Czym jest i jak działa powłoka hydrofobowa? Praktyczne zastosowanie w pielęgnacji aut

Czym jest i jak działa powłoka hydrofobowa? Praktyczne zastosowanie w pielęgnacji aut

Czym jest i jak działa powłoka hydrofobowa? Praktyczne zastosowanie w pielęgnacji aut

Woda, wilgoć oraz wszelkie zabrudzenia spotykane na drodze to zestaw 3 czynników, które na co dzień ingerują w Twój lakier samochodowy. Jeśli zminimalizujesz ich szkodliwy wpływ, to karoseria Twojego samochodu będzie się pięknie prezentować i zachowa idealny stan przez długie lata. Możesz to zrobić na 2 sposoby: inwestycja niemałych pieniądzy w profesjonalne zabiegi detailingowe lub samodzielna aplikacja powłoki hydrofobowej. W tym poradniku zgłębimy tajniki tej drugiej, tańszej opcji na zadbany lakier. Wystarczy wyposażyć się w preparat za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych oraz regularnie wykonywać proste zabiegi pielęgnacyjne. Aplikacja powłoki hydrofobowej ochroni Twój lakier przed wodą, wilgocią i zabrudzeniami. Poznaj techniczne aspekty technologii hydrofobowej stosowanej w motoryzacji oraz praktyczne sposoby na wykorzystanie jej wspaniałych właściwości. Dzięki zdobytej tutaj wiedzy oszczędzisz trochę pieniędzy na pielęgnacji lakieru i uzyskasz 3 funkcjonalne korzyści. Zapraszamy!

Definicja i mechanizm działania powłok hydrofobowych – Krótka powtórka z chemii

Technologia hydrofobowa w motoryzacji opiera się na oddziaływaniu sił powierzchniowych. Powłoka hydrofobowa sprawia, że wiązania między wodą a lakierem są bardzo osłabione. Dzięki temu woda po spotkaniu z karoserią nie formuje się w nierównomierne tafle. Słabe wiązania powierzchniowe powodują, że woda od razu rozdziela się na kropelki i w takiej formie szuka jak najszybszej drogi ucieczki z lakieru, który wręcz odpycha wszelką wilgoć. Taka ochrona karoserii samochodu to najprostszy sposób na skuteczną konserwację zapewniającą wspaniałe i nieoczywiste korzyści dla Twojego lakieru oraz portfela. 

Powłoka hydrofobowa to niewidzialna ochrona o mikroskopijnej grubości, która zapewnia właściwości widoczne na pierwszy rzut oka. Jej zastosowanie sprawia, że Twój lakier, szyby lub inny element odpycha od siebie cząsteczki wody. Zauważysz to po opadach deszczu, kiedy woda w formie pojedynczych kropelek osiądzie na płaskich powierzchniach karoserii Twojego samochodu. Podobnie hydrofobowość możesz zobaczyć podczas wizyty na myjni bezdotykowej - woda będzie błyskawicznie zrzucana z powierzchni lakieru. Zadaniem hydrofobowości w pielęgnacji aut jest stworzenie odpychającej bariery między wodą a karoserią, która znacząco utrudnia brudzenie się samochodu i ułatwia jego mycie.

Poniższe zdjęcie prezentuje efekt "kropelkowania", czyli odpychania wody z karoserii samochodu. W tym przypadku na lakier i szyby nałożono Szybki Wosk w Sprayu. Powłoka hydrofobowa

3 korzyści z używania powłok hydrofobowych w pielęgnacji i ochronie samochodów

1. Powłoka hydrofobowa sprawia, że samochód znacznie mniej się brudzi

Wyżej opisane oddziaływania sił powierzchniowych, które powodują odpychanie wody, działają również na mikrozanieczyszczenia. Dzięki temu na Twoim samochodzie nie będzie zbierał się kurz i brud wymuszający regularne mycie pojazdu. Pojazd łapie znacznie mniej filmu drogowego kiedy na jego karoserii nałożona jest powłoka hydrofobowa. To znacznie podnosi komfort użytkowania pojazdu oraz codziennej pielęgnacji, na której zaoszczędzisz mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy. 

2. Ochrona karoserii samochodu ułatwia utrzymywanie czystości lakieru i zmniejsza wydatki związane z jego pielęgnacją.

Podstawowe preparaty zapewniające stworzenie ochronnej powłoki hydrfobowej to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Po zastosowaniu wosku w płynie lub sprayu lakier na Twoim samochodzie będzie wolniej się brudził oraz stanie się znacznie łatwiejszy w myciu. Jeżeli myjesz samochód na myjni bezdotykowej to zwyczajnie będziesz ją odwiedzał rzadziej, przez co zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Kolejnym plusem jest fakt, że rezultaty mycia myjką ciśnieniową będą znacznie lepsze. Nawet długozalegający brud odchodzi łatwo z lakieru na którym zaaplikowano wosk lub inną powłokę hydrofobową.

3. Powłoka hydrofobowa podnosi odporność Twojego samochodu na korozję

Woda i wilgoć jest odpychana z karoserii samochodu dzięki czemu minimalizuje ryzyko powstania korozji. Od chwili aplikacji powłoki hydrofobowej woda, oraz szkodliwe substancje w niej zawarte będą musiały przedrzeć się przez dodatkową ochronę. Taki układ zmniejsza możliwość powstania mikrouszkodzeń i korozji do minimum. Zapobieganie jest najłatwiejszym sposobem na oszczędności przy naprawach lakierniczych.

Przy okazji należy pamiętać, że równocześnie z dbaniem o widoczną część karoserii należy również pielęgnować jej ukryte elementy. W naszej ofercie znajdziesz środki do konserwacji samochodu, które w połączeniu z powłoką hydrofobową będą stanowić odpowiednią ochronę przed rdzą. 

4. Powłoka hydrofobowa podnosi bezpieczeństwo jazdy.

Popularne "niewidzialne wycieraczki", czyli powłoki hydrofobowe aplikowane na szyby są w stanie podnieść bezpieczeństwo jazdy. Preparaty tego typu działają w taki sposób, że zrzucają wodę podczas osiągnięcia odpowiedniej prędkości jazdy. Niewidzialna wycieraczka zwiększa przejrzystość szyby i zapewnia lepsze bezpieczeństwo na drodze.

Aplikacja niewidzialnej wycieraczki

Jak wygląda proces aplikacji powłok hydrofobowych na karoserię samochodową? Wybór należy do Ciebie

Technologia hydrofobowa w motoryzacji cały czas się rozwija. Obecnie masz do wyboru 4 różne możliwości na stworzenie powłoki hydrofobowej, czyli:

  • powłoka polimerowa, ceramiczna, kwarcowa

  • folia PPF z właściwościami hydrofobowymi,

  • niewidzialna wycieraczka - powłoki hydrofobowe na szyby
  • quick detailery i szybkie woski w sprayu
  • woski samochodowe.

Wybór należy do Ciebie. Natomiast z doświadczenia wiemy, że nasi klienci najczęściej decydują się na ostatnią opcję. Woski samochodowe są szczególnie popularne ze względu na uniwersalne właściwości. Poza wyżej wspomnianymi zaletami wosk zapewnia również wydobycie pięknego koloru i połysku z lakieru. Ponadto jest bardzo prosty w użyciu. Wszystkie woski samochodowe znajdujące się w naszej ofercie są wyposażone w instrukcję obsługi, dzięki której z łatwością wykonasz zabieg i osiągniesz piękne rezultaty. Kliknij link, wybierz interesujący Cię wosk i sprawdź sam!

Czym jest i jak działa powłoka hydrofobowa? Podsumowanie

Inwestycja w powłokę hydrofobową to najprostszy sposób na ochronę karoserii samochodu przed czynnikami powodującymi korozję. Dzięki niej Twój pojazd będzie:

  • znacznie wolniej się brudził,

  • łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu czystości,

  • odporny na mikrouszkodzenia i korozję.

Żaden inny zabieg kosztujący kilkadziesiąt złotych nie zapewni Ci takich właściwości. Dobierz środek do konserwacji samochodu oraz wosk samochodowy z naszej oferty i do dzieła! Pamiętaj, że w razie trudności z wyborem produktów możesz się z nami skontaktować. Dane kontaktowe znajdziesz na samym dole strony. Zapraszamy!