Jak dbać o lakier samochodowy latem?

Jak dbać o lakier samochodowy latem?

Poradnik o pielęgnacji samochodu latem

W tym artykule przeczytasz:

 • Ochrona lakieru przed intensywnym słońcem – najlepsze metody
 • Czyszczenie samochodu w letnie dni – co warto wiedzieć?
 • Woskowanie samochodu – dlaczego jest tak ważne latem?
 • Długotrwała konserwacja lakieru – jakie produkty wybrać?

Pielęgnowanie samochodu

Ochrona lakieru przed intensywnym słońcem – najlepsze metody

Pielęgnacja lakieru jest ważna nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Jego powierzchnia jest narażona na uszkodzenia również latem. Jak ochronić karoserię przed intensywnym słońcem? Oto 3 skuteczne sposoby:

 1. Zabezpiecz auto przed słońcem.

Najprostszą metodą zabezpieczenia przed słońcem jest jego unikanie. Staraj się parkować w miejscach zadaszonych, które chronią przed bezpośrednim działaniem słońca. Możesz także wykorzystać specjalny pokrowiec. Nie zostawiaj auta pod drzewem. Po kilku godzinach będzie ono rzucać cień w zupełnie innym miejscu. Dodatkowo pod drzewem Twoje auto jest narażone na zabrudzenie ptasimi odchodami. A te, jak pewnie dobrze wiesz, mają negatywny wpływ na powłokę lakierniczą.

 1. Zadbaj o czystość auta

Długo zalegający brud może osłabiać ochronę powłoki lakieru bezbarwnego. To przyspiesza proces przenikania promieni UV, a tym samym tempo utleniania cząsteczek lakieru. Regularne czyszczenie samochodu na przykład co 2 tygodnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia lakieru przez promienie słoneczne.

 1. Wykonaj konserwację lakieru

Ważną kwestią jest także optymalna ochrona lakieru przed promieniami UV. Do tego celu polecane są szczególnie twardy wosk do samochodu, powłoki ochronne oraz oklejenie auta specjalną folią.

Pielęgnacja samochodu latem poradnik

Czyszczenie samochodu w letnie dni – co warto wiedzieć?

Jeśli możesz, to zrezygnuj z mycia auta w upalny dzień. Intensywne słońce powoduje szybkie zasychanie chemii na powierzchni karoserii. To może doprowadzić do powstania zacieków oraz uszkodzenia lakieru.

Myjąc auto w upalny dzień, koniecznie przestrzegaj poniższych wskazówek:

 • Zaplanuj mycie wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura będzie niższa.
 • Wybierz zadaszoną myjnię zlokalizowaną w zacienionym miejscu.
 • Ogranicz ilość chemii użytej do czyszczenia samochodu.
 • Do ręcznego mycia auta używaj ciepłej wody.
 • Dokładnie spłucz z auta chemię pozostałą po myciu.
 • Nie nakładaj past i wosków, ponieważ środki te źle znoszą aplikację w słońcu.
 • Dokładnie osusz auto po umyciu.

mycie samochodu w lecie poradnik

Najbezpieczniejsze jest czyszczenie samochodu latem na myjni automatycznej. Taki obiekt jest w pełni zadaszony, więc chroni auto przed działaniem słońca. Cały proces mycia jest wykonywany maszynowo, co zmniejsza ryzyko niedokładnego opłukania auta z chemii. Po wjeździe na myjnię odczekaj chwilę, aby samochód nie był tak rozgrzany.

Jeśli chcesz umyć samochód ręcznie, to najpierw spłucz całą karoserię wodą. Do czyszczenia wybieraj dobrej jakości szampony samochodowe. Karoserię czyść fragmentami, aby chemia nie zaschła na jej powierzchni. Po umyciu dokładnie spłukuj każdy fragment.

Woskowanie samochodu – dlaczego jest tak ważne latem?

Skuteczną formą ochrony lakieru przed promieniami UV jest wosk samochodowy. Systematyczne woskowanie auta powoduje, że powierzchnia lakieru staje się odporna na oksydację oraz utlenianie. Wosk nie tylko nabłyszcza, ale także tworzy warstwę ochronną. Dzięki niemu karoseria lśni jeszcze mocniej, przez co lepiej odbija promienie słoneczne. Niepodważalnym atutem jest ochrona przed zabrudzeniami, które są groźne dla karoserii również w okresie letnim.

woskowanie samochodu latem

Doskonałą formą zabezpieczenia auta będzie twardy wosk o gęstej konsystencji. Jego nakładanie wymaga dużej staranności. Twarde woski są trudne w aplikacji. Tego typu preparat zapewnia długotrwałą ochronę przed słońcem, a jednocześnie nadaje lakierowi głębię i połysk. Wosk tworzy na powierzchni karoserii warstwę hydrofobową, która utrzymuje się nawet do kilku miesięcy.

Przy wyborze preparatu zwróć uwagę na składniki wosku, a przede wszystkim:

 • polimery wnikające w powłokę i wzmacniające strukturę lakieru,
 • filtry UV chroniące przed szkodliwym promieniowaniem.

Pamiętaj, aby nie woskować samochodu w upalne dni oraz przy pełnej ekspozycji na słońce. Podczas nakładania preparatu lakier powinien być chłodny. Optymalna temperatura to 15-20 stopni.

Pielęgnacja samochodu latem poradnik

Długotrwała konserwacja lakieru – jakie produkty wybrać?

Konserwacja lakieru za pomocą wosku to tylko jedna z metod ochrony karoserii przed promieniowaniem UV. Oprócz tego możesz zastosować następujące rozwiązania:

 • Powłoka polimerowa

Powłoki polimerowe działają podobnie do wosków. Charakteryzują się wyższą trwałością i lepszymi właściwościami hydrofobowymi. Są także odporniejsze na wysokie temperatury.

 • Powłoka kwarcowa

Powłoka kwarcowa zapewnia ochronę nawet przez kilkanaście miesięcy. Jest nakładana w formie płynu, który następnie zmienia konsystencję w żel, a na końcu tworzy twardą powłokę. Warstwa kwarcowa skutecznie chroni również przed drobnymi zarysowaniami lakieru.

 • Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna to jedna z najdroższych opcji, ze względu na wysoką cenę preparatu oraz pracę specjalistów. Nałożenie warstwy ochronnej wymaga wiedzy, doświadczenia i dużych umiejętności. Jednocześnie powłoka ceramiczna zapewnia bardzo dobre parametry i chroni lakier nawet do 5 lat. Karoseria zyskuje właściwości hydrofobowe i antystatyczne, co ułatwia utrzymanie auta w czystości i chroni przed mikrouszkodzeniami.

 • Folia na karoserię

Najskuteczniejszą formą ochrony lakieru jest zastosowanie transparentnej folii. Grubość warstwy ochronnej sięga 200 mikronów. Powierzchnia chroni lakier nawet przed zarysowaniem kluczem. Na rynku dostępne są również folie PPF ze zdolnością samoregeneracji. Uszkodzenia powierzchni można usunąć przez ogrzewanie danej powierzchni. Trwałość tego zabezpieczenia to nawet kilkanaście lat.

Letnie warunki są wbrew pozorom bardzo wymagające dla utrzymania lakieru samochodowego w idealnym stanie. Dlatego tak ważne jest regularne mycie auta oraz odpowiednie zabezpieczanie jego powierzchni. W celu uzyskania najlepszej ochrony powinieneś:

 • Chronić przed ekspozycją na słońce.
 • Regularnie myć auto, stosując wysokiej klasy szampony i akcesoria do mycia samochodu.
 • Zabezpieczać powierzchnię lakieru przy użyciu wosku, powłoki ochronnej lub specjalnej folii.

Dzięki temu karoseria Twojego auta zyska optymalną ochronę i zachowa piękny, głęboki kolor niezależnie od warunków pogodowych.

Poradnik o letniej pielęgnacji samochodów