Do czego i jak wykorzystujemy farby dekoracyjne w sprayu?

Do czego i jak wykorzystujemy farby dekoracyjne w sprayu?

Czego dowiesz się z artykułu?

Do czego wykorzystujemy farbę dekoracyjną w sprayu?

Lakierowanie farbą dekoracyjną w sprayu jest najszybszym sposobem na odnowienie i udekorowanie starych przedmiotów takich jak np. wypłowiała doniczka, odrapane krzesło, ramka na zdjęcia, wazony, świeczniki, meble i wiele innych. Aerozolem możemy w kilka sekund zmienić kolor dowolnych przedmiotów i tchnąć w nie drugie życie. Dostępne na rynku różnorodne barwy farb dekoracyjnych w sprayu pozwalają osiągnąć naprawdę ciekawe i długotrwałe efekty! 

Możemy nią pokryć praktycznie każdą powierzchnię. Dzięki temu mamy możliwość odnowić przedmioty wykonane z : metalu, betonu, drewna, aluminium, plastiku, porcelany, kamienia.

Farba dekoracyjna w sprayu pozwala również na lakierowanie różnorodnych powierzchni z tworzyw sztucznych. W tym przypadku należy pamiętać o użyciu podkładu do plastiku przed rozpoczęciem pracy. Jeżeli natomiast  lakierujesz elementy metalowe możesz zastosować podkład akrylowy lub podkład epoksydowy w celu zwiększenia ochrony antykorozyjnej.

farba-w-sprayu

Ciekawym sposobem na wykorzystanie farby dekoracyjnej w sprayu jest również malowanie obrazów. Dostępne w naszym sklepie farby fluorescencyjne i pełna gama kolorów łącznie z efektami złota, miedzi, rdzy, chromu pomogą stworzyć kosmiczne efekty! Choć lakierowanie farbą w sprayu jest całkiem proste musimy pamiętać o kilku rzeczach, aby efekt był dla nas zadowalający. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak uniknąć błędów podczas pracy.

Jak przygotować powierzchnię do malowania farbą dekoracyjną w sprayu?

Ważnym etapem przed lakierowaniem jest dokładne przygotowanie powierzchni. Konieczne jest dokładne odtłuszczenie i osuszenie przedmiotu. Idealnie w tym przypadku sprawdzi się odłuszczacz w zestawie ze ściereczką. Farba dekoracyjna w sprayu zachowa wtedy swoją trwałość znacznie dłużej.

W jakich przypadkach konieczne jest szlifowanie ?

  • Jeśli z malowanego przedmiotu schodzą kawałki farby - niestety musimy się jej  pozbyć, aby efekt był estetyczny. 
  • Drobne zarysowania przedmiotu usuniemy papierem ściernym o wysokiej gradacji. Możesz do tego wykorzystać papier ścierny na mokro. 

Jak długo schnie farba dekoracyjna w sprayu?

W aerozolach używane są szybko odparowywujące rozpuszczalniki, dlatego farba w sprayu w temperaturze pokojowej powinna wysychać do 24 godzin. W przypadku nałożenia zbyt grubej warstwy ten czas może się wydłużyć. Aby się upewnić wystarczy dotknąć palcem w niewidocznym miejscu. Unikamy w ten sposób zniszczenia swojej pracy.

Czego nie lakierować farbą dekoracyjną w sprayu?

  • Nie lakierujemy przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością oraz napojami. 
  • Nie stosujemy farby dekoracyjnej w sprayu na przedmioty, które się mocno nagrzewają bądź często zmieniają swoją temperaturę. Może się wtedy ona marszczyć, pękać i odpryskiwać. 
  • Odradzamy również lakierowania elementów, które narażone są na ścieranie.

W jakich warunkach lakierować?

Farbę dekoracyjną w sprayu aplikujemy w temperaturze od 20 do 30°C

Gdy chcemy lakierować na zewnątrz musimy pamiętać, aby odpuścić sobie pracę w momencie kiedy pada deszcz, bądź wieje silny wiatr. Podmuch wiatru może przenieść na lakierowany przedmiot niechciane drobinki piasku, kurzu, pyłków i zniszczyć cały efekt wykonanej pracy. Zamiast gładkiej powierzchni pojawi się niechciana faktura żwirku. 

Jeśli natomiast będziemy wykonywać pracę w domowym zaciszu musimy pamiętać o tym, aby pomieszczenie było bardzo dobrze wentylowane. Powstałe opary są niestety niebezpieczne dla zdrowia i utrzymują się w niewietrzonym pomieszczeniu dosyć długo. Wystarczy, że otworzymy okna i/lub drzwi i pozbędziemy się tego problemu. Lakierując w domu pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na etykietę czy jest taka możliwość. 

farba-w-sprayu

Jak używać farbę dekoracyjną w sprayu, aby nie powstały zacieki?

Dużym problemem podczas pracy mogą się okazać zacieki, które powstają w momencie, gdy źle aplikujemy produkt. Jak więc nie popełniać błędów podczas lakierowania farbą dekoracyjną w sprayu?

  • Nie można ominąć tego etapu, ponieważ w momencie wstrząsania aerozolem pozwalamy na to, aby cała zawartość puszki została dokładnie wymieszana. Bez tego odpowiednie i równomierne nałożenie produktu nie będzie możliwe. 
  • Drugim podstawowym błędem podczas lakierowania są zbyt grubo nakładane warstwy. Cieniutko nałóżona farba umożliwia szybkie i równomierne schnięcie. 
  • Zbyt mała odległość od przedmiotu. Należy pamiętać o tym, że ta minimalna granica to 25 cm. 
  • Koniecznie trzeba wykonać natrysk próbny. Wraz z z pierwszym psikiem może wydobyć się z puszki zbyt duża ilość farby. Wykorzystujemy do tego kartkę papieru, albo kawałek kartonu. Produkt powinien równomiernie się rozkładać i nie powinien “chlapać”.

Czy natrysk puszką spray może być tak wygodny jak pistoletem? Tak!

W naszej ofercie znajdziesz uniwersalny uchwyt, który ułatwia pracę z każdym aerozolem. Wyposażony w czuły spust pozwala na wygodną, łatwą i równomierną aplikację. Dzięki niemu osiągamy równomierne rozprowadzenie nawet w miejscach trudno dostępnych! Aplikator ma ergonomiczny kształt rękojeści, dzięki czemu zapewnia lepszą kontrolę i umożliwia gładsze, bardziej profesjonalne wykończenie.

Zapamiętaj!

Po wykonaniu natrysku odwracamy puszkę do góry nogami i wciskamy dyszę na 3 sekundy. Dzięki temu oczyszczamy jej wylot i będziemy mógli korzystać z lakieru w przyszłości.


Poniżej przestawiamy sposób użycia farby dekoracyjnej dekoracyjnej w sprayu Crafts dostępnej w naszym sklepie.


 1. Odtłuść   lakierowany   przedmiot   za pomocą   rozcieńczalnika ekstrakcyjnego ("zestaw do odtłuszczania" jest dostępny w naszej ofercie).2. Energicznie wstrząśnij puszką przez około 2 minuty.3. Wykonaj natrysk próbny, aby sprawdzić kolor i działanie dyszy.4. Nałóż 2-3 cienkie warstwy z odległości 25 cm. Między z każdą warstw odczekaj 3-5 minut w temperaturze pokojowej.5. Gotowe! Możesz cieszyć się przedmiotem w nowej odsłonie.