Lakiery samochodowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Lakiery samochodowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Z tego wpisu dowiesz się:

samodzielna naprawa lakieru samochodowego

Naprawy lakiernicze - samodzielnie czy u specjalisty?

Drobne uszkodzenia karoserii przytrafiają się każdemu kierowcy, bez względu na poziom ostrożności i doświadczenia. Na parkingach notorycznie zdarzają się przytarcia lub uderzenia drzwiami, podczas jazdy spod kół wypadają ostre kamyki lub drobinki żwiru... Wszystko to często kończy się ryskami lub odpryskami lakieru. Każde z takich naruszeń, choćby najbardziej niepozorne, może spowodować większe szkody: odsłonięta blacha prędzej czy później zacznie korodować, a obszar uszkodzenia powiększy się.

samodzielne-naprawy-lakiernicze

Ubytki lakieru najlepiej usuwać więc na bieżąco. Trudno byłoby jednak jeździć do warsztatu lakierniczego z każdą drobnostką - zabiera to czas, generuje koszty i pozostawia właściciela auta na dłuższy czas bez środka lokomocji.

Na szczęście wiele podstawowych napraw można wykonać samodzielnie, i warto nauczyć się to robić: w sklepie e-lakiernik znajdziesz szeroką gamę lakierów samochodowychlakiery samochodowe e-lakiernik.net i akcesoriów do ich aplikacji, które są bardzo skuteczne, a przy tym łatwe w użyciu.

lakiery samochodowe do domowego warsztatu

Jakie naprawy lakiernicze warto wykonywać samodzielnie?

Najdrobniejsze ubytki i rysy łatwo zamaskujesz lakierem-zaprawką, sprzedawanym w zestawie z wygodnymi pędzelkami (alternatywnie możesz posłużyć się patyczkami do zaprawek lub lakierem w długopisie). Produkty tego typu łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją i szybko schną, dlatego praca z nimi nie sprawi problemu nawet niedoświadczonym osobom.

Uszkodzenia można także skutecznie usunąć za pomocą lakieru w sprayu. Dotyczy to zarówno malowania odsłoniętej blachy, jak i ostatniego etapu naprawy wgnieceń lub dziur w karoserii. Lakiery samochodowe w aerozolu nadają się również do zamaskowania większych usterek – np. na zderzaku – pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać Ci różnica odcieni fabrycznego i uzupełnienia lakieru.

Po farbę w sprayu sięgnij także wtedy, gdy chcesz w całości przemalować któryś z niewielkich elementów pojazdu: atrapę chłodnicy, boczne lusterka, kołpaki itd.

Kiedy oddać auto do lakiernika?

Samodzielne korekty lakieru za pomocą farby w sprayu służą przede wszystkim zamaskowaniu ubytku i zabezpieczeniu blachy przed korozją. Musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie przywrócić lakieru do stanu sprzed usterki, a kolor naniesionej farby będzie zauważalnie odcinać się od fabrycznej barwy lakieru.

lakiery-samochowe-kiedy-oddac-auto-do-lakiernika

Im większa jest odnawiana powierzchnia, tym trudniej o zadowalający efekt – lakier w sprayu ma uproszczoną formułę, a podczas aplikacji nie rozprowadza się równomiernie. Jeśli chcesz polakierować dużą powierzchnię – np. cały zderzak lub błotniki – i zależy Ci na wysokiej estetyce, oddaj pojazd w ręce fachowców.

rodzaje lakierów samochodowych

Rodzaje lakierów samochodowych

Wybór odpowiedniego lakieru samochodowego zależy od kilku czynnników, w tym wymiarów i materiału naprawianej powierzchni, odcienia lakieru fabrycznego, a nawet marki samochodu. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział preparatów o najszerszym zastosowaniu w amatorskich naprawach lakierniczych.

Podział lakierów samochodowych pod względem sposobu aplikacji

lakier-zaprawka-e-lakiernik

1. Lakier zaprawka

“Pogotowie ratunkowe” dla Twojej karoserii: za pomocą zaprawki szybko i wygodnie skorygujesz drobne mankamenty lakieru. Zaprawki w naszym sklepie mieszamy na indywidualne zamówienie klienta; to daje Ci pewność, że kolor i wykończenie otrzymanego produktu będą w pełni zgodne z lakierem Twojego samochodu. Preparat jest bardzo prosty w użyciu - wystarczy odtłuścić i osuszyć wybrany obszar, nanieść zaprawkę odpowiednio dobranym aplikatorem i wykończyć lakierem bezbarwnym.

2. Lakier samochodowy w sprayu

Najbardziej uniwersalny i najczęściej wybierany rodzaj lakieru samochodowego do samodzielnych napraw. Powód? Niemal od razu nasuwa się tu argument ekonomiczny: ceny lakierów w sprayu zaczynają się już od 20-30 zł, a koszt zakupu pełnego zestawu z akcesoriami do lakierowania – np. zestawu naprawczego premium e-lakiernik – wciąż zamyka się w dwucyfrowej kwocie.

Pracując samodzielnie oszczędzasz także czas: aby wykonać cały zabieg, wystarczy Ci kilka godzin. Zarówno przygotowanie powierzchni pod lakier - oczyszczenie naprawianej powierzchni i zabezpieczenie jej neutralizatorem rdzy - jak i samo lakierowanie nie powinny sprawić problemu nawet osobom początkującym. 

Aby jak najbardziej ułatwić Ci pracę, przygotowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek dotyczących lakierowania samochodu sprayem w puszcejak stosować lakier w sprayu porady.

e-lakiernik-uchwyt-do-aerozoli

Lakier w puszce można aplikować także za pomocą pistoletu. Przyrząd ten równomiernie rozprowadza preparat, ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i malowanie większych powierzchni. Pistolet przyda Ci się także w wielu innych czynnościach, nie tylko tych związanych z pielęgnacją samochodu - możesz zastosować go np. do znakowania drzew czy dekoracyjnego malowania.

lakiery samochodowe efekty

Podział lakierów samochodowych ze względu na efekt wykończenia

1. Lakier bazowy

Po naniesieniu na karoserię tworzy gładką, twardą warstwę o jednolitym kolorze i wyraźnym połysku. Lakier łatwo się rozprowadza, a część dostępnych na rynku preparatów nie wymaga wykończenia lakierem bezbarwnym. 

2. Lakiery efektowe

Lakiery z tej grupy nadają malowanej powierzchni wielowymiarowego połysku, a jej odcień zmienia się w oku patrzącego w zależności od kąta widzenia, światła, kąta padania promieni słonecznych itd. Najpopularniejsze w tej grupie są następujące wykończenia:

2a. Lakier metalik

 uzyskiwany poprzez dodanie pyłu aluminiowego do podstawowego lakieru; ostateczny efekt różni się w zależności od rozmiaru, kształtu i użytej ilości drobinek.

2b. Lakier perła

Baza zmieszana z miką o właściwościach pryzmatycznych lub syntetycznymi drobinkami aluminium. Na skutek rozszczepienia światła drobinki nabierają różnobarwnego połysku o zmiennym odcieniu (zależy, pod jakim kątem patrzymy).

Drobinki metaliczne i perłowe można stosować osobno lub mieszać, zmiana ich proporcji pozwala na uzyskanie różnorodnych odcieni i efektów. Lakiery w e-lakiernik.net mieszamy na indywidualne zamówienie, dlatego przy zakupach u nas otrzymasz lakier w kolorze i wykończeniu idealnie dopasowanym do Twojego auta.

3. Lakier bezbarwny

Kilka słów należy poświęcić także lakierom bezbarwnym, nakładanym po wyschnięciu ostatniej warstwy bazy. Preparat utrwala właściwy kolor i dodaje mu estetycznego blasku, a ponadto wzmacnia lakierowaną powierzchnię, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem chemikaliów i warunków atmosferycznych.

Lakiery bezbarwne dostępne w naszym sklepie nadają się do stosowania na różnorodnych powierzchniach - możesz aplikować jena przedmioty metalowe, drewniane, szklane, tworzywa sztuczne.

Lakiery samochodowe specjalne

1. Guma w sprayu

Plastyczna farba pokrywająca malowaną powierzchnię warstwą gumy, która po wyschnięciu można zdjąć mechanicznie jak foliową powłokę. Stosowana do szybkiej zmiany koloru elementów takich, jak felgi, spojlery czy lusterka, a także do zabezpieczenia karoserii przed zarysowaniami i odpryskami.

Użycie gumy w sprayu to dobry sposób, by często zmieniać malowanie samochodu i odświeżać jego wygląd bez dużych nakładów finansowych i czasowych. Forma sprayu ddatkowo ułatwia pracę z preparatem.

ranal-tank-powloka-uretanowa

2. Powłoka uretanowa

Dwuskładnikowa emalia do prac wykończeniowych z charakterystyczną teksturą, zaprojektowana do użytku w tylnej przestrzeni ładunkowej pick-upów, busów itd. Stosowana także jako tuning finish w pojazdach każdego innego typu, gdzie liczy się estetyka i odporność na zarysowania.