Jakie są zalety szamponów samochodowych i kiedy ich używać?

Jakie są zalety szamponów samochodowych i kiedy ich używać?

Jakie są zalety szamponów samochodowych?

Szampon samochodowy to podstawowy kosmetyk, przeznaczony do czyszczenia karoserii samochodów. Szampony samochodowe mają szereg zalet. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać akcesoria do mycia auta, przy stosowaniu szamponu. Trzeba też odpowiednio dobrać szampon. I nie chodzi tu tylko o jego jakość. Jeśli chcesz wiedzieć, jak we właściwy sposób stosować szampon samochodowy – przeczytaj nasz artykuł.

Do czego służy szampon samochodowy?

e-lakiernik jak umyć silnik

Szampon samochodowy  przede wszystkim służy do czyszczenia karoserii z zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, błoto, zacieki, ptasie odchody i tym podobne. Szampon jest przeznaczony do czyszczenia elementów metalowych i z tworzyw sztucznych (zderzaki, elementy dekoracyjne). Natomiast nie powinno się stosować szamponu do czyszczenia szyb w samochodzie. 

Szampon może też dodatkowo służyć do nadania połysku karoserii auta, czego przykładem jest szampon samochodowy z woskiem. Nie trzeba stosować rozprowadzania wosku ani polerowania. Jeśli chcesz szybko umyć auto i nadać mu połysk - po prostu zastosuj szampon samochodowy z woskiem. 

e-lakiernik jak umyć silnik

W sprzedaży znaleźć można także taki produkt, jak szampon samochodowy do myjki wysokociśnieniowej. Ten rodzaj szamponu można również stosować do pianownic ręcznych, choć w tym przypadku częściej stosuje się aktywne piany. Szampon samochodowy do myjki bardzo mocno się pieni. Jednak nie oznacza to, że uda się nim dokładnie wyczyścić nadwozie. Nawet przy zastosowaniu wibrującej końcówki myjki. Jeśli korzystasz z myjki wysokociśnieniowej, możesz bez problemu zastosować w niej także dowolny szampon. 

Szampon samochodowy spełni swoją rolę wtedy, kiedy będziesz używać odpowiednich narzędzi do mycia. W przeciwnym wypadku karoseria będzie dalej brudna. Karoserię trzeba dokładnie umyć gąbką albo miękką rękawicą. Tylko ten sposób naprawdę działa. 

 

Kiedy i jak używać szamponu samochodowego?

e-lakiernik jak umyć silnik

Szamponu samochodowego należy używać wtedy, gdy  temperatura zewnętrzna przekracza 7 - 10 st. Celsjusza. Przy niższych temperaturach mycie samochodu nie jest zalecane.

Szamponu samochodowego można używać przez cały rok.

Jak używać szamponu samochodowego? Najlepiej rozpuścić go we wiadrze z letnią wodą. Dlaczego z letnią? W cieplejszej wodzie składniki szamponu dobrze się rozpuszczają. Dotyczy to w szczególności szamponu z woskiem. Nie należy stosować gorącej wody. Lakier samochodu musi znieść bardzo wiele, w codziennej eksploatacji. Nie należy fundować mu dodatkowo szoku termicznego. 

e-lakiernik jak umyć silnik

Warto stosować się do zaleceń producenta szamponu, który określa stopień rozwodnienia szamponu (np. 1 nakrętka na wiadro wody). Ale nic się nie stanie, jeśli użyje się większych ilości szamponu. Zwłaszcza w przypadku szamponu z woskiem. 

Jednak dla bezpieczeństwa - przed zastosowaniem szamponu, zawsze przeczytaj instrukcję stosowania. Zwróć uwagę na to, jak producent zaleca rozcieńczać szampon. 

Do mycia samochodu należy stosować miękką gąbkę, albo miękką rękawicę. W żadnym wypadku nie należy stosować szczotek, które rysują karoserię i powodują hologramy (koliste rysy).

Myjąc samochód z użyciem szamponu samochodowego, należy stosować metodę dwóch wiader. Jedno wiadro zawiera szampon, rozmieszany z wodą. Drugie – samą czystą wodę. Po każdym umyciu elementu karoserii należy płukać gąbkę w czystej wodzie. Dzięki temu ziarenka piasku i mikro kamienie zostaną w wodzie.

Jak dobrać szampon samochodowy do potrzeb karoserii?

e-lakiernik jak umyć silnik

Na rynku jest wiele rodzajów szamponów samochodowych. Różnią się nie tylko marką i jakością. Jaki szampon samochodowy wybrać? 

Przetestuj kilka rodzajów szamponów. Z pewnością znajdziesz swój ulubiony. Zwróć jednak uwagę na poniższe zalecenia. 

  • Szampon samochodowy bez wosku należy stosować wtedy, gdy auto będzie później woskowane, z użyciem wosku na mokro, wosku twardego lub miękkiego.
  • Szampon samochodowy bez wosku w zupełności wystarczy do aut, których karoseria jest pokryta folią.
  • Szampon samochodowy z woskiem to rozwiązanie dla tych kierowców, którzy chcą szybko umyć auto i nadać mu połysk.
  • W samochodach, które są pokryte woskiem albo woskiem hybrydowym (z ceramiką) należy stosować szampon, który nie niszczy warstwy wosku, ale ją konserwuje.
  • Podobnie w samochodach, które mają nałożoną na karoserię powłokę ceramiczną. W tym przypadku należy stosować szampon samochodowy, który służy do konserwacji powłoki ceramicznej.

Warto stosować takie produkty, jak kwaśny szampon samochodowy (neutralne pH), albowiem taki szampon jest bezpieczny dla karoserii auta.


Należy pamiętać o tym, aby nie stosować szamponu do mycia szyb, zwłaszcza szamponu z woskiem. Tłuste ślady będą problemem i będą powodować uszkodzenia wycieraczek.

Nawet najlepszy szampon samochodowy nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami po smole, starych naklejkach, albo z silnymi zabrudzeniami felg aluminiowych. Tutaj trzeba stosować specjalistyczne środki.

Jak wybrać dobry szampon? W wielu magazynach motoryzacyjnych można znaleźć publikacje, typu ranking szamponów samochodowych. Mogą być dla Ciebie pomocne. Jednak najlepiej jest przetestować kilka produktów samodzielnie. 

 

Wybór szamponu samochodowego  - z woskiem czy bez?

e-lakiernik jak umyć silnik

Szampon samochodowy z woskiem stosuje się wtedy, kiedy kierowca chce szybko uzyskać efekt połysku, po myciu, bez konieczności stosowania dodatkowych czynności.

Szampon samochodowy bez wosku stosuje się wtedy, gdy lakier auta jest zabezpieczony woskiem, woskiem hybrydowym, ceramiką albo folią. Albo wtedy, gdy szampon ma służyć jedynie do umycia auta. A właściwy wosk (albo inny preparat) zostanie dopiero nałożony po umyciu i wyschnięciu karoserii.

 

Szampony samochodowe w bardzo dobrych cenach znajdziesz w sklepie e-lakiernik.net. Kliknij i sprawdź, jak wiele produktów czeka na Ciebie.

Poza szamponami, znajdziesz tu także potrzebne akcesoria do mycia, takie jak mikrofibra do czyszczenia i osuszania karoserii pojazdu.

e-lakiernik jak umyć silnik