Mycie samochodu zimą – jak to zrobić poprawnie i poradzić sobie z mrozem?

Mycie samochodu zimą – jak to zrobić poprawnie i poradzić sobie z mrozem?

Mycie samochodu zimą jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne ze względu na panujące warunki. W tym okresie auto jest szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do tego dochodzi jeszcze sól drogowa, która ma negatywny wpływ na poszczególne elementy pojazdu i może przyspieszać rozwój korozji. Obawiasz się mycia auta zimą? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak zrobić to poprawnie.

Mycie samochodu zimą – czy to bezpieczne dla auta?

Czy można myć auto na mrozie? Z pewnością zimowe warunki nie sprzyjają tego typu czynności. Jednocześnie w tym okresie samochód jest szczególnie narażony na zabrudzenie spowodowane padającym deszczem i śniegiem oraz zalegającym na drogach błotem pośniegowym. Paradoksalnie w takich warunkach najbardziej potrzebuje regularnego czyszczenia.

Mycie auta na mrozie nie należy do najprzyjemniejszych. Może być także niebezpieczne dla auta, jeśli jest wykonane bez zachowania odpowiednich środków ostrożności. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wybór niewłaściwej formy czyszczenia oraz nieodpowiednich preparatów i akcesoriów. Pamiętaj jednak, że nieumiejętne mycie auta może zaszkodzić również latem. W warunkach zimowych głównym zagrożeniem są drobiny brudu, które osiadają na lakierze oraz wirujących szczotkach na myjni automatycznej. Skorzystanie z jej usług gwarantuje skuteczne umycie pojazdu, ale jednocześnie oznacza duże ryzyko pojawienia się rys na lakierze.

Wniosek jest jeden – mycie samochodu zimą jest konieczne, lecz przeprowadzone w nieprawidłowy sposób może stwarzać niebezpieczeństwo uszkodzenia lakieru. Jak zatem bezpiecznie czyścić auto? O tym piszemy poniżej.

Jak myć auto zimą, aby uniknąć zniszczenia lakieru? Produkty i techniki

Pokażemy Ci, jak myć auto zimą oraz jakie preparaty dobierać dla uzyskania najlepszych efektów. Po pierwsze – wybierz odpowiednią technikę mycia auta na mrozie. Jak już wiesz, myjnia automatyczna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Choć w ujemnych temperaturach to bardzo wygodna opcja. Znacznie lepszym pomysłem będzie czyszczenie auta na myjni bezdotykowej lub mycie ręczne.

Oto krótka instrukcja krok po kroku:

  1. Dokładnie opłucz auto czystą wodą, dzięki czemu usuniesz z karoserii drobne zanieczyszczenia. Na tym etapie bardzo pomocne będą aktywne piany do mycia samochodów. Składniki preparatu rozpuszczają trudne do usunięcia zabrudzenia jak zaschnięte błoto, film drogowy czy pozostałości owadów.
  2. Myj na dwa wiadraPodczas mycia ręcznego używaj miękkiej gąbki lub rękawicy z mikrofibry. Wybierz także specjalistyczne szampony samochodowe do czyszczenia karoserii. Przed każdym namoczeniem gąbki w szamponie wypłucz ją w pojemniku z czystą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających na niej drobin brudu.
  3. Czyszczenie zacznij od góry. Myj auto kolistymi ruchami od dachu ku drzwiom. Na koniec zostaw sobie najbardziej zabrudzone elementy, czyli zderzaki, koła i dolne części nadwozia. Dzięki temu unikniesz przenoszenia brudu i piasku z niższych na wyższe części nadwozia.
  4. Dokładnie osusz karoserię po umyciu. Użyj do tego miękkiego ręcznika z mikrofibry.

Jakich środków chemicznych używać do mycia auta zimą? Warto postawić na specjalistyczne szampony samochodowe. Jeśli wcześniej zabezpieczyłeś lakier powłoką ceramiczną, to wybierz szampon o neutralnym lub kwaśnym pH. W przypadku niezabezpieczonego lakieru zastosuj szampon samochodowy z dodatkiem wosku. Preparat zwiększy połysk i zapewni dodatkową ochronę.

Aktywne piany to must have w warunkach zimowych. Sam szampon może nie poradzić sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Co istotne aktywna piana czyści nie tylko karoserię, ale także błotniki, zderzaki i felgi. Podczas stosowania tych preparatów koniecznie przestrzegaj instrukcji producenta dotyczących rozcieńczania koncentratu czy samego zastosowania środka.

Sól drogowa, która składa się w 100% z chlorku sodu, jest również szkodliwa dla felg. Dlatego podczas standardowego mycia nie zapominaj o kołach pojazdu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia felg i opon. Pamiętaj także o krótkiej szczotce z gęstym włosiem, dzięki której dokładnie wyczyścisz nawet mocne zabrudzenia.

Wiesz już, czym i jak myć auto zimą. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka wskazówek, jakich błędów unikać podczas mycia auta na mrozie.

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia auta na mrozie – tego unikaj!

Mycie auta na mrozie wymaga przestrzegania podanych przed chwilą zasad. Niestety wielu kierowców w dalszym ciągu popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzeń poszczególnych elementów. Oto lista najpoważniejszych grzechów:

  • mycie auta w zimie przy siarczystym mrozie, który przyspiesza zamarzanie wody i uniemożliwia skuteczne osuszenie auta,
  • niezabezpieczenie uszczelek przed wilgocią i niską temperaturą, co powoduje ich zamarzanie i późniejsze uszkodzenie przy próbie otwarcia drzwi,
  • brak wstępnego mycia, które pomaga zmiękczyć i usunąć największe zabrudzenia, a tym samym zapobiec zarysowaniu powłoki lakierniczej,
  • niedokładne czyszczenie dolnych części auta (podwozie, nadkola, progi), gdzie gromadzi się najwięcej soli drogowej oraz brudu,
  • niedokładne spłukanie soli drogowej, która powoduje rozwój korozji,
  • niedokładne osuszenie auta po umyciu, co prowadzi do zamarzania uszczelek i zamków,
  • myciem auta zimą w pełnym słońcu, kiedy temperatura może szybko się zmieniać, powodując natychmiastowe zamarzanie wody.

Jak często myć samochód zimą, aby uniknąć korozji?

Czy częste mycie samochodu zimą jest konieczne? To zależy od panujących warunków pogodowych. Coraz częściej zimy przebiegają zupełnie bez śniegu. Tak zwany suchy mróz nie naraża auta na rozwój korozji tak bardzo, jak padający śnieg lub deszcz ze śniegiem. W przypadku bezśnieżnej zimy częste mycie auta na mrozie nie jest koniecznością.

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak często myć samochód zimą. Nie sposób określić konkretnej częstotliwości wizyt na myjni. Powinieneś przede wszystkim zwracać uwagę na panujące warunki i związany z tym stopień zabrudzenia auta. Pamiętaj, że dokładne mycie samochodu zimą zapewnia nie tylko estetykę, ale także komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Jeżeli duże mrozy utrzymują się przez dłuższy czas, to wystarczy odwiedzić myjnię ręczną raz w miesiącu. Jeśli zima jest lżejsza i temperatura waha się w granicach 0 stopni, to możesz zaplanować mycie auta w zimie co 2-3 tygodnie. Jednocześnie weź pod uwagę stopień zanieczyszczenia samochodu. Jeśli zalega na nim warstwa brudu i soli drogowej, to nie czekaj kolejnych 2 tygodni. To może mieć negatywny wpływ na elementy zagrożone korozją.

Kiedy nie myć samochodu i lepiej poczekać na lepszą pogodę?

Jeśli nie masz możliwości umycia auta pod dachem, to starannie zaplanuj gruntowne czyszczenie pojazdu. Eksperci wskazują kilka sytuacji, kiedy nie myć samochodu.

  • Unikaj czyszczenia auta w mroźne dni. Szczególnie jeśli nie możesz zaraz po umyciu odstawić go do ogrzewanego garażu. Pozostawienie auta na mrozie spowoduje zamarznięcie wody zgromadzonej na karoserii oraz w szczelinach pojazdu.
  • Specjaliści nie zalecają także mycia auta wieczorem przed nadchodzącymi mrozami.
  • No i kwestia oczywista - jeśli samochód nie wymaga jeszcze mycia, to po prostu odłóż jego czyszczenie na później. Poczekaj, aż pogoda będzie bardziej sprzyjająca.

Jak zabezpieczyć samochód po myciu zimą? Ochrona przed mrozem i solą

Kluczem do ochrony lakieru jest regularne mycie samochodu zimą. Dzięki temu na bieżąco pozbywasz się zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi korozji. Po umyciu pamiętaj o dokładnym wysuszeniu pojazdu. Najlepiej nadają się do tego miękkie ścierki z mikrofibry do samochodu. Doskonale wchłaniają nadmiar wody. Jednocześnie taki zabieg zniweluje ryzyko powstania brzydkich zacieków na powierzchni lakieru.

Po myciu auta w zimie najlepiej dodatkowo zabezpieczyć lakier. W tym celu wykonaj:

  • glinkowanie, czyli zabieg porównywany do peelingu skóry. Oczyszcza on powierzchnię auta z drobnych cząsteczek brudu, których nie można się pozbyć podczas standardowego mycia. Glinkowanie pomaga usunąć drobiny asfaltu, kurzu oraz opiłki metalu i pył z klocków hamulcowych. Zabieg ten przygotowuje lakier do polerowania i woskowania,
  • woskowanie, które zabezpiecza powierzchnię lakieru przed osadzaniem się zabrudzeń. Woski są dostępne najczęściej w formie płynnej lub twardej. Naturalne woski twarde dają najbardziej spektakularne efekty. Z drugiej strony płynniejsze preparaty są łatwiejsze do aplikacji. Zabezpieczona w ten sposób karoseria nabiera połysku i głębi koloru, a co najważniejsze zyskuje odporność na osadzanie się piasku, soli drogowej czy błota pośniegowego.

Nie zapomnij także o zabezpieczeniu podwozia, które jest szczególnie narażone na działanie wody oraz soli drogowej. Najlepiej wybrać preparaty antykorozyjne na bazie wosków, olejów i innych tłuszczów. Te pierwsze dostępne są także w formie sprayu. Ważne, aby nakładać je na suchą i oczyszczoną powierzchnię. Niektórzy stosują także mieszankę dowolnego smaru i oleju przekładniowego, którą aplikuje się na gorąco pistoletem.

FAQ – 3 pytania i odpowiedzi na temat mycia auta w zimie

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na 3 najczęstsze pytania dotyczące mycia samochodu w zimie.

Ile czasu powinno minąć między myciem auta a wyjazdem na mróz?

Po umyciu auta powinieneś poczekać z wyjazdem do momentu, aż wszystkie elementy będą suche. Aby przyspieszyć ten proces, możesz uruchomić silnik i włączyć ogrzewanie szyb oraz lusterek. Pamiętaj jednak, że na postoju silnik rozgrzewa się dużo wolniej. Przed wyjazdem na mróz wytrzyj do sucha wszystkie uszczelki, progi oraz klapę bagażnika. Dodatkowo elementy gumowe posmaruj olejem, silikonem lub specjalnym preparatem, który uniemożliwi ich zamarznięcie. Mycie auta przy 0 stopni również jest dosyć ryzykowne. To przecież granica zamarzania wody.

Czy można używać myjki ciśnieniowej na mrozie?

Zastanawiasz się, do jakiej temperatury można myć samochód? Myjnie automatyczne działają nawet w temperaturze -10 stopni Celsjusza. Używanie myjki ciśnieniowej na mrozie jest jednak dosyć ryzykowne. Podczas mycia woda dostaje się do różnych zakamarków nadwozia, uszczelek oraz zamków. W ujemnej temperaturze ciecz szybko zamarza, co może utrudnić wejście do auta. Próbując otworzyć zamarznięte drzwi, łatwo jest uszkodzić uszczelki. Mycie auta przy ujemnej temperaturze jest zatem dosyć ryzykowne.

Jak uniknąć przymarznięcia drzwi i zamków po myciu auta zimą?

Przed umyciem auta zaklej taśmą zamek od strony kierowcy. Podczas używania myjki nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na zamek. Aby zapobiec przymarznięciu drzwi, posmaruj uszczelki gliceryną lub wazeliną samochodową. Preparaty nakładaj przy dodatniej temperaturze. Przed aplikacją dokładnie wyczyść gumowe elementy. Wazelinę lub glicerynę wcieraj delikatnie przy użyciu ściereczki.

Nie zastanawiaj się więcej, czy zimą można myć samochód. To niezbędne dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy oraz ochrony auta przed korozją. Przygotuj się do tego, kupując dobrej jakości preparaty i akcesoria do mycia i konserwacji pojazdu. Doskonałym wyborem są produkty K2, które są stosowane zarówno przez kierowców, jak i profesjonalne myjnie i serwisy auto detailingu. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby osiągnąć najlepsze efekty i uniknąć kłopotliwych sytuacji czy uszkodzenia elementów pojazdu.