Polerowanie samochodu krok po kroku: Jak uzyskać perfekcyjne efekty

Polerowanie samochodu krok po kroku: Jak uzyskać perfekcyjne efekty

Polerowanie samochodu krok po kroku – Jak uzyskać perfekcyjne efekty?

Polerowanie samochodu to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się defektów lakierniczych z samochodu. Pod warunkiem, że go prawidłowo wykonasz. Nieumiejętne polerowanie lakieru samochodowego grozi zniszczeniem fabrycznej powłoki. W tym poradniku uczulimy Cię na błędy, których popełnienie może drogo kosztować. Dowiesz się, jakie produkty i narzędzia przydadzą się przy polerowaniu samochodu. Poznasz szereg wskazówek, dzięki którym usprawnisz pracę i uzyskasz perfekcyjne efekty polerowania. Przeprowadzimy Cię przez polerowanie samochodu krok po kroku. Zapraszamy!

Jak przygotować samochód do polerowania? 4 kroki

Jak przygotować samochód do polerowania? 4 kroki

Przygotowanie samochodu do polerowania składa się z 4 poniższych kroków. Wykonaj je starannie, a znacznie przybliżysz się do uzyskania perfekcyjnych efektów polerowania.

 

1. Zmierz grubość obecnej powłoki lakieru

Niezbędne będzie wykorzystanie odpowiedniego miernika grubości lakieru. Jeśli go nie masz – popytaj po znajomych, rodzinie, czy sąsiadach. To popularne urządzenie i z pewnością ktoś w Twoim otoczeniu bez problemu Ci je pożyczy. Ewentualnie możesz zakupić taki miernik. Będzie Cię to kosztować około 100 złotych (bądź więcej w przypadku rozbudowanych modeli). Rzetelne wykonanie pomiarów znacznie ułatwi Ci polerowanie lakieru samochodowego. Dowiesz się, jaka jest grubość powłoki Twojego samochodu i dokładnie sprawdzisz, ile mikronów spolerowałeś między kolejnymi przejazdami maszyny polerskiej.

 

2. Dokładnie umyj samochód

W przeciwnym razie polerowanie lakieru samochodowego przyniesie więcej szkody niż pożytku. Z jednego prostego powodu.

Na powierzchni Twojego samochodu znajduje się mnóstwo mikro zanieczyszczeń. To między innymi drobinki piasku, czy drogowe pyłki osadzające się na lakierze. Podczas polerowania samochodu będziesz usiłował zetrzeć powłokę lakieru, na której są zarysowania. Ale jeśli nie umyjesz pojazdu przed zabiegiem – swoimi ruchami zgarniesz zanieczyszczenia i będziesz je wcierał w lakier. W efekcie na Twoim samochodzie pojawią się nowe zarysowania. Pamiętaj, żeby rozpoczęciem polerowania samochodu starannie umyć pojazd.

 

3. Glinkowanie karoserii

Profesjonalna korekta lakieru wymaga jeszcze jednego zabiegu, który gwarantuje pozbycie się nawet najmniejszych, niewidocznych zabrudzeń. Glinkowanie samochoduPoradnik na temat glinkowania karoserii samochodu to recepta na nieskazitelną czystość pojazdu. Każda korekta lakieru powinna być poprzedzona usunięciem zanieczyszczeń zalegających w porach lakieru i drobinek asfaltu. Uzyskiwanie perfekcyjnych efektów polerowania nie jest możliwe bez przeprowadzeniu procesu glinkowania.

Glinkowanie Karoserii Samochodu

 

3. Po umyciu osusz auto

W ciepłych miesiącach możesz ten temat pozostawić naturze. Samoistne wyparowanie nadmiaru wody z lakieru pozostawi na nim kosmetyczne ślady, ale nie ma to żadnego znaczenia, skoro zaraz będziesz polerował samochód. Sytuacja wygląda nieco inaczej w miesiącach zimowych i wtedy, kiedy nie możesz poczekać na pracę słońca.

W takich okolicznościach wykorzystaj ściereczki z mikrofibry. To delikatny materiał, więc bez obaw możesz sprawnymi ruchami wytrzeć samochód. Osuszanie to bardzo ważny etap przygotowania samochodu do polerowania z jednego prostego powodu. Jeśli rozpoczniesz polerowanie lakieru samochodowego bez uprzedniego osuszenia pojazdu – pozostała wilgoć sprawi, że Twoja praca może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zamiast polerować i usuwać kolejne rysy będziesz ślizgać się po powierzchni pozostałej wody.

 

4. Na sam koniec zabezpiecz krawędzie i delikatne miejsca za pomocą taśmy maskującej.

Elementy wykonane z plastiku i krawędzie zabezpiecz za pomocą wodoodpornej taśmy maskującej. Szyby możesz pokryć folią maskującą, dzięki czemu po wykonaniu pracy będziesz miał mniej czyszczenia. Chromy, plastiki i delikatne elementy powinny być zabezpieczone przed niepożądanym kontaktem z maszyną polerską.

element zabezpieczony taśmą maskującą

Po zrealizowaniu powyższej instrukcji Twój samochód będzie świetnie przygotowany do polerowania lakieru. Pod warunkiem, że rzetelnie wykonałeś pierwszy etap przygotowań. Pomiar powłoki będzie niezbędny przy zakupach produktów i narzędzi do polerowania samochodu. Jeśli go nie wykonałeś – nie kupuj produktów i nie bierz się za polerowanie lakieru samochodowego. Wskazanie miernika lakieru ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich produktów do polerowania, o czym zaraz Cię przekonamy.

Jakie produkty i narzędzia są potrzebne do polerowania samochodu?

Jakie produkty i narzędzia są potrzebne do polerowania samochodu?

Wybór odpowiednich produktów do polerowania to połowa sukcesu. Niezbędne będą z pewnością pasty polerskie do samochodu. Masz do wyboru kilka kategorii.

Pasta agresywna, o średniej mocy oraz wykończeniowa. Przy wyborze warto uwzględnić wspominany kilkukrotnie pomiar powłoki lakieru. Jeśli miernik wskazał 80 mikronów bądź mniej – wybór agresywnej pasty może doprowadzić do przetarcia lakieru bezbarwnego. Zdecydowanie lepszym wyborem w takim wypadku będzie pasta o średniej mocy i ostrożne ruchy. Pamiętaj, że polerowanie samochodu zawsze możesz poprawić, jeśli efekt Cię nie zadowoli. 

Jeśli Twoja obecna powłoka ma ponad 100 mikronów i nie widzisz na niej głębokich zarysowań – również świetnym wyborem będzie pasta o średniej mocy i poświęcenie kilku chwil więcej na polerowanie samochodu. Używanie agresywnych past jest uzasadnione w przypadku gdy oryginalna powłoka lakieru ma ponad 100 mikronów i posiada głębokie zarysowania. Do ich usunięcia możesz wykorzystać agresywną pastą polerską. Najlepiej w takim przypadku działać punktowo w miejscu defektów aż do ich usunięcia.

Na koniec zabiegu wykonanego agresywną pastą bądź taką o średniej mocy pamiętaj o zastosowaniu pasty wykończeniowej. Dzięki niej pozbędziesz się hologramów i uzyskasz perfekcyjne efekty polerowania.

Polerowanie lakieru - rysunek przekrojowy

Po wykonanej korekcie lakieru warto zabezpieczyć jego powierzchnię. Świetnie w tej roli sprawdzą się woski samochodowe. Gwarantują ochronę lakieru po polerowaniu oraz długotrwały połysk.

Pozostał wybór narzędzi służących do samego polerowania. Profesjonalna korekta lakieru wymaga pracy z wykorzystaniem polerki elektrycznej. Sprawdź maszyny polerskie dostępne w naszym sklepie. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat to sprawdź nasz poradnik polerki samochodowe dla amatorów i pofesjonalistówPoradnik o polerkach samochodowych. Następnie dopasuj odpowiednie uchwyty mocujące do polerowania

Pady polerskie stanowią na tyle złożony asortyment, że dokładniej opisaliśmy je w poradniku Jaka gąbka polerska do lakieru samochodowego?Jaka gąbka do lakieru samochodowego poradnik.. Dzielą się na kilka kategorii. Twarde, którymi nanosisz pastę i wstępnie polerujesz. Średnie, którymi rozprowadzasz pastę i redukujesz pozostałości po wstępnym polerowaniu samochodu. Pady miękkie używane są do wosków i wykończeniowych past polerskich.

Jakie techniki polerowania można zastosować, aby uzyskać perfekcyjne efekty? 4 rady

Jakie techniki polerowania można zastosować, aby uzyskać perfekcyjne efekty? 4 rady

Techniki polerowania samochodu są różne, ale możemy z nich wyłonić kilka najważniejszych zasad.

1. Stosuj umiarkowany nacisk i na bieżąco monitoruj stan lakieru

Na etykiecie każdej pasty polerskiej z naszego sklepu znajdziesz informacje o stosowanych obrotach i zalecanym nacisku.  Najlepszym wyjściem będzie nacisk z wyczuciem i stosowanie większej siły w przypadku, gdy lakier okazuje się twardy, a rysy nie daje się usunąć. Obserwuj, jak zachowuje się lakier i na bieżąco dostosowuj moc. Pamiętaj, że polerowanie samochodu zawsze możesz poprawić. Regularnie sprawdzaj stan lakieru wymywając resztki pasty polerskiej za pomocą alkoholu izopropylowego i oceniaj, czy należy wzmocnić nacisk, czy zmniejszyć.

2. Stosuj rych krzyżowy dla uzyskania perfekcyjnych efektów polerowania

Takie ruchy sprawią, że polerowanie samochodu będzie efektywne, a rezultaty będą efektowne. W pierwszej kolejności przesuwaj maszyną polerską od strony lewej do prawej, zjeżdżając w dół, a następnie stosuj ruch od góry do dołu. Dzięki temu panel będzie polerowany równomiernie i zminimalizujesz powstające hologramy.

3. Stosuj małą ilość pasty polerskiej

Duża ilość pasty nie da Ci lepszych efektów. Mała ilość zbliżona wielkością do ziarnka grochu wystarczy na początek. Odpowiednią ilość pasty masz wtedy, kiedy czujesz jej warstwę między padem a samochodem i jednocześnie nie chlapiesz pastą na boki.

4. Nie spiesz się, bo może Cię to sporo kosztować

To szczególnie ważna rada dla osób korzystających z maszyn polerskich. Polerowanie samochodu pochłania sporo czasu, ale stosowanie wysokich obrotów – bo będzie szybciej – może się fatalnie skończyć. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w polerowaniu lakieru samochodowego, to rozpocznij od najniższych możliwych obrotów wskazanych przed producenta pasty. Wraz z nabywaniem pewności możesz zwiększać obroty i pracować szybciej, ale pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Polerowanie samochodu zawsze możesz poprawić, a fabrycznej powłoki lakierniczej już nie przywrócisz.

Po odpowiednim przygotowaniu samochodu do polerowania, nabyciu narzędzi i poznaniu najważniejszych wskazówek możesz rozpocząć sam proces polerowania:

1. Nałóż na pad polerski niewielką ilość pasty i rozprowadź ją po elemencie. Podczas pierwszego przejazdu nałóż pastę drugi raz, gdyż pierwsza aplikacja w dużej części zostanie wsiąknięta przez piankę.

2. Następnie dostosuj obroty i docisk w zależności od pasty, którą polerujesz. Pamiętaj o pracy na panelu o określonej wcześniej powierzchni (zwizualizuj sobie podział maski samochodu na 6 części i zajmij się tylko nią).

3. Stosuj ruch "na krzyż" - prowadź gąbkę najpierw od lewej do prawej strony, a potem od góry do dołu. Pozwól, żeby polerka "sama Cię prowadziła", a ty tylko koryguj tor jej ruchu. Nie siłuj się z maszyną.

4. Kontroluj postępy w pracy za pomocą czystej mikrofibry nasączonej alkoholem izopropylowym. Co jakiś czas przecieraj polerowany obszar.

Gotowe! Zastosuj powyższe wskazówki, a z pewnością uzyskasz świetne rezultaty.

Jak usunąć rysy, hologramy i inne wady powierzchni podczas polerowania?

Uzyskiwanie perfekcyjnych efektów polerowania wymaga poświęcenia czasu na naukę teoretyczną i pracę praktyczną. Naukę rozpocznij od past o średniej mocy i past wykończeniowych. W kolejnym kroku próbuj usuwać trudniejsze defekty z wykorzystaniem agresywnych past polerskich. Ćwicz i poleruj tak długo, aż rezultaty każdej wykonanej pracy będą spełniały Twoje oczekiwania. Zanim chwycisz za maszynę polerską, sprawdź jakie rezultaty dają produkty polerskie stosowane z ręcznym aplikatorem.

Jedynym z najważniejszych elementów polerowania jest dobór odpowiedniej pasty polerskiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu dowiesz się – jakie pasty polerskie wybraćJakie pasty polerskie wybrać poradnik. Sprawdź nasz przewodnik po produktach marki menzerna i dobierz pastę polerską odpowiednią do Twoich potrzeb i umiejętności.

 

Polerowanie samochodu krok po kroku – Podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda ten zabieg krok po kroku. Polerowanie samochodu to czasochłonny proces, ale finalne efekty są tego warte. Zastosuj poznane w artykule wskazówki, a z pewnością wykonasz skuteczne polerowanie lakieru samochodowego. W tekście poznałeś również kilka produktów i narzędzi, dzięki którym sprawnie pozbędziesz się defektów lakierniczych. Teraz sprawdź zdobytą wiedzę w praktyce i odmień oblicze swojego auta!