Jak usunąć drobny ubytek lakieru samochodowego?

Jak usunąć drobny ubytek lakieru samochodowego?

Z tego wpisu dowiesz się:

jak samodzielnie usunąć usterkę lakieru?

Naprawa ubytku lakieru - na własną rękę czy u lakiernika?

Nawet przy największej dbałości o karoserię trudno uniknąć drobnych ubytków lakieru. Wystarczy chybiona ocena odległości od innych samochodów podczas parkowania lub nieostrożne otwarcie drzwi na zatłoczonym parkingu, by na powierzchni powstało otarcie. Należy jak najszybciej je naprawić, nie tylko ze względów estetycznych: odsłonięta blacha szybko koroduje, a obszar uszkodzenia powiększa się.

Warto nauczyć się robić to samodzielnie. O ile rozległe uszkodzenia wymagają interwencji profesjonalnego lakiernika, o tyle usunięcie drobnej rysy na karoserii nie jest trudnym zadaniem i możesz pokusić się o nie nawet, jeśli nie masz doświadczenia w podobnych zabiegach, oszczędzając przy tym sporo czasu i funduszy na naprawę. Dzięki lekturze naszego poradnika dowiesz się, jak krok po krok samodzielnie usunąć ubytek lakieru samochodowego.

e-lakiernik produkty do naprawy lakieru

Usuwanie ubytków lakieru – preparaty:

Usuwanie ubytków lakieru – akcesoria:

Naprawa ubytku lakieru krok po kroku:

zdarty lakier na karoserii - naprawa

Krok 1: Przygotowanie karoserii do naprawy lakieru

Zacznij pracę od umycia i osuszenia karoserii. Uszkodzone miejsce należy następnie oszlifować papierem ściernym o gradacji 240 i 400. Aby nakładane preparaty dobrze trzymały się powierzchni, a lakier dał się równomiernie rozprowadzić, musisz odtłuścić naprawiany obszar przy pomocy zmywacza silikonowegozmywacz silikonowy HML lub rozcieńczalnika ekstracyjnego. Lakier wokół ubytku trzeba jeszcze zabezpieczyć taśmą malarską. W tym momencie jesteś gotowy do dalszych czynności.

naprawa lakieru samochodowego - przygotowanie

Krok 2: Nałożenie podkładu epoksydowego

Popularną praktyką jest rezygnacja z epoksydu i nakładanie szpachli bezpośrednio na odkrytą stal. Stanowczo odradzamy jednak pominięcie tego etapu: szpachla nie zapobiega rozwojowi korozji, a wypełniacze obecne w jej składzie absorbują wilgoć, co w konsekwencji prowadzi do dalszego rdzewienia blachy.

Podkłady epoksydowe można nakładać pędzelkiem lub wybrać preparat w sprayu, taki jak neutralizator rdzy e-lakiernike-lakiernik podkład epoksydowy . Drugi sposób rekomendujemy początkującym jako łatwiejszy. Aby osiągnąć zadowalający efekt, warto nałożyć 3 warstwy podkładu, zachowując kilku- lub kilkunastominutowy odstęp czasu między kolejnymi aplikacjami.

podkład epoksydowy - aplikacja

Krok 3: Szlifowanie podkładu epoksydowego

Poczekaj, aż ostatnia warstwa dobrze wyschnie i przetrzyj jej powierzchnię papierem ściernym o gradacji 150 lub 240. Zabieg ten sprawi, że szpachla będzie lepiej przylegać. Oszlifowany fragment należy jeszcze raz odtłuścić.

Krok 4: Szpachlowanie ubytku lakieru

Celem szpachlowania jest przywrócenie oryginalnej struktury uszkodzonej karoserii auta. Pracę zacznij od oderwania naklejonej wcześniej taśmy malarskiej i rozrobienia preparatu w proporcjach zalecanych przez producenta. Nie zwlekaj z użyciem mieszanki – szpachla pozostawiona na dłuższą chwilę zasycha i nie nadaje się do pracy. Nałóż cienką warstwę na naprawianą powierzchnię i poczekaj, aż preparat całkowicie zastygnie.

Krok 5: Wyrównanie zaszpachlowanej powierzchni

Zanim przystąpisz do dzieła, zabezpiecz ponownie taśmą „zdrowy” lakier, by nie naruszyć go w ferworze pracy, a następnie wyrównaj szpachlę papierem ściernym o gradacji 150 i wykończ całość papierem 240. Pamiętaj, że wyrównywana szpachla musi być całkowicie sucha; uważaj też, by nie zetrzeć preparatu zbyt mocno i nie odsłonić znowu blachy. Wyrównaną szpachlę potraktuj odtłuszczaczem.

podkład epoksydowy - szlifowanie

Krok 6: Nakładanie podkładu akrylowego pod lakier

Wkraczamy w ostatni etap pracy: naprawiane miejsce należy pokryć podkładem akrylowymzmywacz silikonowy HML . Także w tym przypadku najwygodniej jest posłużyć się preparatem w aerozolu. Nałóż 2 warstwy, postępując według instrukcji z opakowania. Po wyschnięciu podkładu przetrzyj go papierem o gradacji 800 i odtłuść powierzchnię.

szpachlowanie karoserii

Krok 7: Lakierowanie ubytku karoserii

Nowsze samochody z reguły malowanelakierami dwuwarstwowymi, na który składa się tzw. baza (lakier w sprayu o odcieniu dobranym na podstawie kodu lakieru, jakim pomalowano auto) i lakier bezbarwny. Pierwsza warstwa tworzy kolor, a druga zabezpiecza i nabłyszcza powłokę. Starsze modele pokryte są na ogół lakierami akrylowymi.


 

Jak upewnić się, jakiego rodzaju lakier pokrywa Twoje auto? Nanieś odrobinę lekkościernej pasty polerskiej na szmatkę i delikatnie potrzyj karoserię. Jeśli na materiale zostanie ślad koloru, znaczy to, że lakier jest akrylowy.

Produkt w sprayu należy nakładać płynnym i szybkim ruchem, aby uniknąć zlewania lakieru; jeśli naprawiasz otarcie karoserii po raz pierwszy, możesz przećwiczyć to np. na kartonie. W celu uzyskania pełnego krycia i głębi koloru na karoserię trzeba nałożyć 2-3 warstwy lakieru. Między każdym kolejnym natryskiem – czy to bazy, czy lakieru – należy odczekać kilka minut.

 

lakierowanie karoserii

Krok 8: Nakładanie lakieru bezbarwnego

Jeśli korzystasz z lakieru bazowego, po zmatowieniu i wyschnięciu ostatniej warstwy (ok. 30 minut przy temperaturze 20 C) nałóż na niego kilka cienkich warstw lakieru bezbarwnego. Lakier akrylowy będzie miał połysk bez dodatkowego wykończenia – nie musisz już niczym go pokrywać. Po zakończeniu pracy należy zdjąć taśmę maskującą i odczekać ok. 2 godziny do utwardzenia lakieru bezbarwnego – i możesz cieszyć się samochodem bez rys!

 lakier bezbarwny samochodowy

zakończenie naprawy