Jak zregenerować reflektory samochodowe w 3 krokach?

Jak zregenerować reflektory samochodowe w 3 krokach?

Jak samemu zregenerować reflektory samochodowe?

W poniższej fotorelacji pokażemy, jak sprawić, aby stare i zużyte lampy w Twoim aucie wyglądały i świeciły jak nowe. W celu przeprowadzenia pełnego procesu regeneracji reflektorów będą Ci potrzebne: nasz Zestaw do Odnowy Lamp Samochodowychzestaw do regeneracji lamp samochodowych e-lakiernik, polerka elektryczna (lub wiertarka, wkrętarka wysokoobrotowa, szlifierka) i 2 godziny wolnego czasu.


W poradniku na temat regeneracji reflektorów samochodowych wykorzystano:

e-lakiernik Zestaw Do Odnowy Lamp Samochodowych


PRZYGOTOWANIE LAMP DO REGENERACJI

Przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyj oraz osusz przednie lampy i pobliskie miejsca. Następnie zabezpiecz lakierowane i plastikowe elementy za pomocą dołączonej do zestawu taśmy maskującej. Jeśli nie masz dużej wprawy z szlifowaniem (polerowaniem), najlepiej będzie, jeśli krawędzie zderzaka pokryjesz dwoma lub trzema jej warstwami. Na szczęście dołączona do naszego zestawu taśma ma długość 50 metrów i na pewno jej nie zabraknie ;)

Przygotowanie Reflektorów Samochodowych do Regeneracji


KROK 1 - SZLIFOWANIE REFLEKTORÓW SAMOCHODOWYCH

Przed rozpoczęciem szlifowania wrzuć wszystkie krążki ścierne do miski z wodą na 5 minut. Przykręć głowicę amortyzującą do polerki. Jeśli posiadasz wiertarkę lub wkrętarkę, zamocuj do niej dołączony do zestawu trzpień z gwintem M14. Przyczep do rzepu głowicy pierwszy krążek papieru ściernego o gradacji 800. Jeśli Twoje reflektory nie są mocno zniszczone i posiadają tylko lekkie zamglenia, możesz rozpocząć proces od gradacji 1200 lub 1500.

Głowica amortyzująca z przymocowanym krążkiem ściernym do reflektora samochodu


Dlaczego etap szlifowania reflektorów samochodowych jest tak ważny?

Szlifowanie jest najważniejszym krokiem podczas procesu renowacji reflektorów samochodowych. To od niego zależy, czy usuniemy z powierzchni lampy wszystkie możliwe do usunięcia defekty i czy efekt naprawy będzie równomierny na całej powierzchni. Z powyższych względów należy szczególnie przyłożyć się do tej czynności.

Pamiętaj, aby stosować obroty nie przekraczające 600 obr./min, używaj średniej siły nacisku i staraj się równo prowadzić krążek ścierny. 

Szlifowanie Reflektora Samochodowego


Jak prawidłowo szlifować reflektory samochodowe? 

Reflektor szlifujemy spokojnym, płynnym ruchem od strony lewej do prawej, zwracając szczególną uwagę na zachowanie ostrożności podczas dojeżdżania do krawędzi lampy. Podczas pracy pamiętaj o tym, że papierowa taśma ochroni plastikowy zderzak tylko przed lekkimi otarciami. Jeśli będziesz roztargniony, przetniesz taśmę i cała zabawa przyniesie Ci więcej szkód, niż pożytku. Jednak nie przejmuj się na zapas - na pewno opanujesz płynne ruchy już przy pierwszym podejściu. 

Prawidłowe szlifowanie reflektora samochodowego

Podczas pracy pierwszą gradacją papieru przesuwaj głowicę w kierunku poziomym (prawo-lewo), a przy kolejnym krążku zmień ruch na pionowy (góra-dół). Postępuj tak z każdą zmianą gradacji papieru ściernego. W pierwszych etapach możesz zaniepokoić się tym, jak bardzo reflektor stanie się matowy...

Pierwszy etap szlifowanie reflektora samochodowego

...ale już przy zastosowaniu gradacji papieru 1500 i 2000 zacznie na nowo przypominać przejrzysty klosz. Szlifowanie powinno objąć całą powierzchnię lampy i w zależności od jej powierzchni trwać od 3-5 minut dla każdego rodzaju krążka ściernego. Uwaga: W trakcie pracy co jakiś czas spryskuj reflektor wodą.

Koniec szlifowania reflektora samochodowego


KROK 2 - POLEROWANIE LAMP SAMOCHODOWYCH

Teraz musisz usunąć zmatowienia powstałe po pierwszym etapie pracy. Nakręć dołączony do zestawu pad polerski na gwint polerki (szlifierki, wiertarki, wkręterki) i za pomocą patyczka z naszego zestawu nałóż niewielką ilość pasty polerskiej z pojemniczka oznaczonego "KROK 2".

Polerowanie Reflektorów Samochodowych


Jak nakładać pastę polerską na reflektor?

Rozprowadź pastę polerską na całej powierzchni reflektora, wykorzystując możliwie najwolniejsze obroty, jakimi dysponuje Twoje urządzenie. Podczas pierwszego przejazdu nową gąbką polerską nałóż trochę więcej pasty niż przy kolejnych powtórzeniach - podczas rozpoczęcia pracy danym padem polerskim w piankę wsiąknie bowiem sporo produktu.

Jak nakładać pastę polerską na reflektor?


Jak prawidłowo wypolerować lampy samochodowe?

Rozpocznij polerowanie reflektorów ze średnią siłą nacisku, nie przekraczając 2000 obr./min. Reflektor poleruj na przemian ruchem poziomym i pionowym, aż do momentu, w którym pasta polerska zmieni się z mlecznej na szklistą.

Następnie usuń resztki pasty za pomocą płynu do szybśrodki do czyszczenia szyb samochodowych e-lakiernik lub rozcieńczonego preparatu do mycia naczyń. Proces powtarzaj aż do uzyskania zadowalającego efektu, czyli usunięcia wszelkich mikrorys po papierze ściernym.

Jak prawidłowo wypolerować lampy samochodowe?


KROK 3 - KONSERWACJA LAMPY FILTREM UV

Wymyj dokładnie resztki pasty polerskiej z powierzchni lampy za pomocą dowolnego płynu do odtłuszczania powierzchni (środek do mycia szyb, rozcieńczony płyn do mycia naczyń, alkohol izopropylowy). Nałóż niewielką ilość środka do konserwacji reflektorów oznaczonego symbolem "KROK 3" na miękką szmatkę. Rozprowadź filtr na całej przestrzeni lampy i docieraj aż do uzyskania idealnie przejrzystej powierzchni.

Konserwacja Lampy Filtrem UV

Gotowe! Regeneracja reflektorów została zakończona z wzorowym efektem. Nam cały proces zajął dwie godziny na komplet, ale nie przejmuj się, jeśli sam będziesz potrzebować trochę więcej czasu. Nie spiesz się: postępuj zgodnie z tym poradnikiem, a Twoje lampy będą wyglądały i świeciły tak, jak w dniu, w którym auto opuszczało fabrykę.