Czyszczenie silnika — jak się za to zabrać?

Czyszczenie silnika — jak się za to zabrać?

Czasami na samoobsługowych myjniach samochodowych widać kierowców, którzy myją silniki swoich aut za pomocą myjek wysokociśnieniowych. To jedna z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić silnikowi. Woda, w dodatku pod silnym strumieniem, może dostać się do podzespołów elektrycznych (jak alternator), części elektrycznych i elektronicznych. Może dojść do zwarć i trwałego uszkodzenia ważnych elementów silnika. Nigdy nie myj silnika samochodu za pomocą myjki wysokociśnieniowej albo węża ogrodowego!  Mycie komory silnika należy przeprowadzić w odpowiedni i bezpieczny sposób sposób. Podczas pracy należy również zabać o plasikową osłonę i inne wrażliwe na mocną chemię elementy. W poniższym artykule dowiesz się czym umyć silnik samochodowy.

O czym powinieneś pamiętać, zanim zabierzesz się za czyszczenie silnika?

e-lakiernik jak umyć silnik

W trakcie czyszczenia silnika z zewnątrz powstaje szereg zanieczyszczeń. Chemia do czyszczenia silnika jest zazwyczaj mocno agresywna. To sprawia, że może wypalić znajdujące się pod autem rośliny (np. trawę), jeśli pojazd jest czyszczony na trawie.

Preparat do czyszczenia silnika nie jest przeznaczony do użycia na częściach z tworzywa sztucznego, takich jak osłona silnika, zbiorniki płynów, elementy układ dolotowego. Nie jest też przeznaczony do czyszczenia elementów gumowych. Może po sobie pozostawić białe naloty.

Preparat do czyszczenia silnika służy do usuwania zanieczyszczeń z metalowych części zespołu napędowego. Można wyczyścić blok silnika, miskę olejową, głowicę silnika (po zdjęciu górnej osłony), skrzynię biegów oraz kolektor wylotowy.

O czym warto pamiętać? Jednostka napędowa powinna być zimna. Silnik musi ostygnąć minimum 30 minut, żeby było można przeprowadzić jego czyszczenie. Chemia do mycia silnika nigdy nie może być używana na rozgrzanej jednostce.

Co jest jeszcze bardzo ważne? Środek do czyszczenia silnika należy używać tak, aby nie spryskać nim paska wieloklinowego albo paska rozrządu (jeśli jest na zewnątrz, a nie pod osłoną). Może to spowodować ich degradację i zerwanie.

Dlaczego czyszczenie komory silnika jest konieczne?

Czyszczenie silnika jest konieczne z czterech powodów.

 1. Powód pierwszy – zbierające się zanieczyszczenia są jedną z przyczyn korozji, atakującej metalowe części silnika i skrzyni biegów. Czyszczenie jednostki napędowej (oraz skrzyni biegów) chroni ją przez rdzą.

 2. Powód drugi – silnik wygląda zdecydowanie lepiej, kiedy jest czysty.

 3. Powód trzeci – najważniejszy. Jeśli silnik jest czysty (tak samo, jak skrzynia biegów) można zauważyć ślady problemów, które powinno się usunąć. Jakie to problemy?

  • Wycieki oleju silnikowego, np. spod uszkodzonej uszczelki pod pokrywą zaworów, spod uszczelek wału korbowego albo wałków rozrządu.
  • Wycieki oleju silnikowego z miski olejowej albo korka oleju.
  • Wycieki oleju przekładniowego ze skrzyni biegów.
  • Wycieki płynu chłodzenia z króćców przyłączeniowych.
  • Uszkodzenia mechaniczne jednostki napędowej oraz skrzyni biegów.
 4. Powód czwarty – odpowiednie przygotowanie silnika do napraw. Do wnętrza jednostki napędowej nie mogą dostać się żadne zanieczyszczenia. Dlatego powinno się ją dokładnie umyć przed rozebraniem (zdjęciem głowicy, demontażem miski olejowej, wymianą osprzętu itd.).

Jakiego preparatu oraz sprzętu należy użyć?

Czym umyć silnik? Zwykły płyn do czyszczenia nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami, które znajdują się na silniku. Niezbędny jest skuteczny płyn do mycia silników, najlepiej w sprayu (jest najwygodniejszy w użyciu). Dobre i niedrogie środki do mycia silników, takie jak K2 Akra, albo Tenzi SuperGreen do mycia silnika, można znaleźć w dziale chemia do czyszczenia silnika, będącego częścią sklepu e-lakiernik.

Do czyszczenia silnika przyda się także miska na wodę i mikrofibra do czyszczenia. Oczywiście zamiast drogiej szmatki możesz skorzystać z zwykłej, czystej, pociętej na kawałki flaneli.

Do czyszczenia miejsc trudno dostępnych (np. przy kołach paska wieloklinowego, w głowicy, przy miejscach montażu cewek zapłonowych i wtryskiwaczy) przydać się może pędzelek detailingowy.

Jak wyczyścić silnik? Krok po kroku

e-lakiernik efekty użycia chemii do mycia silnika

 1. Ustawić samochód w bezpiecznym i dobrze oświetlonym miejscu. Pod komorę silnika (także w garażu) warto podłożyć folię ochronną, na której będą zbierać się zanieczyszczenia.
 2. Należy zdemontować górne osłony silnika. Można zabezpieczyć pasek wieloklinowy a także pasek rozrządu, jeśli nie ma osłony. Płyn do mycia silników nie powinien być stosowany na plastiku.
 3. Przed rozpoczęciem pracy należy zawsze przeczytać ulotkę producenta, jaka znajduje się na opakowaniu środka do czyszczenia silników.
 4. Następnie można już czyścić. Środek do czyszczenia silników samochodowych należy rozpylać na określone części silnika. Trzeba mu dać ok. 2 – 3 minuty na działanie. Po spryskaniu na bloku silnika zazwyczaj powstaje piana, która rozpuszcza zanieczyszczenia.
 5. Co dalej? Element, pokryty pianą należy przeczyścić wilgotną szmatką bawełnianą. Jeśli nie wszystkie zanieczyszczenia zeszły, należy powtórzyć mycie komory silnika z użyciem środka czyszczącego. Po wyczyszczeniu określonego elementu należy przejść dalej.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Środek do czyszczenia silnika niemal zawsze zawiera substancje żrące. Dlatego należy chronić wzrok, dłonie a także nie wdychać jego oparów.

Na koniec mała rada. Warto wyczyścić silnik nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Regularne czyszczenie silnika z nagaru pozwala na utrzymanie go w świetnym stanie technicznym. Do czyszczenia z nagaru służą płukanki, które wlewa się do silnika przed wymianą oleju silnikowego.