Czym usunąć smołę z lakieru samochodu?

Czym usunąć smołę z lakieru samochodu?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest smoła? To mieszanina różnych węglowodorów z produktów odgazowania węgla oraz związków organicznych i dodatków. Smoła jest wykorzystywana między innymi do produkcji pokryć dachowych, środków zapobiegających wilgoci (murów, schodów) i przede wszystkim do produkcji asfaltu. Smoła drogowa wzbogacona dodatkiem asfaltu używana jest najczęściej do budowy oraz łatania słabej jakości dróg podmiejskich i gminnych. To właśnie podczas wykonywania trasy po tego typu jezdni drobinki smoły osiadają na lakierze naszych aut. Dlaczego? Bo w trakcie ciepłych dni smoła częściowo się rozpuszcza. Tyle wystarczy, żeby jej drobinki zostały wyrzucone w powietrze przez koła i żeby wylądowały w okolicy nadkoli i innych obszarach karoserii pojazdu.

Na lakierze może też pojawić się asfalt, ten lepszej jakości, z dobrych dróg. W jaki sposób? W sezonie wiosennym i letnim na drogach prowadzonych jest wiele remontów. Często wjeżdżamy kołami auta na świeżo położony asfalt. Często trasa przejazdu wiedzie obok robót drogowych, które są prowadzone na sąsiednim pasie. Wtedy drobinki asfaltu mogą przykleić się do lakieru naszego pojazdu.

Najkorzystniej unikać dróg, gdzie asfalt jest świeżo kładziony lub gdzie właśnie są prowadzone naprawy. Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Ekipa remontowa może nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym miejscu. Tak samo niemożliwe jest omijanie niektórych dróg gminnych, które są pokryte asfaltem (smołą) niskiej jakości. Kierowca jest od tego, żeby prowadził auto, a nie od tego, żeby kontrolował jakość asfaltu, jakim pokryta jest jego trasa.

Jakie są skuteczne i bezpieczne sposoby na usuwanie smoły z lakieru samochodu?

Jakie są skuteczne i bezpieczne sposoby na usuwanie smoły z lakieru samochodu?

Plamy po smole najczęściej pojawiają się w okolicy nadkoli, na przednim zderzaku i czasami na masce auta. Ponadto drobinki smoły i asfaltu możemy znaleźć na felgach aluminiowych i na kołpakach ozdobnych. Zazwyczaj plamy są niewielkie i mają formę czarnych kropek o różnej średnicy.

Usuwanie asfaltu i smoły za pomocą piany aktywnej, albo szamponu samochodowego nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zabrudzenia tego typu trzymają się wyjątkowo mocno. Ich siłowe usuwanie kończy się fatalnie – oderwaniem lakieru bezbarwnego (zewnętrznej części lakieru samochodowego, odpowiedzialnej za ochronę lakieru barwnego i nadawanie mu połysku).

Jedyny bezpieczny sposób na usunięcie plam ze smoły i asfaltu to rozpuszczenie ich przy pomocy specjalistycznego środka i doczyszczenie resztek glinką. Musi to być specjalny preparat bezpieczny dla lakieru samochodowego. Dlaczego? Z jednej strony musi zawierać skuteczne substancje czynne, zdolne do rozpuszczenia smoły i asfaltu. Z drugiej strony, musi być w pełni bezpieczny dla lakieru i dla felg aluminiowych.

Skuteczne środki do usuwania asfaltu i kleju (poza smołą dobre także do usuwania naklejek samochodowych albo śladów po zdemontowanych listwach bocznych) można znaleźć w sklepie internetowym e-lakiernik.net.

Do bezpiecznego usuwania smoły i asfaltu z lakieru warto użyć specjalistycznych środków w sprayu, takich jak SOFT99 Pitch Cleaner lub RANAL Tal Remover. Stosowanie jest bardzo proste.

 • Pokryte asfaltem i smołą miejsca należy spryskać środkiem chemicznym, z odległości 20 – 30 centymetrów.
 • Następnie należy odczekać do 5 minut. W tym czasie smoła i asfalt powinny zacząć się rozpuszczać. Rozpuszczona plamka powinna zmienić się w cieniutką strużkę, spływającą po nadwoziu. 
 • Miejsce po rozpuszczonej plamie po smole należy przetrzeć wilgotną ściereczką.
 • Jeśli plamy były mocno zaschnięte (były na nadwoziu przez dłuższy czas), proces trzeba powtórzyć. Warto też minimalnie przedłużyć czas pomiędzy spryskaniem plam, a ich usuwaniem za pomocą wilgotnej szmatki.
 • Uwaga! Nigdy nie pracuj z preparatami do usuwania smoły w pełnym słońcu lub na rozgrzanym lakierze. Stanowisko do mycia powinno być w zacienionej przestrzeni.

W ten sam sposób usuwamy plamy po smole, jeśli lakier auta jest zabezpieczony za pomocą folii, albo powłoki ceramicznej. W przypadku powłoki ceramicznej, po usunięciu plamy po smole, warto przetrzeć miejsce za pomocą środka do pielęgnacji i odświeżania powłok ceramicznych.

Czym usunąć smołę z lakieru samochodu — porównanie różnych metod?

Czym usunąć smołę z lakieru samochodu — porównanie różnych metod?

Współczesne lakiery samochodowe są bardzo delikatne. Warstwy lakiernicze są cieniutkie, a lakiery pozbawione wielu składników (ze względu na ekologię). Nie warto ryzykować z domowymi sposobami na usuwanie smoły. Czyszczenie tego typu traktuj jako proces, w którym zastosujesz wyłącznie sprawdzone preparaty.

 • W pierwszym etapie usuń najmocniejsze zabrudzenia, wykorzystując spray do usuwania smoły lub podobny preparat w koncentracie. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego środka do asfaltu, możesz usunąć nalot, wykorzystując benzynę ekstrakcyjną.
 • Drobinki smoły, które pozostaną na lakierze, usuń z wykorzystaniem glinki do lakieru. Możesz wykorzystać tradycyjny produkt lub glinkę umieszczoną w ręczniku, lub rękawicy do glinkowania.
 • Oba powyższe sposoby traktuj jako elementy uzupełniające, a nie alternatywy. Gdy zastosujesz sam preparat, to lakier nie zostanie dokładnie oczyszczony. Gdy zastosujesz samą glinkę, czyszczenie będzie nieekonomiczne. Produkt zastosowany na nieoczyszczonym wstępnie lakierze będzie co chwila się zapychał, a czyszczenie zajmie Ci wiele godzin.

Jak przywrócić blask i połysk lakierowi po usunięciu smoły?

Jak przywrócić blask i połysk lakierowi po usunięciu smoły?

Wiemy już, co rozpuszcza smołę, bez obaw o zniszczenie lakieru w aucie. Usunięcie plam ze smoły i asfaltu to pierwszy etap czyszczenia auta. To najbardziej uporczywe zanieczyszczenia, które trzeba usunąć w pierwszej kolejności.

Co dalej?

 • Kiedy usuwanie asfaltu jest już całkowicie zakończone sukcesem, można zmiękczyć zanieczyszczenia na lakierze, stosując aktywną pianę. Nie jest to konieczne w przypadku nadwozi pokrytych folią czy ceramiką, albo aut, które są regularnie myte. Można je jedynie spłukać wodą, aby usunąć kurz i piasek.
 • Kolejny etap to mycie samochodu z użyciem szamponu. Zawsze stosuje się miękką gąbkę i metodę na dwa wiadra. Szampony samochodowe należy rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej – w letniej wodzie. Jedno wiadro zawiera rozcieńczony szampon, a drugie czystą wodę. Drugie wiadro służy do częstego płukania gąbki. Dzięki temu we wiadrze zostaje piasek i kurz, który mógłby porysować lakier (w ten sposób powstają tzw. hologramy na lakierze, koliste rysy). Jeśli kierowca zastosuje dobry szampon z woskiem, może w ten sposób zakończyć czyszczenie auta.
 • Jeśli jednak zależy mu na lepszym zabezpieczeniu lakieru, czas na kolejny etap. To glinkowanie i odtłuszczanie powierzchni lakieru. Nie zawsze jest to konieczne. Następnie warto zastosować odpowiedni wosk do samochodu. Może to być wosk miękki, albo twardy. Rozprowadza się go etapami, na niewielkiej części nadwozia. Trzeba odczekać kilka chwil i wypolerować do uzyskania efektu lustra.
 • Prace można zakończyć, stosując detailer, czyli środek nadający ostateczny błysk (efekt lustra).
 • W przypadku chęci trwałego zabezpieczenia lakieru (na 1 – 3 lata), nadwozie trzeba oczyścić za pomocą glinki, odtłuścić, a następnie położyć powłokę ceramiczną.

Plamy po smole i asfalcie są najbardziej widoczne na nadwoziach aut, które są pokryte jasnym lakierem. Na szczęście, plamy po smole i asfalcie nie są tak groźne dla lakieru jak np. odchody ptaków czy rozbite na lakierze owady. Dzięki specjalistycznym środkom dostępnym w naszym sklepie można je sprawnie usunąć bez obaw o uszkodzenie lakieru.

Jak wybrać najlepszy zapach do swojego samochodu?