Czym czyścić szyby samochodu od wewnątrz, by nie parowały?

Czym czyścić szyby samochodu od wewnątrz, by nie parowały?

Co jest jedną z podstaw bezpiecznej jazdy samochodem?  Właściwa widoczność. Wpływa ona bezpośrednio na świadomość sytuacyjną kierującego autem. Zaparowane szyby od wewnątrz skutecznie utrudniają prowadzenie samochodu. Kierowcy często skupiają się na zaparowanych szybach z przodu. To oczywiste, albowiem przednia szyba jest najważniejsza. Najłatwiej ją też odparować, za pomocą dostępnych metod.

Warto pamiętać, że zaparowane szyby boczne i zaparowana szyba tylna również mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. A przede wszystkim, zdecydowanie utrudniają zmianę pasa i parkowanie.

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Na początek wyjaśnijmy, co jest powodem powstawania pary na szybach.

To ważne, albowiem wiele przyczyn parowania można wyeliminować i zmniejszyć ten problem.

  • Podstawowy, naturalny powód parowania szyb spowodowany jest przez różnicę temperatur. Problem ten możesz wyeliminować tylko wtedy, gdy trzymasz auto w ogrzewanym garażu. A jeśli nie – szyby zawsze zaparują. Problem dokucza w trakcie chłodnych dni (przede wszystkim jesienią i zimą), kiedy wnętrze auta jest ogrzane (na skutek działania ogrzewania, ciepła Twojego oddechu i Twoich pasażerów) a powietrze na zewnątrz – dużo chłodniejsze. Powietrze wewnątrz auta jest wilgotne. Na skutek różnicy temperatur, wilgotne powietrze unosi się do góry i osadza się na szybach auta.
  • No właśnie, wilgoć. Skąd ta wilgoć bierze się we wnętrzu samochodu? Z powietrza, które jest wilgotne, na przykład podczas deszczu. Z twojego oddechu. Z wilgoci, którą Ty i Twoi pasażerowie wnosicie do wnętrza auta, na ubraniach, na butach. Z mokrych wycieraczek, które nasiąknęły wodą z Twoich butów. Kierowca i pasażerowie wnoszą do wnętrza auta wilgoć a w trakcie zimy także śnieg i lód.

Czasami powodem mogą być też zużyte uszczelki w drzwiach auta albo niedomykające się okna (w starszych samochodach, ze względu na uszkodzenia) lub też nieszczelny szyberdach.

  • Zapchany filtr kabinowy – potęguje parowanie szyb.

Sama para wodna jest dość łatwa do usunięcia. Choć też jest uciążliwa. Niestety, bardzo często szyby są brudne od wewnątrz. A to zdecydowanie utrudnia usuwanie pary.

Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy szyby są tłuste od wewnątrz. A dlaczego mają być tłuste? Tłuszcz na szybie od wewnątrz najczęściej pojawia się wtedy, gdy kierowca czyści deskę rozdzielczą kosmetykami w sprayu. Część kosmetyku osadza się na szybie.

Powodem może być też stosowanie brudnych, tłustych ściereczek albo gąbek do czyszczenia szyb, np. z irchy.

Powodem tłustego osadu od wewnątrz, na szybach auta, może być też awaria nagrzewnicy. Przepuszcza ona płyn chłodniczy, a jego kropelki trafiają do wnętrza kabiny, wraz z powietrzem z nawiewów.

Możemy wymienić wycieraczki materiałowe na gumowe. Możemy wietrzyć wnętrze auta. Możemy zamontować nowy filtr kabinowy. Możemy uważać, aby nie wnosić do wnętrza auta dużych ilości wilgoci.

Z fizyką nie wygramy. Szyby zawsze będą parować. Możemy oczywiście, stosować włączone ogrzewanie i klimatyzację, która osusza wnętrze auta (jeśli jest sprawna). Możemy stosować domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie, takie jak gazety na szybach od wewnątrz, albo woreczki z solą (wciągają wilgoć).

Ale zawsze musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio oczyścić szyby. Bo tłuste i brudne szyby będą utrzymywały parę, pomimo włączonej na pełną moc klimatyzacji, albo wentylacji.

Mycie szyb samochodowych — O czym należy pamiętać?

Mycie szyb samochodowych - o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że powinniśmy robić to regularnie. Najlepiej raz w miesiącu. Powinniśmy czyścić wszystkie szyby w aucie od wewnątrz i od zewnątrz. Pozwoli to usunąć zanieczyszczenia i będziemy cieszyć się lepszą widocznością. Para będzie się łatwiej usuwać. A to nie jedyne plusy.

Regularne czyszczenie szyb w samochodzie ma jeszcze inne plusy.

Czyste szyby, pozbawione zanieczyszczeń sprawią, że wycieraczki samochodowe będą zdecydowanie dłużej służyć. Wycieraczki nie będą też rysować szyb, dzięki regularnemu usuwaniu ziarenek piasku.  

Tłuste zanieczyszczenia od wewnątrz powodują też refleksy świetlne, oślepiające kierowcę wtedy, gdy jedzie w kierunku słońca. Tłuste zanieczyszczenia od zewnątrz mogą z kolei powodować smużenie się wycieraczek.

Mycie szyb sklep e-lakiernik

Czym kategorycznie nie wolno czyścić szyb w samochodzie?

Czym kategorycznie nie wolno czyścić szyb w samochodzie?

Do czyszczenia szyb w samochodzie nigdy nie używamy brudnych ściereczek ani agresywnych środków czyszczących. Brudne ściereczki mogą pozostawiać tłuste plamy. Ziarenka piasku mogą rysować szyby. Agresywne środki mogą powodować uszkodzenia ogrzewania tylnej szyby (przy czyszczeniu od wewnątrz). Nie warto stosować żadnych „wynalazków” typu ocet.

Można stosować standardowe środki do czyszczenia szyb, takie, jakich używamy w domu do czyszczenia okien i luster. Ale najlepiej stosować dedykowane środki do szyb samochodowych.

Mycie szyby z mikrofibrą e-lakiernik?

Czym czyścić szyby w samochodzie od wewnątrz, żeby nie parowały?

Czym czyścić szyby w samochodzie od wewnątrz, żeby nie parowały?

Do czyszczenia szyb samochodowych najlepsze są specjalne środki do czyszczenia szyb i lusterek, które można znaleźć w ofercie sklepu e-Lakiernik.

Najtańsze można kupić już za 11 złotych za opakowanie.

Czym myć szyby w samochodzie od wewnątrz? Oto nasze propozycje.

  • Do czyszczenia szyb (i skutecznego odtłuszczania) warto zastosować takie środki, jak Tenzi Top Glass, Tenzi Detailer Czysta Szyba, K2 Nuta Do Szyb czy też Good Stuff Glass Cleaner.

Środki są wyposażone w atomizery. Należy spryskać dokładnie szybę, odczekać kilka chwil, a następnie wypolerować ją do czysta. Tak samo postępujemy, czyszcząc szyby od wewnątrz i od środka, a także lusterka boczne i lusterko wewnętrzne.

Czym wypolerować szyby?

  • Najbardziej cenione są mikrofibry, czyli miękkie i bardzo chłonne ściereczki. Najtańszą można kupić za 7 złotych.
  • Do czyszczenia szyb można stosować też miękkie gąbki i rękawice. Jednak od wewnątrz najlepiej stosować mikrofibry. Czysta mikrofibra wciągnie nadmiar wody. Jest mięciutka, zatem nigdy nie porysuje szyby. Do tego łatwo się ją pierze i jest wielokrotnego użytku.

Kiedy już wiemy, czym czyścić szyby w samochodzie, możemy jeszcze zastanowić się, jak utrudnić parze osadzanie się na szybach.

  • W ofercie naszego sklepu znajdziesz na przykład kosmetyki RAIN-X Anti Fog i SOFT99 ANTI-FOG. Są to skuteczne środki typu anty-para, które zapobiegają parowaniu szyb i lusterek.

Przed położeniem środka typu anty-para (zapobiegającemu parowaniu szyb) należy dokładnie umyć szyby. Tak jak opisaliśmy to wcześniej. Po ich wyschnięciu możesz już nałożyć środek przeciwko parowaniu szyb. Wystarczy spryskać szybę i wypolerować.

Przez długi czas Twoje szyby będą skutecznie chronione przed parowaniem.

Pamiętaj jednak o regularnym myciu szyb i sprawnym układzie ogrzewania kabiny.