Zmiana koloru elementów karoserii w kilka minut. Jak działa i kiedy warto zastosować gumę w sprayu?

Zmiana koloru elementów karoserii w kilka minut. Jak działa i kiedy warto zastosować gumę w sprayu?

Jednym z zadań, które pełnić musi samochód, motocykl bądź inny pojazd, jest dawanie radości z jazdy. To, jak się z niej wywiązuje, zależy między innymi od wyglądu karoserii. Można go łatwo dostosować do własnych potrzeb, gustów czy zapatrywań, stosując gumę w sprayu.

Czym jest guma w sprayu i do czego służy?

Guma i folia w sprayuGuma w Sprayu (dwa określenia tego samego środka) jest produktem służącym do relatywnie trwałej zmiany koloru czy to elementów karoserii samochodowej, czy to innych przedmiotów, np. dekoracji w domu. Stanowi ona ideale rozwiązanie dla wszystkich osób, które zamierzają przy względnia niewielkim nakładzie czasu i pracy w efektywny sposób zmodyfikować wygląd dowolnej powierzchni. Ten specyficzny rodzaj farby w sprayuFarby w sprayu cieszy się rosnącą popularnością wśród amatorów tuningu motoryzacyjnego i wykorzystywany jest do zmieniania koloru felg, spojlerów czy lusterek. Dzięki temu produktowi i stosunkowo niewielkiemu wysiłkowi, samochód może całkowicie zmienić swoje oblicze. Gumy i folii w sprayu warto też użyć do odnowienia swoich czterech ścian - można ją stosować na wiele rodzajów powierzchni (np. metal, plastik, drewno), dzięki czemu świetnie nadaje się do poprawy wyglądu elementów ozdobnych w gospodarstwie domowym.

Instrukcja aplikacji gumy w sprayu na elementy karoserii

Instrukcja aplikacji gumy w sprayu na elementy karoserii

Popularność gumy w sprayu do metalu wśród pasjonatów tuningu wynika z jej licznych zalet. Jest ona bardzo łatwa w aplikacji, lakierowany element wymaga tylko minimalnego przygotowania, a pracę renowacyjną wykonać możemy w domu, ogrodzie czy garażu. Jest ona również odporna na liczne zabrudzenia czy myjnie automatyczne, zaś rysy w jej powierzchni wystarczy po prostu zamalować. 

Aby dobrze położyć gumę w sprayu, należy tylko przestrzegać kilku zasad:

1) Podczas pracy w zamkniętym pomieszczeniu zadbać trzeba o jego odpowiednią wentylację i środki ochrony dróg oddechowych. Najlepiej wykorzystać w tym celu maskę lakierniczą z filtrami węglowymi. Z kolei aplikowanie produktu na świeżym powietrzu należy wykonywać w możliwie bezwietrzną pogodę. 

2) Element przeznaczony do lakierowania trzeba dokładnie umyć przy użyciu standardowych środków czyszczących. Jeśli korodował, powinniśmy usunąć wszelkie pozostałości luźnej rdzy i pokryć element neutralizatorem korozji.

3) Powierzchnia musi być dokładnie odtłuszczona przy użyciu dowolnego zmywacza silikonowego lub benzyny ekstrakcyjnej.

Odtłuszczanie elementu przed nałożeniem gumy w sprayu.

4) Elementy sąsiadujące z tym, który chcemy polakierować, trzeba zabezpieczyć taśmą lakierniczą i papierem bądź folią ochronną. 

Maskowanie elementów przed nakładaniem gumy w sprayu.

5) Teraz należy nałożyć przynajmniej pięć cienkich warstw gumy w sprayu, za każdym razem zmieniając kierunek natrysku. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami powinniśmy odczekać 3 do 5 minut w temperaturze pokojowej. Finalna powłoka folii w sprayu powinna być na tyle gruba, aby w przyszłości można ją było bezproblemowo ściągnąć.

Aplikowanie gumy w sprayu.

6) Niezwłocznie po nałożeniu ostatniej warstwy preparatu trzeba zdjąć materiały zastosowane do maskowania powierzchni. Guma w sprayu będzie całkowicie sucha już po około dwóch godzinach w temperaturze pokojowej.

Ściąganie materiałów maskujących z lakierowanego elementu.

7) Jeśli chcemy zdjąć powłokę gumy, wystarczy poluzować ją na jednym z końców i zerwać płatami.

Usuwanie gumy w sprayu z elementu.

Kiedy warto rozważyć zastosowanie gumy w sprayu na swoim aucie?

Użycie gumy w sprayu jest doskonałym pomysłem, kiedy chcemy przeprowadzić delikatny tuning wizualny naszego samochodu, zmieniając kolor felg, spojlerów czy lusterek. Modyfikacje te wydają się mieć niewielki zakres, w praktyce jednak mogą przynieść wspaniały efekt wizualny, nadając autu mnóstwo indywidualnego stylu. Zmiana barwy lusterek wraz ze spojlerem i felgami przynosi bardzo ciekawe efekty tuningowe. Sprawią one, że nasz samochód będzie przyciągał wzrok innych kierowców, a nam da poczucie frajdy poruszania się pojazdem idealnie dostosowanym do naszych gustów, wyrażającym nasz charakter. Dla przykładu, wystarczy nałożyć wyróżniającą się kolorystyczne gumę w sprayu na felgi, lusterka bądź dokładkę do zderzaka, a nawet zwykły miejski samochód wyglądać może jak wojownik szos.

Jak przygotować samochód do aplikacji gumy w sprayu?

Jak wspomniano wyżej, przygotowanie samochodu do nałożenia gumy w sprayu nie wymaga ponadprzeciętnych przygotowań. Warto pamiętać, że felgi możemy lakierować na pojeździe lub je ściągnąć. Istnieje też możliwość demontażu lusterek bądź spojlera przed nałożeniem gumy. Jest to opcja bardzo wygodna dla osób, które boją się, że lakierując wspomniane elementy, niechcący zabrudzą lub uszkodzą resztę karoserii.

Porady dotyczące pielęgnacji i usuwania gumy w sprayu z karoserii

Guma/folia w sprayu jest, po wyschnięciu, stosunkowo odporna; przykładowo, na felgach utrzymać się może nawet przez kilka lat. Niemniej, wymaga określonych zasad pielęgnacji. Podczas mycia samochodu na myjni bezdotykowej lub korzystania z domowej myjki ciśnieniowej, należy zachować bezpieczną odległość przy spłukiwaniu dyszą. Do czyszczenia pokrytych tym produktem elementów nie powinniśmy też uważać silnych środków chemicznych, gdyż mogłyby one uszkodzić powłokę gumy. Jeśli polakierowaliśmy nią elementy plastikowe, takie jak lusterka czy spojler, wystarczy przestrzegać zasad uważnego mycia i nie dopuścić do zerwania powłoki przez wodę pod ciśnieniem.

Jeżeli z różnych przyczyn chcemy usunąć gumę, nie musimy w tym celu podejmować żadnych kosztownych czynności. Prawidłowo nałożony preparat wystarczy po prostu poluzować na jednym końcu elementu, a potem zrywać go płatami.

Ogólnie rzecz biorąc, guma i folia w sprayu to świetny produkt, przy pomocy którego możemy wspaniale zmodyfikować wizualnie nasz samochód.

Zakończenie poradnika o stosowaniu gumy w sprayu.