Przewodnik po maskach przeciwpyłowych

Przewodnik po maskach przeciwpyłowych

przewodnik po maskach ochronnych

 

Przewodnik po maskach lakierniczych

Maska przeciwpyłowa to podstawowy sprzęt ochronny, z jakiego powinien korzystać każdy mający kontakt z lakierami samochodowymi. Bez względu na to, czy jest specjalistą, pracującym na przykład w warsztacie samochodowym, czy amatorem, samodzielnie naprawiającym swój pojazd. Maska z filtrem węglowym  to jeden z najbardziej cenionych produktów wśród zawodowych lakierników i wśród amatorów. Jej zalety to gwarancja bezpieczeństwa, wygoda, wysoka jakość wykonania, łatwa obsługa, trwałość i szeroka funkcjonalność dzięki możliwości stosowania wielu filtrów.  

 

Czego dowiesz się z artykułu o maskach ochronnych 3M?

 1. Prezentacja marki
 2. Co wyróżnia maski ochronne przeciwpyłowe?
 3. Charakterystyka półmasek ochronnych serii 6000
 4. Charakterystyka półmasek do lakierowania serii 7500
 5. Porównanie masek lakierniczych  6000 vs 7500
 6. Filtry do maski przeciwpyłowej - dobór odpowiednich pochłaniaczy
 7. Dlaczego należy korzystać z masek ochronnych przeciwpyłowych?

Maski przeciwpyłowe - światowy lider profesjonalnej ochrony dróg oddechowych

3M to znany na całym świecie, amerykański koncern, działający od 1902 roku i zatrudniający prawie 100 tys. pracowników. W ofercie korporacji, która specjalizuje się w produkcji wyrobów najwyższej jakości (środków ochrony, materiałów pomocniczych, taśm samoprzylepnych, opatrunków, materiałów ściernych i wielu innych), znaleźć można maski ochronne 3M przeznaczone dla lakierników. System ochrony dróg oddechowych uwzględniający szeroką paletę filtrów do masek przeciwpyłowych stanowi najbardziej popularne rozwiązanie na całym świecie: 

maska 3m 6200 + filtr 6051

 

Maski lakiernicze przeciwpyłowe

Maska ochronna do malowania - co ją wyróżnia?

 • Każda maska i półmaska do lakierowania firmy 3m wyposażona jest w uniwersalne złącza bagnetowe. Zastosowanie jednego typu złącza miało na celu zapewnienie prostoty montażu oraz jak największej kompatybilności pomiędzy poszczególnymi produktami firmy 3M. Złącze bagnetowe pozwala na montowanie różnych filtrów i pochłaniaczy 3M do jednego modelu maski albo półmaski.

Korzystanie ze złącza bagnetowego jest bardzo proste. W maskach oraz w filtrach znajdują się otwory w kształcie trapezów. Aby zamontować filtr, należy dopasować go do trapezu w masce albo półmasce, wsunąć delikatnie i przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara o kąt 90 stopni. Jeśli chcemy zdemontować filtr i zastosować nowy, wystarczy znów docisnąć lekko filtr i przekręcić go o kąt 90 stopni przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

 • Maski przeciwpyłowe produkowane są z trwałych materiałów. Nie zapomniano również o jak najlepszej ergonomii, która pozwala na długotrwałą pracę bez dyskomfortu.
 • Każda maska malarska 3m współpracuje z różnymi rodzajami filtrów. Dzięki temu półmaskę lakierniczą można dostosować do wielu specyficznych wymagań - ochrony przed parami, gazami i pyłami.
  Przykład konserwacja podwozia po zimie: Pracownik stolarni pracujący przy szlifowaniu zakupi maskę z filtrem o oznaczeniu 6035 (pochłaniacz przeciwpyłowy). Lakiernik pracujący w serwisie blacharskim zakupi maskę z filtrem węglowym 6051.

Maski przeciwpyłowe serii 6000 - wielokrotnego użytku

Półmaska 3M serii 6000 polerka rotacyjna evoxa hdr 200 i jej podstawowe cechy:

 • Półmaska  serii 6000 cechuje się dobrą trwałością.
 • Producent położył nacisk na zapewnienie komfortu, także w trakcie długotrwałej, wielogodzinnej pracy. Jednym z wyznaczników komfortu jest to, że maska jest bardzo lekka (część twarzowa wykonana została z lekkiego elastomeru). Maska waży zaledwie 82 gramy.
 • Maska  jest bardzo łatwa w zakładaniu.
 • Półmaska jest wyposażona w regulowane taśmy, aby można było dopasować ją indywidualnie do kształtu głowy. Ma też zawieszenie kołyskowe dla większego komfortu użytkownika.
 • Maska ochronna do malowania serii 6000 może współpracować z systemami zasilania powietrzem sprężonym (aparatami wężowymi).
 • W trakcie pracy można korzystać z szeregu filtrów do maski malarskiej, w zależności od rodzaju zagrożeń, z jakimi styka się lakiernik. Złącze bagnetowe 3M zapewnia możliwość bardzo szybkiego montażu filtrów, które chronią przed pyłami, parami i gazami.

Maska antypyłowa z filtrem serii 6000 ogranicza pole widzenia tylko w niewielkim stopniu. Półmaska wymaga niewielkiej konserwacji - co jakiś czas należy przeczyścić ją z wykorzystaniem jednorazowej chusteczki do dezynfekcji. 

Maska przeciwpyłowa producenta 3M dostępna jest w dwóch rozmiarach, aby łatwiej dopasować ją do użytkownika. Rozmiary kodowane są kolorami:

maska serii 6000

Półmaski do lakierowania serii 7500 - wielokrotnego użytku

Półmaska 3M serii 7500 polerka rotacyjna evoxa hdr 200 i jej podstawowe cechy:

 • Półmaska serii 7500 cechuje się bardzo wysoką trwałością, co przekłada się na długi okres jej użytkowania;
 • Producent położył nacisk na komfort użytkowania. Część twarzowa maski została wyprodukowana z lekkiego i miłego w dotyku silikonu;
 • Półmaska serii 7500 charakteryzuje się niewielkim ciężarem - waży 136 g;
 • Półmaska lakiernicza jest bardzo łatwa w zakładaniu;
 • W trakcie przerwy w pracy półmaskę można łatwo opuścić z twarzy, bez konieczności jej zdejmowania (funkcja Drop Down).
 • Producent zastosował wygodny system regulowanych taśm na głowę, aby można było dopasować maskę do indywidualnych preferencji;
 • Maska jest bardzo łatwa w czyszczeniu:
 • Półmaska serii 7500 zapewnia komfortowe oddychanie. Jest ona wyposażona w zawór Cool Flow. Zawór Cool Flow ma na celu poprawę jakości oddychania w wilgotnym środowisku i w gorącej temperaturze. Jedną z najczęstszych przyczyn dyskomfortu u użytkowników półmasek jest skupianie się ciepła wewnątrz maski. Zawór Cool Flow eliminuje to zjawisko. Wydychane przez użytkownika powietrze kierowane jest w dół.
 • Półmaska serii 7500 pozwala na wygodne korzystanie z modułowego systemu wymiennych filtrów. Do półmaski można montować wiele modeli filtrów, co znacząco zwiększa jej funkcjonalność i stopień ochrony użytkownika.
 • Maska ma niski profil, opracowany z myślą o zapewnieniu dobrego pola widzenia. Specjalna konstrukcja maski sprawia, że gogle lub okulary ochronne nie powinny parować w trakcie pracy.
 • Półmaska korzysta z dwóch filtrów, co ma również wpływ na komfort oddychania (zmniejszenie oporów oddechowych podczas pracy).

Półmaska serii 7500 dostępna jest w dwóch rozmiarach, oznaczonych kolorami:

maska serii 7500

różnice między maskami lakierniczymi

 

Półmaska przeciwpyłowa serii 6000 kontra półmaska ochronna serii 7500 - jakie są różnice?

 • Maska przeciwpyłowa serii 7500 cechuje się większym komfortem pracy i trwałością;
 • Półmaska serii 7500 wykonana jest z miękkiego silikonu, który jest bardziej wytrzymały i komfortowy od elastomeru zastosowanego w serii 6000;
 • Maska do lakierowania serii 7500 jest wyposażona w funkcję Drop Down (możliwość łatwego zsunięcia maski w trakcie przerwy, bez potrzeby zdejmowania);
 • Maska serii 7500 posiada zawór wydechowy Cool Flow (ułatwione oddychanie w środowisku mokrym i gorącym);
 • Półmaska do lakierowania serii 6000 jest odczuwalnie lżejsza;
 • Maska ochronna przeciwpyłowa serii 6000 jest również odczuwalnie tańsza.

 

filtry do masek serii 6000 i 7500

Filtry do masek przeciwpyłowych - dopasuj je do specyfiki pracy 

Sama maska lakiernicza to nie wszystko. Aby móc w pełni korzystać z jej możliwości, należy dobrać odpowiedni filtr.

 • Jak dobrać filtr? Należy wziąć pod uwagę zagrożenia, z jakimi użytkownik maski będzie miał do czynienia w pracy. Każdy filtr ma swoją specyfikę i chroni przed określonymi zagrożeniami.
 • System montażu bagnetowego pozwala na stosowanie w jednej masce różnych filtrów, o różnej specyfice ochrony. To sprawia, że jedna maska może być wykorzystywana do pracy w różnych warunkach.

Jaki filtr do maski przeciwpyłowej wybrać?

 • Filtr 6051 polerka rotacyjna evoxa hdr 200 - zapewnia ochronę przed gazami organicznymi (np. toluen, ksylen i prolan 2 -ol) i parami. Najczęściej stosowany filtr do maski  w lakiernictwie samochodowym.
 • Filtr 6035 polerka rotacyjna evoxa hdr 200 - filtr przeciwpyłowy, chroniący przed cząstkami stałymi i ciekłymi (parą wodną i mgłą olejową). Typowe zastosowanie filtrów 6035: usuwanie substancji niebezpiecznych, górnictwo, budownictwo, produkcja elementów metalowych, frezowanie, przemysł farmaceutyczny.
 • Filtr 5911 polerka rotacyjna evoxa hdr 200 - filtr przeciwpyłowy, przeznaczony do łączenia z pochłaniaczami serii 6051 za pomocą pokryw 501. Dodatkową zaletą stosowania filtrów przeciwpyłowych jest fakt, że w istotny sposób przedłużają żywotność pochłaniaczy węglowych.
 • Przy zakupie filtra 5911 warto również pamiętać o pokrywie filtra wstępnego 3M 501 polerka rotacyjna evoxa hdr 200. To element z tworzywa sztucznego, przeznaczony do mocowania filtrów 5911 do masek firmy 3M.

 

 

Pełne maski do lakierowania serii 6000 - wielokrotnego użytku, z ochroną oczu

Pełna maska do lakierowania serii 6000 i jej podstawowe cechy:

 • Producent położył nacisk na zapewnienie jak najwyższej trwałości maski;
 • Maska lakiernicza serii 6000 została opracowana z myślą o zapewnieniu wysokiego komfortu pracy.
 • Maska jest lekka, łatwo się ją zakłada i łatwo dopasowuje dzięki systemowi regulowanych tasiemek (4 taśmy). Maska waży 400g.
 • Producent zastosował konstrukcję, która ułatwia czyszczenie maski.
 • Modułowy system wymiennych filtrów pozwala na ich łatwy montaż. Do maski można stosować wiele modeli filtrów, co pozwala dostosować ją do różnej specyfiki pracy.
 • Maska została zaprojektowana z myślą o skutecznej ochronie oczu. Zastosowano szybę z mocnego poliwęglanu.
 • Kształt szyby został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najlepsze pole widzenia, także boczne.

 

Dlaczego trzeba stosować półmaski ochronne w trakcie pracy?  

Maska ochronna do malowania to podstawowy element ochronny, który powinien stosować każdy, kto zajmuje się pracami lakierniczymi. Teoretycznie, współczesne lakiery są bardziej bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, niż te, produkowane kilkanaście lat temu. Jednak nie oznacza to, że nie zawierają one substancji szkodliwych dla zdrowia.

 • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 21 kwietnia 2004 roku tzw. VOC zmusiła producentów produktów lakierniczych do znacznego ograniczenia albo usunięcia z ich składu wielu lotnych związków organicznych. Do znacznego ograniczenia - to słowo klucz. W wielu produktach lakierniczych te związki nadal są, tylko jest ich mniej. I dlatego takie wyposażenie jak maska do lakierowania, to podstawowa linia obrony.

Szkodliwe składniki produktów lakierniczych przenikają do organizmu ludzkiego przez oczy, skórę i przede wszystkim, przez drogi oddechowe. To przede wszystkim cząsteczki pyłu, gazy organiczne i opary wszelakiego typu (a także pigmenty, które powstają podczas ich mieszania, przy przygotowywaniu lakieru). Szkodliwe składniki zagrażają człowiekowi zarówno podczas pracy w profesjonalnej lakierni, jak i w czasie amatorskiego nakładania lakieru we własnym garażu. Bez znaczenia jest fakt, czy lakierowanie odbywa się w zamkniętej kabinie lakierniczej, w otwartym pomieszczeniu czy na otwartym terenie.

Co jest największym zagrożeniem w pracy lakiernika?

 • Ksyleny, pochodne benzenu (mogące mieć działanie rakotwórcze i mutagenne), pyły, drażniące i uczulające składniki lakierów, pigmenty (podczas mieszania lakierów).

kompletna maska serii 6000

zakończenie przewodnika po maskach ochronnych