Jak usunąć owady z karoserii i szyb samochodowych? Poradnik krok po kroku
W okresie wiosenno-letnim kierowcy stają przed wyzwaniem, jak usunąć owady z karoserii samochodu. To problem, który pojawia się niemal przy każdym wypadzie za miasto. Podczas poruszania się drogą szybkiego ruchu lub autostradą rój owadów rozbija się o powierzchnię szyby i zderzaka. Usuwanie much z karoserii może być bardzo uciążliwe. Też masz z tym problem? Przejrzyj krótki poradnik wyjaśniający, jak zmyć owady z samochodu.
W tym artykule przeczytasz:
- Jak zmyć owady z samochodu?
- Czym zmyć muchy z samochodu?
- Jak usunąć owady na szybie samochodowej, nie rysując jej?
- Jak usunąć owady z karoserii bez ryzyka uszkodzenia lakieru?
- Jak zapobiegać problemowi owadów na samochodzie?
- Częste błędy przy usuwaniu owadów z lakieru i szyb – tego nie rób!
Jak zmyć owady z samochodu? Prezentujemy kompleksowy poradnik dla kierowców
Czy wiesz, dlaczego należy usuwać ślady owadów z szyb i karoserii? Ważnym argumentem jest estetyka pojazdu. Ślady owadów na masce, szybie, reflektorach, lusterkach i zderzaku nie są miłe dla oka. Ważniejszy jest jednak fakt, że szczątki insektów mogą uszkodzić powierzchnię delikatnego lakieru samochodowego. W wyniku procesu rozkładu na lakierze powstają drobne pęknięcia, które przepuszczają wodę. To z kolei powoduje przebarwienia i rozwój korozji.
Owady na szybie samochodowej mogą ograniczyć widoczność. Szczególnie w nocy i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pod wpływem działania wycieraczek szczątki rozmażą się na całej szybie, pozostawiając tłuste smugi. Nagromadzenie resztek owadów na reflektorach również może być uciążliwe. Wiele insektów ma chitynowe pancerze, które blokują rozchodzenie się światła. W efekcie reflektory nie oświetlają drogi w optymalny sposób. Owady na samochodzie to problem, z którym powinieneś walczyć. Za chwilę dowiesz się, jak robić to skutecznie.
Czym zmyć muchy z samochodu? Profesjonalne preparaty kontra domowe sposoby
Zanim sięgniesz po profesjonalne preparaty, możesz wypróbować domowe metody na usuwanie owadów z lakieru. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze sposoby:
- czyszczenie płynem do mycia szyb – wystarczy spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut i zetrzeć szmatką lub papierem,
- czyszczenie mieszaniną wody, płynu do mycia naczyń oraz odrobiny octu – należy przetrzeć powierzchnię szmatką zanurzoną w preparacie, a następnie wytrzeć do sucha.
Alternatywną metodą może być czyszczenie szyby samochodowej i karoserii wodą z dowolnym szamponem do mycia włosów.
Niestety regularne stosowanie tych metod może mieć negatywny wpływ na powierzchnię lakieru. Zatem jak usunąć plamy po owadach bez ryzyka uszkodzenia karoserii? To proste! Wybierz profesjonalne środki do usuwania owadów.
Jak usunąć owady na szybie samochodowej, nie rysując jej?
Regularne czyszczenie szyby samochodowej jest ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Do tego celu koniecznie wybierz dedykowane środki do czyszczenia szyb i lusterek. Czym charakteryzują się bug removery do szkła? Przede wszystkim mają zasadowe pH (więcej niż 7). Pamiętaj, że środki z zasadowym pH nie są zalecane do mycia karoserii. Szczególnie jeśli lakier jest zabezpieczony woskiem, polimerami lub powłoką kwarcową. Wodorotlenki i silne zasady reagują z krzemianami. Użycie preparatu z zasadowym pH zmywa wosk, powoduje pękanie powłok ochronnych i matowienie lakieru.
Jak wygląda czyszczenie szyby samochodowej z owadów?
- Nanieś preparat na powierzchnię szyb i lusterek.
- Odczekaj 2-3 minuty.
- Przetrzyj powierzchnię szyby zmywakiem lub miękką gąbką.
- Spłucz powierzchnię wodą i wytrzyj suchymi ręcznikami.
Podczas czyszczenia szyb z owadów możesz użyć nieco większej siły. Szkło jest bardziej odporne na zarysowania niż powłoka lakiernicza. Oczywiście zachowaj w tym zdrowy umiar.
Jak usunąć owady z karoserii bez ryzyka uszkodzenia lakieru?
Zastanawiasz się, czym usunąć owady z samochodu? Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego preparatu. Na rynku dostępne są środki dedykowane do usuwania much z karoserii. Czym się charakteryzują?
- neutralne pH (ok. 7),
- łatwość aplikacji,
- niepozostawianie smug.
Jak usunąć owady z karoserii? Postępuj według poniższej instrukcji:
- Wstrząśnij pojemnikiem i spryskaj powierzchnię, aby preparat pokrył miejsca zabrudzone przez owady.
- Odczekaj ok. 2-3 minuty.
- Przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry, miękką gąbką lub rękawicą do mycia auta.
- Spłucz karoserię wodą.
Skutecznym sposobem usuwania owadów mogą być szampony samochodowe. Często zawierają one dodatek wosku, który nadaje połysk, a jednocześnie zapobiega przyleganiu nowego brudu do umytej powierzchni. Podczas usuwania owadów z lakieru za pomocą szamponu zastosuj metodę mycia na dwa wiadra. W jednym wiadrze wymieszaj wodę ze środkiem czyszczącym, a do drugiego nalej samej wody. Zanurz czystą gąbkę w roztworze z szamponem. Przed ponownym zamoczeniem jej w preparacie do mycia wypłucz gąbkę w wiadrze z czystą wodą.
Do mycia wybierz miękką gąbkę lub delikatne rękawice, które nie będą rysować powierzchni lakieru.
Dobrym sposobem na usuwanie much z karoserii są także aktywne piany do mycia samochodów. Środki te występują formie wysoko skoncentrowanej i PH-neutralnej. Dzięki temu piana usuwa długo zalegający brud, a przy tym jest bezpieczna dla karoserii. Również tej pokrytej woskiem lub powłoką kwarcową czy ceramiczną. Aktywną pianę możesz zastosować jako mycie wstępne przed zasadniczym czyszczeniem auta.
Jak zapobiegać problemowi owadów na samochodzie? Skuteczne triki i porady
Stara jak świat zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne jest regularne mycie auta. Wybierz program z myciem wstępnym, aby dodatkowo nawilżyć karoserię i szyby. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć owady na samochodzie.
Kolejną istotną kwestią jest zabezpieczenie auta przed przyklejaniem się insektów. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku wosk lub powłoka ceramiczna. Warto zainwestować w tzw. quick detailery, czyli syntetyczne odpowiedniki wosku. Tego typu preparaty pomagają wydobyć maksymalny blask i głębię koloru lakieru. Jednocześnie zabezpieczają jego powłokę.
A jak ochronić szyby samochodowe? Dobrym pomysłem jest zastosowanie tzw. niewidzialnej wycieraczki. Preparat nałożony na szklane powierzchnie samochodu tworzy niewidzialną powłokę o właściwościach hydrofobowych. To ogranicza zatrzymywanie się wody na szybie, a także przywieranie brudu i resztek owadów.
Częste błędy przy usuwaniu owadów z lakieru i szyb – tego nie rób!
Wiesz już, jak usunąć owady z karoserii. Warto, abyś poznał także najczęstsze błędy popełniane podczas czyszczenia szyby samochodowej, maski, świateł czy zderzaka.
- Usuwanie owadów z lakieru środkami do sprzątania domu może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Najczęściej są to silnie żrące preparaty, które mogą uszkodzić powierzchnię lakieru.
- Usuwanie much z karoserii przy użyciu gąbki również jest niebezpieczne dla lakieru. Co prawda gąbka jest miękka, ale ma szorstką powierzchnię, która może spowodować zarysowania i uszkodzenia powłoki lakierniczej.
- Usuwanie owadów myjką wysokociśnieniową może spowodować uszkodzenie lakieru. Użycie myjki z bliskiej odległości nie usunie skutecznie resztek owadów, a może mieć niekorzystny wpływ szczególnie na gorzej utrzymane powłoki.
Podczas usuwania owadów z lakieru nie używaj nadmiernej siły. Trąc zbyt mocno, możesz łatwo uszkodzić lakier. Pamiętaj, aby zawsze używać czystej szmatki lub ręcznika papierowego. W przeciwnym razie możesz porysować lakier. Kolejną kluczową kwestią jest czas. Im szybciej wyczyścisz szybę i karoserię, tym lepszy efekt osiągniesz. Zaschnięte owady dużo trudniej usunąć. Nawet jeśli użyjesz profesjonalnych środków. Dodatkowo resztki owadów w połączeniu z deszczem tworzą środek o kwaśnym odczynie. Może on powodować punktowe odbarwienia lakieru, których nie będziesz w stanie samodzielnie usunąć.
Wiesz już, czym zmyć muchy z samochodu oraz jak usunąć owady z karoserii i szyb. Pamiętaj, że bardzo ważny jest nie tylko dobór właściwych preparatów, ale także ich odpowiednie zastosowanie. Przestrzegaj instrukcji podanej przez producenta oraz utrzymuj regularność mycia auta. W ten sposób zachowasz nienaganną estetykę samochodu, poprawisz komfort jazdy i unikniesz problemów z przebarwieniami lakieru.