Jak używać miernika grubości lakieru? Sposób działania i interpretacja wyników

Jak używać miernika grubości lakieru? Sposób działania i interpretacja wyników

Pomiar grubości lakieru jest jednym z istotnych elementów oceny stanu technicznego pojazdu. Jak zrobić to dobrze? Do dokładnej weryfikacji jakości blacharki potrzebny Ci będzie sprawdzony miernik grubości lakieru. To jednak nie wszystko. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek dotyczących samego pomiaru.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak działa miernik grubości lakieru?
 • Jak prawidłowo używać miernika grubości lakieru?
 • Interpretacja wyników – co mówią o stanie lakieru i karoserii?
 • Typowe wartości grubości lakieru – co jest normą?
 • Jakie nieprawidłowości można wykryć za pomocą miernika?

Poradnik na temat mierników lakieru

Jak działa miernik grubości lakieru?

Wybierając miernik grubości lakieru, możesz zdecydować się na urządzenie magnetyczne lub elektroniczne. Tańszy miernik magnetyczny jest wyposażony w magnetyczną końcówkę oraz skalę prezentującą siłę, z jaką magnes przylega do powierzchni lakieru. To urządzenie bardzo proste w swej budowie, ale niestety również niedokładne. Dlatego lepszym wyborem będzie miernik elektroniczny, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Oto jego najważniejsze cechy:

 • pomiar możesz wykonywać na różnych powierzchniach jak aluminium czy stal,
 • obsługa miernika jest bardzo intuicyjna dzięki dedykowanej aplikacji obsługiwanej przez smartfon lub smartwatch
 • dokładność pomiaru jest większa niż w przypadku miernika magnetycznego.

Miernik Lakieru

Oczywiście wiele zależy od jakości wybranego urządzenia. Na rynku dostępne są narzędzia diagnostyczne wyposażone w:

 • Płaską głowicę

Najlepiej sprawdza się na równych powierzchniach. Przy wyprofilowanych elementach karoserii dokładność pomiaru jest dużo niższa. Płaska głowica dużo szybciej ulega zabrudzeniu. W efekcie kontrola jakości lakieru staje się mniej precyzyjna.

 • Kulistą głowicę

Tego typu końcówka nie ulega tak łatwo zabrudzeniu. Dodatkowo ułatwia pomiar grubości lakieru na zaokrąglonych powierzchniach karoserii.

 • Sondę połączoną za pomocą kabla

Urządzenie obsługujesz obiema rękami, co niweluje drgania w czasie pomiaru. Miernik jest wyposażony w kulistą końcówkę.

 • Ruchomą głowicę

Taka końcówka najlepiej niweluje drgania. Ponadto umożliwia precyzyjny pomiar lakieru na wyprofilowanych elementach.

Odpowiednie używanie miernika ma duży wpływ na dokładność pomiaru. Dlatego diagnostyka samochodu powinna przebiegać bez pośpiechu.

Pomiar Lakieru Miernikiem Nexdiag

Jak prawidłowo używać miernika grubości lakieru?

Diagnostyka samochodu pod kątem grubości lakieru wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad:

 • Sprawdź czystość karoserii. Wszelkie zabrudzenia mogą zawyżać wynik pomiaru.
 • Zweryfikuj elementy, których uszkodzenie może świadczyć o poważnym wypadku samochodu. Gruba warstwa lakieru na dachu wskazuje, że auto ma za sobą dachowanie. O poważnym uszkodzeniu może świadczyć także negatywna ocena stanu lakieru na słupkach.

Pamiętaj, że drzwi czy błotnik można wymienić na nowe. Pomiar grubości lakieru na tych elementach nie daje 100% pewności, że auto jest bezwypadkowe.

 • Skontroluj grubość lakieru na progach. To elementy auta, które łatwo korodują. W efekcie są często naprawiane. Jeśli miernik grubości lakieru wskaże duży wynik, to oznacza nie najlepszy stan pojazdu.
 • Sprawdź najbardziej narażone na korozję elementy w tym błotniki, zderzaki, drzwi, maskę oraz klapę bagażnika. Pamiętaj przy tym, że większa od standardowej grubość lakieru w tych miejscach wcale nie musi oznaczać poważnego wypadku. Powodem może być zwykła szkoda parkingowa.

Pomiar grubości lakieru wykonuj w kilkunastu różnych punktach danego elementu. Kontrolując tylko jedno miejsce, zmniejszasz „szanse” na wykrycie potencjalnych napraw blacharsko-lakierniczych. Prawidłowe używanie miernika zwiększa rzetelność pomiaru.

Interpretacja Wyników Pomiaru Lakieru

Interpretacja wyników – co mówią o stanie lakieru i karoserii?

Wiele osób zakłada, że pomiar grubości lakieru wskazujący poniżej 200 mikronów to gwarancja oryginalności danego elementu. Nie jest to do końca prawdą. Interpretacja wyników miernika powinna uwzględniać więcej zmiennych.

Zwróć szczególną uwagę na następujące sytuacje:

 • Grubość lakieru elementu po prawej stronie ma 80 mikronów, a tego samego elementu po lewej stronie 180 mikronów. W teorii oba mieszczą się w zakładanym limicie 200 mikronów. W praktyce element po lewej stronie prawdopodobnie był powtórnie lakierowany. Grubość lakieru jest w tym miejscu dwukrotnie większa od elementu z prawej strony.
 • Grubość lakieru jednego elementu jest wyraźnie mniejsza od pozostałych. To sugeruje, że uszkodzenie tej części zostało usunięte przez polerowanie wierzchniej warstwy lakieru.

Nexdiag Miernik lakieru

Ocena stanu lakieru to złożony proces. Nie kieruj się wyłącznie granicą 200 mikronów, ponieważ może Ci umknąć wiele nieprawidłowości.

Czy wiesz, że niejednokrotnie auto opuszczające fabrykę ma na niektórych elementach podwójną warstwę lakieru? Dzieje się tak, jeśli kontroler jakości wykryje uszkodzenia na danym elemencie. W takiej sytuacji jest on powtórnie malowany. Podwójna warstwa lakieru wcale nie świadczy o poważnym uszkodzeniu. Najczęściej jest to efekt naprawy po zwykłym przetarciu lub zarysowaniu. Takie szkody parkingowe są tak naprawdę codziennością. Dlatego interpretacja wyników miernika powinna uwzględniać powyższe zmienne.

Typowe wartości grubości lakieru – co jest normą?

Lakier samochody składa się z następujących warstw:

 • ocynk,
 • podkład,
 • kolor,
 • warstwa lakieru bezbarwnego.

Właściwa interpretacja wyników miernika jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy poznasz fabryczną grubość lakieru w danym modelu auta. Pamiętaj, że pojazdy mogą różnić się w tym zakresie w zależności od kraju, w którym zostały wyprodukowane. Fabryczna grubość lakieru wynosi:

 • od 80 do 100 mikronów dla samochodów azjatyckich,
 • od 120 do 150 mikronów dla samochodów europejskich.

Dla pojazdów europejskich wyprodukowanych po 2007 roku powinieneś przyjąć normę na poziomie 120 mikronów. Wynika to z faktu stosowania przez producentów lakierów wodnych.

Oryginalna grubość lakieru może być różna w zależności od charakterystyki samego preparatu. Lakier metalik jest zazwyczaj nieco grubszy od standardowego. Tak jest na przykład w autach marki Skoda. Wyjściowa grubość lakieru wynosi w ich przypadku 180 mikronów. Na elementach pomalowanych lakierem akrylowym pozbawionym warstwy bezbarwnej kontrola jakości lakieru wykaże 80-100 mikronów.

Na różnych elementach pojazdu grubość lakieru może być inna. Na słupkach jest zazwyczaj 30-60% większa niż na drzwiach. Twoją czujność powinna wzbudzić sytuacja, kiedy grubość lakierów na dwóch symetrycznie położonych elementach jest różna (drzwi prawe/lewe).

Jakie nieprawidłowości można wykryć za pomocą miernika?

Używanie miernika pozwala zweryfikować czy i w jakim zakresie były naprawiane dane elementy. Grubość powłoki lakieru w przedziale 350-500 mikronów wskazuje, że sprawdzana część była szpachlowana. Im wyższy wynik pomiaru, tym większa ilość szpachli, a zatem i zakres uszkodzenia danego elementu. Duża ilość szpachli może także wskazywać nie nieprofesjonalnie wykonaną naprawę.

Aktualnie technologia naprawy elementów karoserii jest bardzo rozwinięta. Specjalistyczny sprzęt pomaga przywrócić pierwotny kształt blachy. Dzięki temu użycie szpachli jest ograniczone do minimum. Jeśli miernik grubości lakieru wskaże wartość na poziomie 1000 mikronów, to powinieneś poważnie zastanowić się nad zakupem takiego auta.

Podsumowanie

Pomiar grubości lakieru pozwala zweryfikować bezwypadkowość danego pojazdu. Aby przeprowadzić kontrolę w sposób miarodajny, powinieneś przestrzegać następujących zasad:

 • Wybierz dobrej jakości miernik z ruchomą/kulistą sondą.
 • Sprawdź fabryczną grubość lakieru przewidzianą przez producenta dla danego modelu auta.
 • Kontroluj każdy element nawet w kilkunastu miejscach.
 • Porównuj wyniki pomiędzy elementami symetrycznymi względem siebie.

Dzięki stosowaniu tych reguł do minimum ograniczysz ryzyko pomyłki i przeoczenia istotnych usterek karoserii wpływających na wartość pojazdu.

Koniec poradnika na temat mierników lakieru