Jak samodzielnie przeprowadzić renowację felg aluminiowych?

Jak samodzielnie przeprowadzić renowację felg aluminiowych?

Czego dowiesz się z tego wpisu? 

 1. Czy samodzielna renowacja felg jest opłacalna?
 2. Kiedy nie można odnowić felg aluminiowych?
 3. Jak przygotować miejsce do renowacji felg?
 4. Jak przygotować felgę do renowacji?
 5. Jak usunąć rysy i ubytki podczas renowacji felg?
 6. Jak przeprowadzić proces malowania felg aluminiowych?

Felgi aluminiowe mają szereg zalet. Są lekkie, mają atrakcyjny wygląd i pozwalają na skuteczną wentylację elementów roboczych układu hamulcowego. Niestety, felgi aluminiowe są też narażone na działanie szeregu negatywnych czynników. To uderzenia piasku i kamieni, otarcia (np. o krawężniki czy progi na stacjach benzynowych), korozja (spowodowana przez wilgoć, brud, kurz, błoto i sól drogową), wahania temperatur i promieniowanie ultrafioletowe. To przez to na felgach pojawiają się rysy i ubytki, a ich lakier traci blask.

Felgi aluminiowe są również drogie, dlatego nie każdy kierowca może sobie pozwolić na ich częstą wymianę na nowe.

Samodzielna renowacja felg aluminiowych - czy jest opłacalna?

Wystarczy porównać ceny.

 • Najtańsza nowa felga aluminiowa (średnica 16 cali) kosztuje ok. 400 zł.
 • Samodzielna renowacja felg aluminiowych to wydatek ok. 100 zł za dwie felgi o większej średnicy, albo cztery o mniejszej średnicy. Trzeba tylko poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Prace nie są skomplikowane, wymagają jedynie dokładności i ostrożności.

 Samodzielna renowacja felg pozwala również na osiągnięcie dodatkowych korzyści. To:

 • Możliwość zmiany koloru felgi, albo zastosowania dwóch kolorów na raz (inny kolor rantu, inny kolor wewnętrznej części felgi).
 • Usunięcie korozji z całej felgi, co ma duży wpływ na trwałość i bezpieczeństwo.

Kiedy nie można odnowić felg aluminiowych?

To oczywiste, że nie wszystkie felgi można regenerować. Kiedy nie można podjąć się samodzielnej regeneracji?

 • Kiedy felgi są krzywe. Najpierw trzeba je wyprostować (jeśli jest to możliwe) w firmie wulkanizacyjnej.
 • Kiedy na feldze jest pęknięcie - taka felga nadaje się do wyrzucenia (jest niebezpieczna).
 • Kiedy felgi są bardzo mocno skorodowane.

W powyższych przypadkach odnawianie felg nie ma sensu.

Jak przygotować miejsce do pracy przy renowacji felg?

Renowacja felg musi zostać przeprowadzona w suchym i miarę ciepłym miejscu, które jest zabezpieczone przed pyłem, deszczem itd.

Jeśli jest to garaż, trzeba odpowiednio przygotować miejsce do pracy. Musi być ono bardzo dobrze oświetlone. Garaż musi być wentylowany.

 • Mocne światło pozwoli obejrzeć uszkodzenia, a potem efekty prac lakierniczych z kilku stron.

renowacja felg aluminiowych / porady e-lakiernik

Jak przygotować felgę do renowacji?

Przede wszystkim felgi wraz z oponami trzeba zdemontować z piast samochodu. Felgi muszą być malowane, gdy leżą na boku. W przeciwnym razie doszłoby do ściekania farby i zrobiłyby się zacieki.

Najwygodniej byłoby zdemontować opony z felg i pracować z samymi felgami. W domowych warunkach jest to jednak niemożliwe. Opony trzeba zdemontować w warsztacie wulkanizacyjnym.

 • W takim przypadku będzie trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem ok. 80 - 100 zł za komplet ogumienia (dwukrotnie - za demontaż i za ponowny montaż opon, wraz z wyważeniem).

Renowacja felg aluminiowych może również zostać przeprowadzona bez demontażu opon.

Stół roboczy warto zabezpieczyć przed lakierem, który będzie służyć do malowania felg. Do tego celu idealna będzie ochronna, lakiernicza folia malarska.

Arkusz 4x5m wystarczy do zabezpieczenia nawet bardzo dużego stołu roboczego. Albo wybranej części podłogi, bo felgi możemy malować/regenerować także na podłodze. Folię wystarczy rozłożyć i zabezpieczyć jej końce przed nieoczekiwanym podwinięciem (trzeba je czymś obciążyć).

Sposób użycia Tenzi Krwawa Felga

Przed rozpoczęciem prac felgi trzeba dokładnie umyć. Na felgach zbiera się całe mnóstwo zanieczyszczeń: zaschnięte błoto, kurz, brud, sól drogowa (zimą), a także metalowy pył z okładzin klocków hamulcowych, które ścierają się podczas hamowania.

 • W sklepach znaleźć można wiele specjalnych środków do czyszczenia felg aluminiowych. Należy uważać podczas pracy z nimi, albowiem każdy z nich zawiera pewną domieszkę kwasu. Zatem środki nie powinny w żaden sposób zetknąć się ze skórą a tym bardziej, z oczami.
 • Większość współczesnych środków do czyszczenia felg to tzw. krwawe felgi. Po spryskaniu nimi felg aktywne środki reagują z metalicznym pyłem z klocków hamulcowych. To powoduje, że na felgach pojawiają się ślady, jakby spływała po nich krew. Poza widowiskowym efektem skuteczność takich środków nie jest zbyt duża. W zasadzie usuwają one powierzchowne zanieczyszczenia. Cały brud w zakamarkach zostaje. Trzeba go usunąć. Dlatego niezbędne jest spryskanie felg środkiem do czyszczenia, a następnie ręczne wyczyszczenie wszystkich zakamarków, używając do tego szczotki. Następnie felgę trzeba spłukać wodą. Jeśli w zakamarkach zostały jeszcze jakieś zanieczyszczenia, zabieg należy powtórzyć.
 • Warto wyczyścić także wewnętrzną część felgi - dokładnie w ten sam sposób.
 • Przez rozpoczęciem renowacji felgi muszą wyschnąć.

Następnie trzeba zabezpieczyć boczne ścianki opon przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami podczas renowacji felg (przede wszystkim przed lakierem). Jaki produkt będzie do tego najlepszy? Taśma lakiernicza wodoodporna.

Taśmę lakierniczą należy wykorzystać do oklejenia bocznych ścian opon  od rantów felgi do barków.

Ciekawostka. Do czego może przydać się stara talia kart do gry? Do ochrony opony podczas malowania felgi. Wystarczy włożyć karty pomiędzy rang a oponę i uzyskać skuteczną ochronę ściany bocznej opony.

renowacja felg aluminiowych / porady e-lakiernik

Samodzielna renowacja felg aluminiowych - usuwanie ubytków i rys

Malowanie felg, które mają ubytki i głębokie rysy mijałoby się z celem. Wszystko byłoby widoczne po nałożeniu nowego lakieru. Dlatego przed rozpoczęciem malowania trzeba przygotować powierzchnię felg tak, aby była jak najbardziej gładka.

Jak uzupełnić ubytki w felgach? Do tego celu niezbędna jest szpachlówka, szpachelki oraz papier ścierny. Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów szpachli. Obie nadają się do usuwania mniejszych i większych uszkodzeń.

Przed użyciem należy przygotować niewielką ilość szpachlówki, wymieszać ją z utwardzaczem (jest dołączony do szpachlówki, w małej tubce) w odpowiednich proporcjach (zazwyczaj utwardzacz powinien stanowić do 5% składu przygotowywanej masy). Następnie należy nałożyć szpachlę na miejsce, w którym jest ubytek albo głęboka rysa.

 • Szpachlę nakłada się przy pomocy maleńkich szpatułek, takich jak te - szpatułki japonki. https://e-lakiernik.net/ranal-szpachelki-japonki-4-sztuki-w-roznych-rozmiarach
 • Szpachlówkę zawsze nakłada się cieniutkimi warstwami - o grubości maksymalnie 1 milimetra. Po wyschnięciu jednej warstwy (do 30 minut, w zależności od temperatury zewnętrznej), nakłada się kolejną. Tak długo, aż miejsce naprawy zostanie całkowicie wypełnione.

Kiedy szpachlówka wyschnie, należy ją przeszlifować za pomocą papieru ściernego na sucho. To idealny papier do takich prac.

Szpachlówkę szlifuje się, wykonując okrężne ruchy. Trzeba szlifować tak długo, aż uzyskana powierzchnia będzie gładka. Podczas szlifowania szpachlówki powstaje bardzo dużo pyłu. Warto pamiętać o okularach - i o wietrzeniu pomieszczenia.

W podobny sposób można także usuwać bardzo głębokie rysy na felgach.

renowacja felg aluminiowych / porady e-lakiernik

Samodzielna renowacja felg - przygotowanie do malowania

Kiedy felgi są pozbawione ubytków i głębszych rys, trzeba usunąć z nich drobne rysy oraz resztki starego lakieru. Co będzie najlepsze do tego celu? Papier ścierny już nie, albowiem mógłby spowodować powstanie kolejnych rys. Najlepszym rozwiązaniem będzie włóknina ścierna szara.

Włóknina ścierna szara to materiał skuteczny i równocześnie, przyjazny w pracy. Nie deformuje się, można ją stosować na sucho i na mokro. Doskonale nadaje się do polerowania aluminium. Całą powierzchnię felgi należy dokładnie przeszlifować, aby usunąć wszelakiej maści ślady starego lakieru i mniejsze ryski.

Kolejny krok to dokładne odtłuszczenie powierzchni felgi. Do tego celu warto zastosować skuteczny zestaw, składający się ze specjalnego środka do odtłuszczania oraz miękkich ściereczek.

Całą powierzchnię felgi należy przetrzeć i czekać, aż odtłuszczacz odparuje. Jego resztki trzeba zetrzeć suchą szmatką. Odtłuszczona powierzchnia będzie pozbawiona smug, resztek tłuszczu, starych farb, olejów, lakierów, wosków itd.

Przed samym malowaniem warto jeszcze przetrzeć odtłuszczoną powierzchnię ściereczką antystatyczną.

Ściereczka antystatyczna usuwa resztki kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń, pozostawiając powierzchnię do malowania idealnie czystą.

Samodzielna renowacja felg aluminiowych - proces malowania

Do malowania można użyć dwóch rodzajów lakierów do finalnego malowania felg.

 • Tańsze i szybsze rozwiązanie to zastosowanie lakieru dwuskładnikowego (lakieru bazowego, w określonym kolorze, wymieszanego z lakierem bezbarwnym). To rozwiązanie tańsze i szybsze (maluje się tylko jeden raz). Jednak jest to również rozwiązanie mniej trwałe. W przypadku kolejnych uszkodzeń, rysy są bardzo widoczne (rysowana jest warstwa kolorowa, a nie bezbarwna).
 • Droższe i bardziej pracochłonne rozwiązanie to zastosowanie dwóch rodzajów lakieru. Pierwszy to lakier bazowy, w określonym kolorze. Po jego wyschnięciu na felgę nakłada się kilka warstw (w odstępach czasu) lakieru bezbarwnego. W ten sposób na lakierze kolorowym powstaje ochronna warstwa lakieru bezbarwnego. Chroni ona lakier bazowy przed uszkodzeniami. I nadaje mu dodatkowy połysk.

Zaleca się, aby przed nałożeniem lakieru (dwuskładnikowego, albo bazowego i bezbarwnego) zastosować lakier podkładowym bezpośrednio na felgę. Dlaczego? Lakier podkładowy wypełnia wszelakiego typu nierówności, których nie można wypełnić szpachlą i których nie udało się wypolerować włókniną.

Jak powinno przebiegać malowanie felg?

 • Najpierw nakładany lakier podkładowy.
 • Po jego wyschnięciu - lakier bazowy (kolorowy).
 • Po wyschnięciu lakieru bazowego - nakładamy lakier bezbarwny.

W metodzie szybkiej na felgę nakładamy lakier podkładowy, a po jego wyschnięciu malujemy felgę lakierem 2 - składnikowym.

renowacja felg aluminiowych / porady e-lakiernik

O czym trzeba pamiętać?

 • Zawsze nakłada się cieniutkie warstwy farby, aby uniknąć powstawania zacieków.
 • Przed rozpoczęciem malowania trzeba potrząsać opakowaniem lakieru minimum minutę, aby dokładnie wymieszać jego składniki.
 • Koniecznie należy wykonać natrysk próbny.
 • Podczas malowania wykonuje się spokojne ruchy od prawej do lewej, lub odwrotnie.
 • Kiedy zbliżamy się do rantu felgi nie zawracamy od razu, albowiem mogłoby to spowodować powstawanie zacieków na rancie. Prowadzimy lakier dalej, kilka centymetrów za rant (jak pamiętamy, wcześniej powinniśmy okleić ścianę boczną opony za pomocą taśmy malarskiej) i powoli wracamy.

Kolejne warstwy farby nakłada się po wyschnięciu poprzednich. Nakładanie wielu warstw mokrego lakieru na siebie może spowodować powstawanie zacieków.

Malowanie felg aluminiowych można przeprowadzić, korzystając ze standardowych, typowych kolorów lakierów, używanych do felg. Czyli np. klasycznego koloru srebrnego.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować inny kolor, jeśli mamy taką ochotę. Albo kombinację dwóch kolorów, np. srebrnego i czarnego.

Na felgach aluminiowych ciekawie może wyglądać także:

A do ich zabezpieczenia (stworzenia zewnętrznej warstwy lakierniczej) można użyć dwóch dobrych produktów. To:

 https://e-lakiernik.net/maston-lakier-bezbarwny-polysk-2k-spray-400ml

Musimy pamiętać o tym, że lakier bezbarwny zazwyczaj wymaga położenia kilku warstw, w odstępach czasu (po wyschnięciu poprzedniej). Dopiero po położeniu drugiej warstwy może być widoczny połysk. Lakier bezbarwny także nakłada się cieniutkimi warstwami. Bardzo częstym błędem jest nakładanie wielu warstw lakieru bezbarwnego na raz, co powoduje powstawanie zacieków.

 • Jeśli lakier bezbarwny nie zapewnił odpowiedniego połysku na skutek błędów przy lakierowaniu felg, nie trzeba panikować. Wystarczy zastosować pastę polerską (po wyschnięciu lakieru - minimum 24 godziny) i przepolerować go, aż do uzyskania połysku.

Jeśli nie mamy zamiaru eksperymentować, tylko chcemy szybko odświeżyć nasze felgi, możemy zakupić gotowy, kompletny zestaw do regeneracji felg.

Znajdziemy go tutaj:

W skład tego zestawu wchodzą: lakier podkładowy, lakier bazowy srebrny oraz akrylowy lakier bezbarwny.

Powyższy, 3 - składnikowy zestaw ma znacznie szersze zastosowanie, niż tylko malowanie felg aluminiowych. Przy jego pomocy można pomalować także felgi stalowe, albo odświeżyć kołpaki.

renowacja felg aluminiowych / porady e-lakiernik

Zapamiętaj!

Samodzielny dobór lakierów kolorowych, bezbarwnych i podkładowych z kilku różnych źródeł (kilku sklepów, kilku różnych marek) może zakończyć się katastrofą podczas malowania. Nie wszystkie rodzaje lakierów "współpracują" ze sobą. Zestawy e-lakiernik są dobrane tak, że pomiędzy produktami nie dojdzie do występowania "animozji".