschnięte błoto czy organiczne pozostałości owadów. Gdybyś potrzebował dalszych informacji na ten temat, sprawdź nasz wpis dotyczący prawidłowego rozcieńczania piany aktywnejpianownica - jak rozcieńczyć koncentrat piany aktywnej?.

 

Do mycia ręcznego użyj miękkiej gąbkiakcesoria do mycia auta e-lakiernik lub rękawicy z mikrofibry oraz specjalistycznego szamponue-lakiernik szampony do karoserii do karoserii – taki zestaw gwarantuje szybkie i skuteczne pozbycie się warstwy brudu, bez konieczności żmudnego szorowania.

Aby mieć pewność, że zagubione ziarenka piasku nie porysują lakieru, wypróbuj metodę „na dwa wiadra”. W jednym wiaderku z ciepłą wodą w odpowiednich proporcjach (podanych przez producenta na opakowaniu) rozcieńcz szampon. Do drugiego natomiast wlej czystą wodę – po to, aby przed każdym namoczeniem gąbki w środku myjącym opłukać ją z brudu.

Samochód myj z góry do dołu – od dachu ku drzwiom, kolistymi ruchami. Najbardziej zabrudzone elementy, takie jak zderzaki, koła i dolne części nadwozia, wyczyść na końcu. Dzięki takiej strategii unkniesz przenoszenia brudu i piasku z niższych na wyższe partie karoserii. Kiedy Twój samochód będzie już lśnić czystością, wysusz karoserię miękkim ręcznikiem z mikrofibrye-lakiernik mikrofibra do mycia auta, który wchłonie nadmiar wody. Zabieg ten uchroni lakier samochodu od brzydko wyglądających zacieków (water spotów).

Mycie Samochodu

Glinkowanie lakieru samochodowego – usuń najdrobniejsze zabrudzenia

Zanim przystąpisz do polerowania, wykonaj jeszcze glinkowanie. To zabieg, który porównać można do peelingu skóry, oczyszczającego ją z wszelkich poutykanych w porach zabrudzeń. W lakierowaną powierzchnię samochodu drobne cząsteczki brudu – asfalt, kurz, sadza, opiłki metali czy pył z klocków hamulcowych – wbijają się tak głęboko, że usunięcie ich podczas standardowego mycia staje się niemożliwe. Nawet po dokładnym wyszorowaniu karoserii, gładząc lakier, wyczujesz pod dłonią drobne chropowatości. Dzięki glinkowaniu usuniesz te najmniejsze nieczystości i przygotujesz nadwozie do polerowania i woskowania.

 

jak wykonać glinkowanie lakieru samochodowego

 

Jak wykonać proces glinkowania?

Przede wszystkim – w garażu (przenoszone przez wiatr drobinki piasku, dostawszy się pomiędzy glinkę i karoserię, mogą porysować lakier). Od całej glinkie-lakiernik glinki do polerowania oderwij mniejszy fragment i uformuj go w krążek o średnicy ok. 5 cm. Aby materiał stał się bardziej plastyczny, możesz na moment wrzucić go  do ciepłej wody.

Fragment karoserii, który zamierzasz oczyścić, zwilż odrobiną rozcieńczonego szamponu albo specjalnym preparateme-lakiernik Tenzi płyn poślizgowy pod glinkę – po to, aby nadać glince odpowiedni poślizg. Glinkowanie wykonuj ruchami pionowymi lub poziomymi (a nie kolistymi, jak w przypadku zwykłego mycia), niezbyt mocno, ale energicznie. Gdy glinka stanie się brudna, zagnieć tą stronę do środka i na nowo uformuj albo oderwij zabrudzony fragment.

Jeśli chcesz przeczytać, jak wykonać ten zabieg krok po kroku, zajrzyj do wpisu Glinkowanieglinka do lakieru samochodowego: poradnik. Znajdziesz w nim również zdjęcia ilustrujące cały proces.

glinkowanie

Lakier jak nowy? Woskowanie auta

I w końcu – czas na woskowanie, które daje olśniewające efekty wizualne i zabezpiecza lakier przed osadzaniem się zabrudzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wosków i powłok ochronnych. Produkty te najczęściej dzieli się na woski twarde i płynne. Jakie wybrać?

 

rodzaje wosków do lakieru samochodowego

 

Pasjonaci auto detailingu powiedzieliby, że najlepszym wyborem są oczywiście naturalne woski twarde. Dają najbardziej spektakularne efekty – dzięki nim lakier błyszczy się tak, że swobodnie można się w nim przeglądać. Do aplikacji potrzeba jednak nieco wprawy – jeśli zostaną niewłaściwie rozprowadzone, na karoserii pozostaną nieatrakcyjne smugi.

Woskie-lakiernik woski do karoserii o płynniejszej formule nakłada się zdecydowanie łatwiej, a niektóre z nich przewyższają naturalne woski pod względem trwałości, efektów wizualnych i zapewnianej ochrony. Zanim rozpoczniesz woskowanie, zapoznaj się z instrukcją użycia zamieszczoną na opakowaniu wybranego środka. Od jego rodzaju zależy bowiem sposób rozprowadzenia.

 

jak woskować samochód?

 

Jak wykonać woskowanie?

Odpowiednią porcję preparatu rozprowadź aplikatorem lub za pomocą polerki na niewielki fragment karoserii i pozostaw na kilka minut. Wosk jest można docierać dopiero po chwili. Wcieraj go kolistymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia się. Na nawoskowanym fragmencie karoserii powstanie śliska i połyskująca warstwa – przyjrzyj się jej pod różnymi kątami, a ewentualne smugi dodatkowo wypoleruj.

Wosków nie nakłada się w pełnym słońcu – na mocno rozgrzanym lakierze wosk błyskawicznie przysycha i powoduje problemy z dotarciem powłoki. Jesień to idealny czas, by je wykonać. Zabezpieczona woskiem karoseria nie tylko odzyskuje głębię koloru i wyjątkowy połysk, ale i staje się mniej podatna na osadzanie się zabrudzeń. To ważne, gdy zima, a wraz z nią pośniegowe błoto, sól drogowa i wszechobecny piasek czyhają za pasem.

e-lakiernik woskowanie auta

Klucz do ochrony lakieru – regularne mycie samochodu

Przygotowaną w ten sposób karoserię łatwiej utrzymasz w czystości. Zimową porą nie rezygnuj jednak z systematycznego mycia i na bieżąco usuwaj zabrudzenia. Osady z soli drogowej niszczą bowiem nadwozie, wypełniając mikroubytki w lakierze i przyspieszając proces korozji. Jak umyć samochód, gdy za oknem króluje zima?

Kiedy temperatury spadają poniżej zera, najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z myjni ręcznej, która znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Zaletą tej opcji jest skrupulatne wymycie solnych osadów z wszystkich zakamarków podwozia i nadwozia, a także dokładnie osuszenie pojazdu. Dzięki temu woda nie zamarznie na lakierze i w uszczelkach. Wiele myjni oferuje również możliwość nawoskowania karoserii.

Kiedy jednak zima pokazuje swoje łagodniejsze oblicze, a temperatury oscylują wokół kilku stopni na plusie, spokojnie możesz umyć samochód na własnym podjeździe albo skorzystać z myjni samoobsługowej. Zwłaszcza ten drugi wariant dobrze się sprawdza – strumień wody pod ciśnieniem dokładnie wypłukuje osady z soli z wszystkich zakamarków. Pamiętaj jedynie, aby nie kierować go bezpośrednio w stronę zamków. Jeśli mróz niespodziewanie zaatakuje, pokryje je warstwą lodu, co uniemożliwi Ci dostanie się do samochodu.

Ostrożnie z odśnieżaniem auta!

O karoserię swojego samochodu dbaj również na co dzień. Do odśnieżania używaj szczotek z delikatnym włosiem, które nie porysują lakieru, a do skrobania szyb – skrobaczek z miękkiego plastiku albo specjalnych odmrażaczy w płynie.

 

zimowa pielęgnacja auta

 

Zimą zadbaj o swój samochód z większą troską. Zanim przyjdą pierwsze chłody, zabezpiecz lakier warstwą wosku. Na bieżąco usuwaj zabrudzenia, a śniegu i szronu pozbywaj się ostrożniej. Dzięki temu na wiosnę pierwsze promienie słońca odbiją się od zadbanej, lśniącej, pozbawionej rys i odprysków karoserii.

Chcesz przygotować swój samochód do sezonu zimowego? A może zamierzasz wykorzystać moment, w którym zima pokazuje swoje łagodniejsze oblicze? Wszystko, czego potrzebujesz, aby doprowadzić karoserię do lśniącej czystości – szampony i akcesoria do mycia, glinki, woski i pasty polerskie – znajdziesz na e-lakiernik.net.