Odśnieżanie auta zimą ma wpływ na bezpieczeństwo i utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego. Zalegający śnieg i lód negatywnie wpływają na karoserię oraz pogarszają widoczność na drodze. Jednocześnie wielu kierowców obawia się rys na karoserii powstałych w wyniku usuwania śniegu i lodu. Zastanawiasz się, czym odśnieżać samochód, aby nie porysować lakieru? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak odśnieżać auto szybko, łatwo i bezpiecznie.
Czy odśnieżanie auta rysuje lakier? Fakty i mity
Zadajesz sobie pytanie, czy odśnieżanie auta rysuje lakier? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od użytych akcesoriów oraz samej techniki odśnieżania. Część osób uważa, że nie warto dokładnie usuwać śniegu i lodu z auta, ponieważ tworzą one na dachu czy masce warstwę ochronną w okresie zimowym. Nic bardziej mylnego. Zalegający śnieg i lód mogą wyrządzić wiele szkód w powłoce lakierniczej.
Kolejnym popularnym mitem jest używanie spirytusu lub denaturatu jako płynu do spryskiwaczy. Niestety obie substancje szybko parują i wytrąca się z nich woda. Po spryskaniu szyby takim domowym preparatem możesz uzyskać efekt w postaci zamarzniętych smug, które ograniczają widoczność. Nie wiadomo też, jak taka mieszanka zachowa się w kontakcie z karoserią czy gumowymi elementami samochodu.
Wielu kierowców twierdzi, że należy odśnieżać auto przy zapalonym silniku. Nie ma to najmniejszego sensu. Silnik pracujący na postoju bardzo wolno się rozgrzewa. Dużo szybciej nabiera temperatury po ruszeniu. Odśnieżanie auta przy zapalonym silniku nie przyspieszy odśnieżania, a może skończyć się otrzymaniem mandatu.
Czym najlepiej odśnieżać auto, aby uniknąć rys na lakierze? Przegląd bezpiecznych narzędzi
Skuteczne i bezpieczne odśnieżanie auta zimą zależy przede wszystkim od wyboru odpowiednich narzędzi. Dlatego przygotowaliśmy najpopularniejsze akcesoria do odśnieżania samochodu:
- Dmuchawa do odśnieżania auta
To jeden z najskuteczniejszych sposobów bezpiecznego odśnieżania auta. Bezdotykowa metoda chroni lakier pojazdu przed uszkodzeniami. Wystarczy odpalić dmuchawę, aby szybko i sprawnie usunąć cały śnieg. Niestety to rozwiązanie ma też swoje wady. Pierwszą jest konieczność zakupu urządzenia. Kolejna to konieczność wożenia go w aucie, co ogranicza przestrzeń bagażową. Istotną kwestią jest fakt, że dmuchawa nadaje się do usuwania świeżego śniegu. Dłużej zalegająca pokrywa staje się ciężka i zbita. W efekcie nie jest możliwe jej usunięcie przy pomocy dmuchawy.
- Szczotka do odśnieżania auta
Na pewno masz w swoim aucie popularną miotełkę. To skuteczny sposób na szybkie pozbycie się śniegu z karoserii i szyb samochodu. Wielu kierowców zastanawia się, czy szczotka do odśnieżania rysuje lakier? Odpowiedź brzmi – NIE, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni rodzaj. Podczas zakupu zwróć uwagę na twardość włosia. Wybierz miękką szczotkę do odśnieżania auta, taką jak np. szczotka do śniegu marki Vikan. Dobrze sprawdzają się także modele z rozszczepionym włosiem.
- Ściereczka z mikrofibry
Ścierki z mikrofibry do samochodu to akcesoria, które uchronią powierzchnię lakieru przed zarysowaniem. Wystarczy, że owiniesz ściereczką standardową szczotkę. To zminimalizuje ryzyko porysowania lakieru przez włosie.
Bardzo przydatnym dodatkiem jest polarowa rękawica do odśnieżania auta. Dzięki niej ochronisz rękę przed działaniem niskiej temperatury w trakcie usuwania śniegu.
Wiesz już, czym najlepiej odśnieżać auto. Teraz warto nieco bliżej poznać samą technikę usuwania śniegu i lodu z powierzchni samochodu.
Jak odśnieżać auto, aby nie porysować lakieru? Instrukcja krok po kroku
Teraz podpowiemy Ci, jak usunąć śnieg z auta, aby nie porysować lakieru. Oprócz wyboru odpowiednich akcesoriów bardzo ważna jest także sama technika czyszczenia pojazdu.
Podczas odśnieżania samochodu przestrzegaj następujących zasad:
- Usuwanie śniegu zacznij od góry pojazdu, a następnie przejdź do odśnieżania niższych partii samochodu. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu. Jeśli najpierw odśnieżysz maskę, to przy czyszczeniu dachu znowu zasypiesz ją śniegiem.
- W kolejnych krokach usuwaj śnieg z maski, drzwi, szyb bocznych, tablic rejestracyjnych oraz lamp. Zwróć szczególną uwagę na okna i drzwi.
- Zmiataj śnieg, wykonując krótkie ruchy. Nie dociskaj szczotki do powierzchni karoserii. Staraj się nie dotykać lakieru. W ten sposób minimalizujesz ryzyko uszkodzenia.
- Jeżeli po usunięciu śniegu na karoserii pozostała warstwa lodu, spryskaj jej powierzchnię odmrażaczem. Nie używaj skrobaczki do skuwania lodowej pokrywy. W ten sposób możesz łatwo uszkodzić lakier.
- Spryskaj odmrażaczem przednią i tylną szybę. Następnie usuń lód za pomocą skrobaczki do szyb. Nie zapomnij pozbyć się drobin lodu i śniegu z wycieraczek.
Na końcu uruchom silnik, aby wilgoć z przedniej szyby dokładnie odparowała. Po odśnieżaniu samochodu otrzep szczotkę. W ten sposób pozbędziesz się śniegu, piasku oraz innych zabrudzeń, które mogą uszkodzić lakier podczas kolejnego odśnieżania.
Czy zawsze trzeba odśnieżać całe auto? Praktyczne wskazówki dla kierowców
Przepisy jasno wskazują, że odśnieżanie samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Ustawa Prawo o ruchu drogowym art. 66 ust. 1 określa, że „Samochód musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego:
- nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub pozostałych uczestników ruchu;
- zapewniało kierowcy dostateczną widoczność”.
Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandatem. Policjant może nałożyć karę w wysokości 500 złotych, jeśli nie usuniesz śniegu i lodu z całego nadwozia, a więc:
- dachu,
- wszystkich szyb,
- lusterek,
- świateł,
- tablicy rejestracyjnej.
Pamiętaj, że odśnieżanie auta wpływa również na bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nieodśnieżone światła utrudniają dostrzeżenie Twojego pojazdu. Nieoczyszczone szyby i lusterka uniemożliwiają właściwą ocenę sytuacji na drodze. Śnieg zalegający na dachu może spaść w czasie jazdy na szybę auta jadącego za Tobą, stwarzając realne zagrożenie wypadkiem.
Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas odśnieżania auta?
Podpowiemy Ci, jak odśnieżać auto, aby uniknąć najczęstszych błędów.
- Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku
Jeżeli nie parkujesz na prywatnej posesji, to unikaj odśnieżania auta przy włączonym silniku. Oczywiście to znacznie ułatwia pracę. Niestety postój przy włączonym silniku na terenie zabudowanym przez ponad minutę grozi mandatem karnym.
- Odśnieżanie auta na myjni
Brzmi jak prosty sposób na szybkie usunięcie śniegu i lodu, prawda? Nie warto tego robić przy niskich temperaturach. Woda może szybko zamarznąć na powierzchni szyb, lakieru, zamków i uszczelek. W ten sposób przysporzysz sobie jeszcze więcej pracy. Użycie gorącej wody na zamarzniętej szybie może spowodować jej pęknięcie. Jeśli myjesz auto zimą, pamiętaj o dokładnym wysuszeniu wszystkich powierzchni i uszczelek.
- Używanie skrobaczki do odśnieżania samochodu
Dobrej jakości skrobaczki mają mosiężne ostrza. Są gładsze od ich plastikowych odpowiedników. W żadnym razie nie nadają się jednak do kontaktu z lakierem. Odśnieżanie auta za pomocą skrobaczki to prosta droga do uszkodzenia powierzchni karoserii.
- Włączenie wycieraczek przy zamarzniętych szybach
Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest uruchamianie wycieraczek, które przymarzły do szyby. W efekcie możesz uszkodzić gumowe pióra. Dodatkowo wycieraczka z przyklejonymi do niej drobinami lodu będzie rysować powierzchnię szyby.
- Niedokładne odśnieżanie auta
Wielu kierowców zapomina o drzwiach i oknach. Niedokładne odśnieżanie samochodu może spowodować, że przy otwieraniu drzwi śnieg dostanie się do jego wnętrza. A to prosta droga do zawilgocenia kabiny auta. Wilgoć generuje kolejny problem w postaci zaparowanych szyb, które znacząco ograniczają widoczność.
Wiesz już, jak usunąć śnieg z auta bez popełniania najczęstszych błędów. W ten sposób oszczędzisz czas oraz nerwy, zachowasz maksymalne bezpieczeństwo i unikniesz niepotrzebnych wydatków związanych z uszkodzeniami szyb czy powłoki lakierniczej.
Jak zachować połysk lakieru pomimo zimowych wyzwań?
Czy odśnieżanie auta rysuje lakier? TAK! Czy można temu zapobiec? TAK. Wystarczy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie karoserii. Jest na to kilka sposobów:
- Woski samochodowe
To jedna z najpopularniejszych form zabezpieczania lakieru. Wosk tworzy na powierzchni karoserii warstwę ochronną. Chroni ona przed osadzaniem się zabrudzeń i soli drogowej. Dodatkowo wosk samochodowy nadaje głębi koloru i połysku. Woskowanie zabezpiecza karoserię na 3-4 miesiące. To idealne rozwiązanie w okresie zimowym.
- Powłoki ceramiczne
Jeśli zależy Ci na trwalszej ochronie, to wybierz powłokę ceramiczną. Tworzy ona cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza przed powstawaniem rys oraz wnikaniem soli drogowej czy innych zabrudzeń w pory lakieru. Substancje zawarte w powłoce ceramicznej wiążą się z lakierem. Czas ochrony wynosi od 1 do nawet 5 lat. Ta opcja jest jednak droższa od woskowania.
Pamiętaj, że kluczem do ochrony lakieru jest regularne mycie auta. W warunkach zimowych najlepiej korzystaj z myjni ręcznej, która znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu.
FAQ – 5 pytań o odśnieżanie samochodu
Poznaj odpowiedzi na 5 najczęstszych pytań o odśnieżanie auta.
Czy samochód może stać pod śniegiem dłużej i czy to niszczy lakier?
Samochód nie powinien stać przez dłuższy czas pod śniegiem. Pamiętaj, że śnieg i lód to woda. Sam śnieżny puch nie jest jeszcze bardzo groźny. Często jednak występuje z domieszką soli drogowej. Sól przyspiesza proces elektrolizy, co przyczynia się do rozwoju korozji karoserii. Dlatego tak ważne jest regularne odśnieżanie samochodu zimą.
Czy warto zimą przykrywać samochód pokrowcem?
Pokrowiec samochodowy to dobra forma zabezpieczenia auta w czasie zimy. Przede wszystkim chroni przed mrozem i śniegiem, które mają negatywny wpływ na karoserię samochodu. Pokrowiec sprawia, że nie musisz poświęcać wiele czasu na odśnieżanie auta. To także zmniejsza ryzyko uszkodzenia lakieru przy usuwaniu śniegu i lodu. Pamiętaj, aby dobrze dopasować pokrowiec do modelu samochodu. Jeśli będzie zbyt duży, to obniży poziom ochrony przed wilgocią.
Czy można użyć ciepłej wody do usuwania lodu i śniegu z auta?
Do odśnieżania auta nie należy używać ciepłej wody. Dlaczego? Duża różnica temperatur pomiędzy powierzchnią lakieru czy szyby a wodą może spowodować uszkodzenia tych powierzchni. Częstym zjawiskiem jest pękanie zamarzniętej szyby pod wpływem ciepłej wody.
Jak pozbyć się lodu z wycieraczek bez ich uszkodzenia?
Pierwszym sposobem jest włączenie ogrzewania wewnątrz pojazdu. Dzięki temu wzrośnie temperatura na powierzchni szyby i lód zacznie się roztapiać. Jest to jednak dosyć czasochłonne rozwiązanie. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie specjalnego płynu do odmrażania szyb. Doskonałym wyborem są produkty K2. Wystarczy spryskać powierzchnię szyby odmrażaczem i poczekać chwilę. Następnie możesz unieść pióra, usunąć lód z powierzchni szyby skrobaczką i przetrzeć powierzchnię gumy miękką szmatką.
Czy można użyć zwykłej miotły do usunięcia śniegu z samochodu?
Nie używaj zwykłej miotły do odśnieżania auta. Przede wszystkim jest ona nieporęczna. Nie będziesz w stanie dokładnie wyczyścić za jej pomocą wszystkich powierzchni. Ponadto włosie miotły może być zbyt twarde, co spowoduje porysowanie lakieru. Wybieraj tylko profesjonalne akcesoria do odśnieżania samochodu.
Wiesz już, czym odśnieżać samochód i jak ochronić powłokę lakierniczą przed zarysowaniem. Znajomość tych zasad pozwoli Ci zadbać o nienaganny wygląd samochodu, a jednocześnie zapewni optymalne i bezpieczne warunki do jazdy w trudnej, zimowej aurze.