Jak wyczyścić wnętrze samochodu?

Jak wyczyścić wnętrze samochodu?

Mycie samochodu w środku jest niemal tak samo ważne, jak mycie samochodu z zewnątrz. Co prawda, nie będzie miało wpływu na utrzymanie auta w odpowiednim stanie technicznym. Ale będzie miało wpływ na trwałość auta, na jego wygląd, na przyjemność z korzystania, na wartość, a często także na zdrowie osób, korzystających z samochodu. Dlaczego? Albowiem duża ilość bakterii, roztoczy i wirusów może ukrywać się w zakamarkach wnętrza naszych samochodów.

Dlaczego warto regularnie czyścić wnętrze samochodu?

Dlaczego pielęgnacja samochodu powinna obejmować regularne czyszczenie wnętrza auta?

Do wnętrza auta dostaje się kurz, z zewnątrz. Na siedzeniach osadzają się zanieczyszczenia i wilgoć z ubrań i ze skóry. Jest ich więcej, gdy w aucie przewożone są zwierzęta. Do wnętrza samochodu wnosi się piasek, a także wilgoć (chociażby przez odzież wierzchnią). Przewóz różnych rodzajów bagażu także może pozostawić w samochodzie zanieczyszczenia, które powinny być regularnie usuwane. Na tapicerce materiałowej rozwijają się szkodliwe roztocza. Na zawilgoconej wykładzinie podłogowej może pojawić się pleśń. Na wszystkich powierzchniach we wnętrzu auta mogą znajdować się bakterie i wirusy. Są przenoszone na przykład za pomocą dłoni. Kierowca dotyka nie tylko kierownicę, ale także ekran dotykowy, przyciski, dźwignie. Pasażerowie także dotykają wielu elementów wnętrza auta.

Do tego wszystkiego promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza zużycie tapicerki i materiałów na desce rozdzielczej. Promieniowanie słoneczne powoduje schnięcie tapicerki skórzanej, blaknięcie tapicerki materiałowej, a także utratę ładnego koloru przez tworzywa sztuczne, przede wszystkim na desce rozdzielczej.

Regularna pielęgnacja samochodu, obejmująca mycie samochodu w środku, pozwala utrzymać wnętrze samochodu w czystości. Dodatkowo usuwa szkodliwe bakterie i wirusy, a także chroni wrażliwe elementy tapicerki przed przyspieszonym zużyciem.

Co ważne, pielęgnacja samochodu we wnętrzu nadaje także świetny wygląd, a także pozostawia po sobie bardzo miły zapach. To wszystko ma wpływ na przyjemność korzystania z auta.

Jakie narzędzia i środki są potrzebne do wyczyszczenia wnętrza samochodu?

Jakie narzędzia i środki są potrzebne do wyczyszczenia wnętrza samochodu?

Akcesoria do pielęgnacji samochodu w we wnętrzu nie należą do drogich. Nie potrzeba też żadnych skomplikowanych urządzeń, czy bardzo drogich kosmetyków. Jest wiele krajowych kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji wnętrza auta, takich jak produkty K2 i Tenzi.

Co warto mieć, aby móc dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć wnętrze samochodu?

 • Miękką, chłonną gąbkę.
 • Miskę z tworzywa sztucznego.
 • Mocny odkurzacz. Wystarczy standardowy odkurzacz domowy, z miękką szczotką i z wąską ssawką.
 • Przydatny może być pędzelek. Przyda się do usuwania zanieczyszczeń z bardzo wąskich szczelin i kratek.
 • Środek do pielęgnacji tworzyw. W zależności od upodobań, może być błyszczący albo matowy. Można kupić dwa. Stosowanie błyszczącego środka do deski rozdzielczej w trakcie lata może być męczące albowiem deska rozdzielcza będzie się odbijać w przedniej szybie.
 • Środek do czyszczenia ekranów, np. dotykowego, ekranu nawigacji.
 • Standardowy płyn do mycia szyb. Warto umyć szyby od środka. Zapewnia to lepszą widoczność, a dodatkowo, zapobiega osadzaniu się pary.
 • Środek do czyszczenia (pianka) i pielęgnacji (krem) tapicerki skórzanej. Jeśli auto nie ma tapicerki skórzanej, a jedynie skórzane mieszki dźwigni zmiany biegów, hamulca ręcznego i skórzaną kierownicę, także warto je kupić.
 • Środki do prania tapicerki materiałowej, jeśli chcemy też spróbować usunąć plamy z tapicerki. Efekt po ich zastosowaniu nie jest równoważny z praniem tapicerki, przeprowadzonym przy pomocy odkurzacza piorącego. Ale można spróbować usunąć rażące plamy, albo odświeżyć wygląd tapicerki.

Współczesny auto detailing oferuje także specjalistyczne środki do zabezpieczania, nabłyszczania i ochrony powierzchni we wnętrzu samochodu.

Odkurzanie — pierwszy krok do czystego wnętrza samochodu

Regularne odkurzanie wnętrza samochodu jest bardzo ważne. W ten sposób usuwa się kurz, zanieczyszczenia i roztocza z siedzeń.

Należy pamiętać o zdjęciu wycieraczek i maksymalnym odsunięciu przednich foteli. Do odkurzania deski rozdzielczej, tunelu środkowego, a także tapicerki materiałowej i skórzanej, należy wykorzystać miękką szczoteczkę. Stosowanie ostrej ssawki może spowodować rysy i uszkodzić tapicerkę, zwłaszcza skórzaną.

Ssawka przyda się do czyszczenia podłogi auta i do usuwania zanieczyszczeń ze szczelin na wykładzinie samochodu.

Nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu wnętrza bagażnika, a także wycieraczek.

Do odkurzania najlepiej wykorzystać standardowy, domowy, mocny odkurzacz. Odkurzacze samochodowe, zasilane z gniazdka zapalniczki, to bardziej zabawki, niż przydatne urządzenia do czyszczenia wnętrza samochodu.

Czyste wnętrze auta — jak szybko i skutecznie wyczyścić wnętrze samochodu?

Czyste wnętrze auta — jak szybko i skutecznie wyczyścić wnętrze samochodu?

Nawet skrupulatne czyszczenie wnętrza samochodu nie musi zajmować wiele czasu.

 • Zaczynamy od odkurzania, które zostało dokładnie opisane w poprzednim akapicie.
 • Następnie należy przeprowadzić mycie samochodu w środku, za pomocą lekko zwilżonej gąbeczki albo lekko zwilżonej ściereczki z mikrofibry. Należy przetrzeć elementy deski rozdzielczej, wszystkie elementy z tworzywa, skórzaną tapicerkę. Ściereczka albo gąbka muszą myć lekko wilgotne, niemokre.
 • Następnie wszystkie elementy należy wytrzeć do sucha.
 • Za pomocą płynu do mycia naczyń i ściereczki z irchy należy umyć dokładnie szyby od wewnątrz, a także lusterko wewnętrzne.
 • Kolejny krok to zastosowanie kosmetyków – do pielęgnacji tworzyw, do pielęgnacji skóry, do pielęgnacji elementów aluminiowych i chromowych, do ekranów.

Jak wyczyścić plastikowe i skórzane elementy wnętrza samochodu?

Po myciu wodą i osuszeniu do pielęgnacji elementów z tworzywa warto zastosować:

 • proste środki w formie sprayów, które zapewniają efekt matowy albo nabłyszczają. Większość z nich wymaga przepolerowania po spryskaniu elementów i odczekaniu kilku chwil;
 • zaawansowane mleczka do tworzyw, które często poprawiają koloryt i chronią przed wpływem promieniowania ultrafioletowego;
 • specjalne środki do pielęgnacji elementów z chromu, szczotkowanej stali itd.

Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną? Potrzebne są specjalne środki do czyszczenia tapicerki skórzanej. Najpierw tapicerkę skórzaną należy odkurzyć, następnie osuszyć. Można zastosować specjalną piankę do czyszczenia.

Następnie potrzebne są specjalne środki do pielęgnacji skóry w samochodzie, najczęściej mające formę mleczka. Dlaczego ich stosowanie jest niezbędne? Wnikają one w strukturę skóry, zapewniając jej miękkość i zapobiegając pękaniu. Poza tym konserwują tapicerkę i chronią ją przed zgubnym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Jak pielęgnować wnętrze samochodu, aby utrzymać je w czystości?

Jak pielęgnować wnętrze samochodu, aby utrzymać je w czystości?

Warto regularnie czyścić dywaniki auta, a także unikać jedzenia w środku pojazdu.

Warto zastosować dywaniki, które pokrywają całą podłogę samochodu, a nie tylko jej wybrane części. Trzeba zwracać uwagę na to, aby nie wchodzić do środka auta w brudnych butach. Bagaże należy stawiać na matach ochronnych. Zwierzątka domowe powinny podróżować na swoich kocykach, a nie bezpośrednio na tapicerce.

Wystarczy raz w miesiącu wyczyścić wnętrze auta, zgodnie z naszymi radami, aby utrzymać je w czystości i uchronić przed przyspieszonym zużyciem. Do tego pomoże to chronić także zdrowie kierowcy i pasażerów.