Usuwanie rdzy. Jak skutecznie walczyć z korozją karoserii?

Usuwanie rdzy. Jak skutecznie walczyć z korozją karoserii?

Korozja jest jednym z najbardziej nieustępliwych wrogów czyhających na karoserię Twojego samochodu. Negatywnie wpływa nie tylko na wygląd pojazdu, ale też na jego stan techniczny, czyli bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście, istnieją liczne metody oraz środki, dzięki którym można skutecznie z nią walczyć.

Walka z rdzą poradnik

Pierwsze kroki w walce z rdzą – diagnoza i ocena zakresu korozji

Każdy samochód ma zabezpieczenia antykorozyjne - w jednych modelach są one mniej, w innych bardziej skuteczne. Niemniej z czasem powłoka chroniąca przed rdzą w naturalny sposób traci swoje właściwości, toteż im auto jest starsze, tym bardziej narażone na korodowanie. Zwłaszcza, że zjawisku temu sprzyjają takie czynniki, jak: uszkodzenia lakieru, wilgoć, błoto, brud czy stosowana zimą sól drogowa. Jej pojawianie się wspomagają także zaniedbania ze strony właściciela, dotyczące chociażby mycia pojazdu i troski o jego nadwozie. Na szczęście, wykwitom rdzy można skutecznie zapobiegać, a jeśli już się pojawi, da się ją zwalczyć. Jak się do tego przygotować?

Pierwszym krokiem powinien być monitoring stanu nadwozia. Należy je sprawdzać pod kątem korozji regularnie, zwłaszcza przy corocznym przeglądzie. Warto również co jakiś czas szczegółowo przyjrzeć się karoserii auta z zewnątrz, najlepiej po zimie. Wszelkie takie oględziny powinny być możliwie dokładne - samochód obejrzyj z bliska element po elemencie. Kontrolować trzeba również stan elementów konstrukcyjnych auta, takich jak zawieszenie. Aby obejrzeć samochód od spodu, warto udać się do warsztatu lub na stację diagnostyczną.

Domowe sposoby na usuwanie rdzy – czy są skuteczne?

Wykrycie drobnych wykwitów korozji nie powinno wzbudzać paniki. Można sobie z nimi poradzić samodzielnie, przy pomocy odrdzewiaczy i neutralizatorów rdzyNeutralizatory Rdzy, koniecznie z dodatkiem lakieru samochodowego pod kolor pojazdu, który przywróci kolor naprawianej powierzchni. Dobrze jest mieć pod ręką zestaw do naprawy drobnych uszkodzeń.

Wyróżnić można kilka miejsc, gdzie ogniska korozji pojawiają się najczęściej. Są to wszystkie te, w których powłoka lakiernicza jest najmocniej narażona na uszkodzenia: krawędzie, progi drzwi, klapa bagażnika czy wlew paliwa. Jeśli rdza nie zostanie zauważona już na wczesnym etapie "rozwoju", konsekwencje, zwłaszcza w przypadku starszego samochodu, mogą być fatalne, włącznie z pojawianiem się dziur w karoserii. Dlatego z korozją trzeba zacząć radzić sobie od razu po jej wykryciu, przy użyciu takich środków jak neutralizator rdzy oraz podkład epoksydowy antykorozyjny.

Działanie neutralizatora rdzy e-lakiernik

Zabiegi w widocznych miejscach karoserii powinny przebiegać w kilku krokach. 

☑️ Pierwszym jest oczywiście dokładne umycie samochodu i jego osuszenie.
☑️ Następnie trzeba pozbyć się luźnej rdzy - służą do tego: druciana szczotka, papier ścierny o właściwej gradacji lub szlifierka oscylacyjna.
☑️ Po usunięciu większości rdzy można nałożyć neutralizator, który zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się korozji.
☑️ Kolejnym krokiem może być wykonanie naprawy - jeśli jest wgniecenie, stosuje się szpachlę.
☑️ Jeśli posiadasz niewielką dziurę w karoserii wykorzystaj reperaturkę zawierającą matę szklaną i żywicę.
☑️ Na koniec całość należy zabezpieczyć lakierem samochodowym w kolorze Twojego nadwozia.

W przypadku podwozia kolejność działania wygląda jak poniżej.

☑️ Pierwszym jest oczywiście dokładne umycie i osuszenie podwozia.
☑️ Następnie trzeba pozbyć się luźnej rdzy - służą do tego: druciana szczotka, papier ścierny, szczotki druciane na wkrętarkę.
☑️ Po usunięciu większości rdzy można nałożyć neutralizator korozji wykorzystując produkty w aerozolu lub "na pędzel".
☑️ Po usunięciu większości rdzy można nałożyć neutralizatorPo oczyszczeniu i nałożeniu neutralizatora zaaplikować można konserwację lub baranek (tym drugim pokrywa się progi).
☑️ Pamiętaj, aby przed zastosowaniem środków do konserwacji podwozia dokładnie zabezpieczyć układ hamulcowy, wydechowy oraz wahacze.

Więcej o konserwacji podwozia dowiesz się z poradnika o konserwacji podwozialink do poradnika

Precyzyjne i solidne przeprowadzenie powyższych zabiegów i zastosowanie wysokiej jakości środków antykorozyjnych oraz lakierów zaprawkowych lub lakierów w sprayuLakiery Samochodowe w Sprayu pozwoli wykonać solidną domową naprawę od a do z i na dłuższy czas zapewnić sobie spokój od rdzy.

Profesjonalne sposoby na walkę z korozją

Profesjonalne metody usuwania rdzy i ich efektywność

W sytuacji, kiedy korozja mocno się rozwinęła lub uznasz, że walka z nią wykracza poza Twoje umiejętności i możliwości, samochód należy oddać do dobrego warsztatu blacharsko-lakierniczego, gdzie zajmą się nim profesjonaliści. Oprócz środków antykorozyjnych i konserwacyjnych, używają oni również specjalistycznych narzędzi, do których zaliczają się szlifierki pneumatyczne czy młotki igłowe. Umożliwiają one bardzo dokładne usunięcie rdzy. Fachowcy zgodnie ze sztuką wykonają również zabezpieczenia antykorozyjne oraz naprawy blacharskie i lakiernicze, dzięki którym Twój samochód odzyska piękny wygląd, a Ty na długi czas (pod warunkiem oczywiście odpowiedniej eksploatacji) będziesz mógł cieszyć się bezpieczną, przyjemną jazdą. 

Usuwanie Rdzy z karoserii pojazdu

Jak wybrać odpowiednie preparaty antykorozyjne?

Preparaty antykorozyjne i środki do konserwacji karoseriiPreparaty antykorozyjne wybierać należy oczywiście zgodnie z potrzebą, czyli tym, jaki problem chcesz rozwiązać, a także możliwościami, którymi dysponujesz i Twoimi umiejętnościami. Zależnie więc od tego, czym chcesz się zająć, wybrać powinieneś neutralizator rdzy (hamuje jej rozwój i stanowi podkład pod szpachlówkę lub dowolny lakier), podkład epoksydowy (zabezpiecza metal przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym oczywiście tych, jakie powodować mogą rdzewienie) lub podkład antykorozyjny. Warto stawiać na produkty renomowanych marek, gdyż gwarantują one wysoką jakość, czyli skuteczność działania. Jeżeli masz pistolet lakierniczy, możesz skorzystać z bardziej profesjonalnych, chemoutwardzalnych środków. Jeśli z kolei jesteś majsterkowiczem, produkty w sprayu czy nakładane pędzlem będą w sam raz dla Ciebie.

Neutralizator Rdzy e-lakiernik

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na karoserii?

Mimo iż z rdzą można skutecznie walczyć, zdecydowanie należy zadbać o to, by ona nie powstawała. Zatem jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?Poradnik na temat zapobieganiu powstawania rdzy w samochodzie.

Podstawą jest oczywiście jego właściwa eksploatacja. Przede wszystkim, należy regularnie myć auto. "Regularnie" nie oznacza jednak: "codziennie". Mycie jest potrzebne, gdy pojazd jest zabrudzony. Chroni ono powłokę lakierniczą i nadwodzie przed zanieczyszczeniami i innymi czynnikami, które mogą powodować korozję, a także pomaga w zachowaniu trwałości powłoki antykorozyjnej.

Samo czyszczenie auta będzie niewystarczające. Aby skutecznie zapobiegać powstawianiu rdzy na karoserii, potrzebne jest jeszcze woskowanie. Wykonuje się je po umyciu i osuszeniu samochodu. Zabezpiecza go ono przed: wszelkimi zanieczyszczeniami, niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym czy odpryskami. Z myciem i woskowaniem nie dotrzesz, niestety, wszędzie, toteż warto zaopatrzyć się jeszcze w zestaw do zapobieganiu korozji w profilach zamkniętych (takich jak wewnętrzna strona drzwi), dzięki któremu rdza nie zniszczy Twojego pojazdu od środka.

Nie należy zapominać o okresowej konserwacji podwozia i progów.

Regularna dbałość o samochód i skuteczna walka z korozją przy zastosowaniu odpowiednich metod i preparatów pozwoli Ci długo cieszyć się bezpiecznymi podróżami.

Koniec poradnika o usuwaniu rdzy z karoserii