Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?

Ile lat ma Twój samochód? Statystyki mówią, że średni wiek samochodu w Polsce to 13,2 roku. Jeśli Twój samochód mieści się w tych granicach bądź jest starszy – spodziewaj się, że niebawem ochrona przed korozją zastosowana przez producenta straci swoje właściwości. W efekcie dopadnie Cię rdza na samochodzie. Działaj szybko i zdecydowanie, a pozbędziesz się jej małym kosztem i zapobiegniesz jej rozprzestrzenianiu. Kiedy już się z nią uporasz, dbaj o samochód z pomocą odpowiednich środków, żeby na Twoim samochodzie znów nie pojawiła się korozja. W tym poradniku znajdziesz sposoby na zapobieganie powstawaniu rdzy. Dowiesz się, co sprzyja jej powstawaniu i czy podstawowa pielęgnacja samochodu ochroni Twój pojazd przed korozją. Ponadto poznasz niezawodny sposób na monitorowanie korozji w samochodzie i produkty, dzięki którym zabezpieczysz brykę przed rdzą. Zapraszamy!

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rdzy na samochodzie?

Powłoka antykorozyjna Twojego samochodu codziennie spotyka wielu wrogów, którzy krok po kroku będą ją niszczyć. Do najpopularniejszych z nich zaliczymy:

 • wilgoć,

 • brud,

 • błoto,

 • sól drogową.

Podsumowując, wszelkie zanieczyszczenia uderzające i osadzające się na lakierze samochodu. Ochrona przed korozją szczególnie ciężko ma w miesiącach zimowych. Wtedy każdy z wymienionych czynników atakuje wyjątkowo często. Ale czy w ciepłych miesiącach jest lepiej?

Latem, kiedy brak większego błota, czy wilgoci – powłoka antykorozyjna również nie ma łatwego życia. W takich okresach znacznie częściej zdarza się np. oberwać kamieniem lakierowi. Jeśli producent wyposażył pojazd w stosunkowo cienką warstwę lakieru – przeciętnej wielkości kamień może go poważnie naruszyć. A stąd szybka droga do rozwoju rdzy na samochodzie.

Niestety producenci samochodowi coraz częściej zaniedbują temat ochrony antykorozyjnej. Dlatego warto znać podstawowy sposób na zapobieganie powstawaniu rdzy, o którym teraz.

rdza samochodu

Czy regularne mycie samochodu przyczynia się do ochrony przed korozją?

Tak. Podstawowa pielęgnacja samochodu w postaci regularnego czyszczenia karoserii wpływa pozytywnie na kondycję powłoki antykorozyjnej. Zasada działania jest dosyć prosta, ale warto ją dokładnie zrozumieć. W przeciwnym wypadku możesz zniszczyć lakier w swoim samochodzie.

Czyszczenie karoserii usuwa z niej wszystkie czynniki powodujące rdzę na samochodzie. Dzięki temu zanieczyszczenia nie mają pola do popisu. Regularnie je usuwasz, więc nie mają możliwości rozwijać ognisk korozji. Pojawia się pytanie – co to znaczy regularnie?

Każdy ma swoją regularność i w tym obszarze nie ma konkretnej reguły. Jest jednak podstawowa zasada. Myj samochód tylko wtedy, kiedy jest zabrudzony. Codzienne czyszczenie karoserii z myślą o poprawieniu stanu powłoki antykorozyjnej mija się z celem. Jeśli po umyciu samochodu nie stosujesz środków zabezpieczających lakier, to codziennym myciem możesz zniszczyć swoją fabryczną ochronę przed korozją. Czytaj dalej, a z pewnością swoimi zabiegami wspomożesz swoją powłokę antykorozyjną (zamiast jej szkodzić).

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?

Jakie są skuteczne metody czyszczenia i konserwacji samochodu w celu zapobiegania rdzy?

Regularne czyszczenie karoserii poprawia ochronę przed korozją Twojego samochodu, jeśli po umyciu wykonujesz pewien zabieg. Mowa o woskowaniu. Dzięki takiej operacji na lakierze powstaje powłoka, która chroni Twój samochód przed:

 • wszelkimi zanieczyszczeniami,

 • niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi jak np. deszcz,

 • promieniowaniem UV,

 • odpryskami.

Ponadto powstała warstwa ochronna sprawia, że Twój samochód świetnie się prezentuje. Żeby wykonać woskowanie wystarczy Ci 30 minut i podstawowe narzędzia. Co konkretnie?

Wystarczy Ci nasz zestaw – e-lakiernik WOSK SAMOCHODOWY + APLIKATOR + MIKROFIBRA. Znajdziesz w nim wszystko, co niezbędne. Jak to działa?

1. Dokładnie myjesz samochód i oczyszczasz go ściereczką z mikrofibry.

2. Wstrząsasz przez 2 minuty puszką z woskiem (forma sprayu).

3. Równomiernym, pewnym ruchem nakładasz wosk z odległości 20-30 cm.

4. Czekasz od 3 do 5 minut.

5. Przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry dotrzyj zaaplikowany wosk do szklanego blasku.

6. Na koniec oczyść dyszę sprayu – odwróć puszkę do góry nogami i przytrzymaj dyszę przez 3 sekundy.

Gotowe. Z pomocą naszego zestawu i instrukcji:

 • uodpornisz lakier swojego samochodu na szkodliwe czynniki atmosferyczne,

 • wzmocnisz kolor lakieru i nadasz mu blasku,

 • zamaskujesz niewielkie rysy na karoserii,

 • sprawisz, że powierzchnia lakieru będzie niebywale gładka.

Po zestawie zabiegów mycie + woskowanie niestraszna Ci rdza na samochodzie. Regularnie powtarzaj te czynności, a powłoka antykorozyjna na Twoim samochodzie zachowa świetną kondycję na kolejne miesiące.

Pozostało jeszcze zadbać o trudno dostępne miejsca. Z myciem i woskowaniem nie dotrzesz do np. wewnętrznej strony drzwi. Lecz jest na to sposób. Wyposaż się w zestaw do zapobiegania korozji w profilach zamkniętych i nie pozwól, żeby korozja niszczyła Twój samochód od środka. Teraz poznasz jeszcze kilka produktów, dzięki którym zapobieganie powstawaniu rdzy będzie prostsze, niż myślisz.

konserwacja podwozia samochodu

Jakie produkty i środki stosować do zabezpieczania samochodu przed rdzą?

W naszej ofercie znajdziesz produkty, z którymi zapobiegniesz powstawaniu rdzy:

Oraz takie, z którymi pozbędziesz się mniejszych ognisk korozji:

Z każdym środkiem otrzymujesz dokładną instrukcję użycia produktu krok po kroku. Wyposaż się w przedstawione produkty, a rdza na samochodzie będzie się trzymać od Ciebie z daleka ;). Ważnym aspektem w zapobieganiu powstawaniu rdzy jest regularna kontrola stanu lakieru. Żeby móc ją wykonać potrzebne Ci będzie jedno narzędzie, które z pewnością już masz.

Jak monitorować stan karoserii i wczesne oznaki powstawania rdzy?

Stan lakieru sprawdzasz w swoim samochodzie w ramach każdego wyjazdu. Twoja ocena wizualna jest wystarczającym testem dla „zewnętrznych” warstw powłoki antykorozyjnej. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy cotygodniowe dokładniejsze przyjrzenie się fabrycznej ochronie przed korozją. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy mówimy o elementach konstrukcyjnych pojazdu np. zawieszeniu.

Warto co jakiś czas rzetelnie przejrzeć samochód od spodu. Tutaj przyda się pomoc profesjonalistów. Nie wystarczy przykucnąć z latarką. Konieczne jest podniesienie samochodu bądź obejrzenie go z poziomu warsztatowego kanału. Ale bez obaw – nie musisz np. co tydzień jeździć z samochodem do warsztatu, żeby zapobiec rdzy. Wystarczą wymuszone wizyty w warsztacie lub przegląd. Wymieniasz olej lub jedziesz na przegląd? Zapytaj mechanika o to, jak Twój samochód wygląda od spodu pod kątem korozji.

Nie panikuj, kiedy dostrzeżesz rdzę na samochodzie lub mechanik powie Ci, że elementy zawieszenia mają rudy nalot. Z małymi ogniskami korozji możesz poradzić sobie sam. Wyposaż się w odrdzewiacz oraz neutralizator rdzy i działaj. W zestawie z produktami otrzymujesz instrukcję działania krok po kroku. Kliknij i dowiedz się więcej, a sprawnie pozbędziesz się małych ognisk rdzy!

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na samochodzie?